Ви є тут

Cпоживчі ціни на основні види продуктів харчування в Україні та окремих країнах світу. Осінь 2021 року

03.11.2021

Економічний дискусійний клуб оприлюднює осінній огляд із щоквартальної рубрики «Споживчі ціни на основні види продуктів харчування в Україні та окремих країнах світу».[1]

Згідно із даними поточного моніторингу, споживчі ціни в Україні (у еквіваленті євровалюти) на переважну більшість основних продуктів харчування залишаються нижчими порівняно з країнами−об’єктами нашого цінового дослідження.

Поміж тим в середньому на третину продовольчих товарів, за якими здійснюється моніторинг, українські ціни перевищують ціни у країнах, що охоплені спостереженням ЕДК. Так, восени поточного року за кордоном можливо купити дешевше ніж в Україні такі продукти:

  • у Польщі – це 10 позицій (хліб пшеничний, борошно пшеничне, рис, молоко, масло вершкове, свинина, м'ясо птиці, олія соняшникова, цукор, яблука);
  • в Угорщині – це 6 позицій (борошно пшеничне, молоко, м'ясо птиці, олія соняшникова, цукор, сіль);
  • в Іспанії – це 6 позицій (борошно пшеничне, рис, молоко, свинина, олія соняшникова, цукор);
  • у Білорусі – це 8 позицій (борошно пшеничне, молоко, масло вершкове, м'ясо птиці, яйця курячі, олія соняшникова, цукор, сіль);
  • у Росії – це 6 позицій (молоко, м'ясо птиці, яйця курячі, олія соняшникова, цукор, сіль).

Загалом восени 2021 року сумарна вартість набору із 18 соціально чутливих продуктів харчування, на які ЕДК здійснює ціновий моніторинг, в Україні була:

нижчою ніж у Іспанії – на 19% (восени 2020 року цей показник становив 50%), Угорщині – на 11% (+38% восени 2020 року), Росії – на 12,9% (минулоріч перевищення складало 3,9%);

вищою ніж у: Білорусі – на 1,4% (восени 2020 року цей показник становив 12%), у Польщі – на 11,1% (минулоріч вартість перевищувала український показник на 5,9%).

За середньомісячну зарплату середньостатистичний білорус може придбати майже 18 таких наборів, росіянин – понад 20, угорець – біля 37, поляк − більше 48, іспанець – майже 60, тоді як українець дозволить собі купити лише біля п'ятнадцяти.

У таблиці нижче наведена інформація, яка дозволяє оцінити заробітну плату в еквіваленті вартості продуктів харчування.

Наприклад, восени цього року найбільший обсяг картоплі на середню заробітну плату можна придбати в Іспанії – 1 734 кілограми. Українець на свій середньомісячний заробіток міг купити також суттєвий обсяг цього продукту – 1 681 кілограм.

 

______________________________

[1] з методологічними підходами, які використовуються при здійсненні цінового моніторингу, можна ознайомитися на сайті ЕДК у першій та другій публікаціях з цієї рубрики.

Файли: