Ви є тут

Doing Business-2017. Україна в рейтингу Світового банку легкості ведення бізнесу

31.10.2016

Світовим банком опубліковано глобальне дослідження Doing Business-2017 та супроводжуючий його рейтинг щодо створених у країнах світу умов для ведення бізнесу.

Дослідження оцінює регуляторний клімат в країні, або як впроваджуються зміни у законодавство з метою покращення умов для підприємницької діяльності (без оцінки якості інфраструктури, кваліфікації працівників, рівня корупції, макроекономічної політики, коливання валютних курсів).

Рейтинг охоплює 190 країн і умови для ведення бізнесу протягом ІІ півріччя 2015 – І півріччя 2016 років. Традиційно, в межах дослідження здійснена оцінка за 10-ма компонентами, що характеризують умови:

  • реєстрації підприємства;
  • отримання дозволу на будівництво;
  • підключення до систем енергозабезпечення;
  • реєстрації власності;
  • отримання кредиту;
  • захисту прав міноритарних інвесторів;
  • оподаткування;
  • міжнародної торгівлі;
  • забезпечення виконання контрактів;
  • вирішення проблем неплатоспроможності.

У цьогорічному дослідженні Світовим банком дещо змінено методологію складання рейтингу. Зокрема, враховано гендерні аспекти за деякими індикаторами індексу. Крім того, розширено індикатор «Оподаткування». Тепер він охоплює процеси після подачі звітності та сплати податків, включаючи повернення податків, податковий аудит і апеляцію за адміністративними податками.

Слід зазначити, що з метою забезпечення узгодженості даних дослідниками були внесені зміни до даних минулорічного рейтингу Doing Business-2016.

Таким чином, ураховуючи ретроспективне застосування, наша країна за рік покращила свою позицію в рейтингу легкості ведення бізнесу  лише на 1 позицію, піднявшись з 81 місяця на 80 місце. Позитивні зрушення експертами відзначено лише в 2 з 10 основних компонентів дослідження - «Захист прав міноритарних інвесторів» та «Забезпечення виконання контрактів». Всі інші зміни фактично відбулися за рахунок зміни методології та динаміки інших країн.

За рівнем сприятливості умов для ведення бізнесу Україна зайняла місце між Сан-Марино (79) та Боснією і Герцеговиною (81).

В цьому році лідером за сумарним значенням сприятливих умов для підприємницької діяльності стала Нова Зеландія, посунувши на друге місце Сінгапур, який очолював рейтинг 10 років поспіль.

Також, в першу десятку країн із найбільш сприятливими умовами для ведення бізнесу увійшли: Данія, Гонконг (Особливий адміністративний район Китаю), Південна Корея, Норвегія, Великобританія, США, Швеція та Македонія.

Найбільш несприятливими для ведення бізнесу стали Лівія (188), Еритрея (189) та Сомалі (190).

Країнами, які продемонстрували найкращі результати роботи по покращенню регуляторного клімату визнані Бруней, Казахстан, Кенія, Білорусь, Індонезія, Сербія, Грузія, Пакистан, ОАЕ та Бахрейн.

Економічний дискусійний клуб провів порівняння основних показників рейтингу України із показниками Польщі, Казахстану, Білорусі, Росії, Молдови, Киргизії та Грузії.

Перш за все, слід зазначити, що всі порівнювальні країни значно випередили нас у цьогорічному рейтингу.

Так, наприклад, Грузія в рейтингу легкості ведення бізнесу 2017 посіла почесне 16 місце і знаходиться в першій десятці за низкою показників.

У порівнянні з регуляторними процесами в інших країнах Україні є куди прагнути.

Так, у Грузії для реєстрація власності компанія має здійснити одну процедуру, а сам процес займе один день. У Білорусі – 2 процедури і 3 дні; у Молдові відповідно – 5 і 5,5; у Росії – 3 і 15; у Киргизії та Казахстані – по 3 процедури і 3,5 дні. В Україні, як і торік, бізнес має витратити сили на 7 офіційних процедур та чекати реєстрації 23 дні.

Довідково: в рамках дослідження ураховується вся послідовність процедур, які слід здійснити компанії (покупцю), щоб придбати об’єкт нерухомості у іншої компанії (продавця), а також для передачі прав власності на майно покупцю, щоб він міг вільно використовувати його у своїй діяльності. Ураховують всі процедури, які законодавчо або на практиці установлені для реєстрації власності. Передбачається, що покупець використовує всі законні варіанти проходження процедур.

Окремої уваги потребують показники рейтингу, за якими Україна посіла найгірші місця, і судячи з даних дослідження особливих змін для досягнення кращих результатів за рік здійснено не було.

Зокрема, за показником отримання дозволів на будівництво ми займаємо 140 позицію з-поміж 190 країн.

Дослідження ураховує всі офіційні процедури, що має здійснити будівельна компанія для будівництва складського приміщення, включаючи час і вартість проходження процедур.

В Україні для отримання дозволу на таке будівництво слід здійснити 10 процедур, проходження яких займе більше 2 місяців – 67 днів і вимагатиме офіційних витрат в обсязі 15,2% від вартості самого будівництва.

Довідково: враховуються офіційні витрати, пов’язані з процедурами будівництва складського приміщення, зокрема: пов’язані з отриманням дозволу на використання земель і конструкцій; з інспектуванням до, під час і після будівництва; підключенням до комунальних мереж; реєстрацією в реєстрі нерухомості.

В Грузії (8 рейтингове місце за цим показником) ті ж самі дій вимагають здійснення 7 процедур, на які піде 48 днів і коштуватиме це 0,2% від вартості будівництва.

За показником підключення того самого складського приміщення до систем енергозабезпечення Україна зайняла 130 місце, що, зокрема зумовлено необхідністю проходження 5 процедур, витрати часу на практичне проходження яких сягають одного року (281 день). У Білорусі (24 місце за показником) – 4 процедури і 105 днів, Росії (30) – 3 процедури та 161 день, Грузії (39 місце) – 4 процедури за 71 день, Молдові (73) – 6 процедур і 87 днів відповідно.

За показником міжнародної торгівлі Україна отримала в рейтингу  150 місце та суттєво поступається Польщі (1 місце), Білорусі (30) та Молдові (34). За ним вимірюються часові та фінансові витрати (за винятком мит) при проходженні етапів, необхідних при експорті чи імпорті товарів: на дотримання встановлених вимог до оформлення документів та на дотримання вимог прикордонного та митного контролів.

Довідково: під час оцінки часових та фінансових витрат на дотримання вимог прикордонного та митного контролів враховуються витрати на дотримання діючих в країні обов’язкових процедур і перевірок, що проводяться перед видачою дозволу на переміщення товару через кордон, а також ураховуються витрати на обробку товару в порту чи на кордоні.

Найгірший рейтинговий показник України, як торік, – вирішення проблем неплатоспроможності (150 місце), яким досліджуються часові та фінансові витрати, а також кінцевий результат процесу вирішення питань неплатоспроможності підприємства.

З допомогою таблиці, що додається, можна наглядно виявити всі конкурентні переваги наших сусідів і недоліки, які потребують нагального вирішення Україною для покращення життя бізнесу.