Ви є тут

Cпоживчі ціни на основні види продуктів харчування в Україні та окремих країнах світу. Літо 2020 року

06.08.2020

Економічний дискусійний клуб оприлюднює літній огляд із щоквартальної рубрики «Споживчі ціни на основні види продуктів харчування в Україні та окремих країнах світу».[1]

Згідно із даними поточного моніторингу, споживчі ціни в Україні (у еквіваленті євровалюти) на переважну більшість основних продуктів харчування залишаються нижчими порівняно з країнами−об’єктами нашого цінового дослідження.

У зв’язку із девальвацією гривні, яка відбулася у ІІ кварталі 2020 року, кількість продовольчих товарів, на які українські ціни перевищують ціни у країнах, що охоплені моніторингом ЕДК, скоротилася. Тим не менш, влітку поточного року, деякі продукти із переліку нашого моніторингу, за кордоном можна купити дешевше ніж, в Україні, а саме:

  • у Польщі – це 6 позицій (хліб пшеничний, молоко, масло вершкове, олія соняшникова, картопля, яблука);
  • Угорщина – це 1 позиція (молоко);
  • Іспанія – це 3 позиції (молоко, олія, яблука);
  • Білорусь – це 7 позицій (молоко, масло вершкове, яловичина, свинина, м'ясо птиці, морква, картопля);
  • Росія – це 6 позицій (молоко, яловичина, свинина, цукор, картопля, сіль).

Загалом влітку 2020 року сумарна вартість набору із 18 соціально чутливих продуктів харчування, на які ЕДК здійснює ціновий моніторинг, в Україні була:

нижчою ніж у: Польщі – на 2,5% (навесні вартість була дешевшою, ніж в Україні на 6%), Росії – на 7,5% (навесні перевищення складало 2%); Іспанії – на 39% (+31% навесні), Угорщині – на 39% (+34% навесні);

вищою ніж у: Білорусі – на 9% (навесні цей показник становив 12%).

За середньомісячну зарплату середньостатистичний білорус може придбати майже 20 таких наборів, росіянин – близько 23, угорець – майже 34, поляк − близько 48, іспанець – майже 56, тоді як українець дозволить собі купити лише біля п’ятнадцяти.

У таблиці нижче наведена інформація, яка дозволяє оцінити заробітну плату в еквіваленті вартості продуктів харчування.

Наприклад, влітку цього року найбільший обсяг картоплі на середню заробітну плату можна придбати в Польщі – 4405 кілограмів. В той же час українцеві вдасться купити на свій середньомісячний заробіток в шість разів менше – 721 кілограм.

________________________________

[2] з методологічними підходами, які використовуються при здійсненні цінового моніторингу, можна ознайомитися на сайті ЕДК у першій та другій публікаціях з цієї рубрики.