Ви є тут

Doing Business-2018. Україна в рейтингу Світового банку легкості ведення бізнесу

09.11.2017

Світовим банком опубліковано глобальне дослідження Doing Business-2018 та супроводжуючий його рейтинг щодо створених у 190 країнах світу умов для ведення бізнесу.

Дослідження оцінює регуляторний клімат в країні, або як впроваджуються в країна зміни для покращення умов підприємницької діяльності (без оцінки якості інфраструктури, кваліфікації працівників, рівня корупції, макроекономічної політики, коливання валютних курсів).

Традиційно, в межах дослідження здійснена оцінка за 10-ма компонентами, що характеризують умови:

  • реєстрації підприємства;
  • отримання дозволу на будівництво;
  • підключення до систем енергозабезпечення;
  • реєстрації власності;
  • отримання кредиту;
  • захисту прав міноритарних інвесторів;
  • оподаткування;
  • міжнародної торгівлі;
  • забезпечення виконання контрактів;
  • вирішення проблем неплатоспроможності.

В цьому році, як і торік, лідером за сумарним значенням сприятливих умов для підприємницької діяльності стала Нова Зеландія.

Також, в першу десятку країн із найбільш сприятливими умовами для ведення бізнесу увійшли: Сінгапур, Данія, Південна Корея, Гонконг (Особливий адміністративний район Китаю), США, Великобританія, Норвегія, Грузія та Швеція.

Найбільш несприятливими для ведення бізнесу стали Венесуела (188 місце),  Еритрея (189) та Сомалі (190).

Україна за рік покращила свою позицію в рейтингу легкості ведення бізнесу на 4 позиції, піднявшись з 80 на 76 сходинку.

Позитивні зрушення відбулися в 4 з 10 основних компонентів дослідження. При чому суттєве покращення позицій можна відмітити лише у двох з них – «отримання дозволу на будівництво» за яким ми посіли 35 місце, проти 140 у рейтингу 2017 року та за показником «оподаткування» (43 місце, проти 84).

Економічний дискусійний клуб провів порівняння основних показників рейтингу України із показниками Грузії, Польщі, Росії, Казахстану, Білорусі та Молдови.

Наприклад, Грузія в цьогорічному рейтингу потрапила у першу десятку країн світу, які мають найсприятливіші умови для ведення бізнесу, покращивши свої позиції за рік на 7 пунктів. Натомість у Польщі, Казахстані та Білорусі рейтингові позиції погіршились.

Але всі порівнювальні країни значно випереджають нас як у цьогорічному, так і в минулорічному рейтингах.

Окремої уваги потребують показники рейтингу, за якими Україна посіла найгірші місця, і судячи з даних дослідження особливих змін для досягнення кращих результатів за рік здійснено не було.

Так, за показником підключення приміщення до систем енергозабезпечення Україна займає 128 місце. Як і торік, вирішення цього питання потребує проходження 5 процедур. Не змінились і витрати часу – 281 день. Для прикладу, у Росії (10 місце за показником) для практичної реалізації підключення витрати часу скоротились з 161 дня у минулому році оцінки до 83 у цьому році, а Грузія з 4 до 3 скоротила кількість необхідних процедур.

За показником міжнародної торгівлі Україна отримала в рейтингу  119 місце, в той час коли Польща за ним займає почесне 1 місце рейтингу.

За ним вимірюються часові та фінансові витрати при проходженні етапів, необхідних при експорті чи імпорті товарів: на дотримання встановлених вимог до оформлення документів та на дотримання вимог прикордонного та митного контролів.

Довідково: під час оцінки часових та фінансових витрат на дотримання вимог прикордонного та митного контролів враховуються витрати на дотримання діючих в країні обов’язкових процедур і перевірок, що проводяться перед видачою дозволу на переміщення товару через кордон, а також ураховуються витрати на обробку товару в порту чи на кордоні.

Найгірший рейтинговий показник України, як торік, – вирішення проблем неплатоспроможності (149 місце з-поміж 190 країн), яким досліджуються часові та фінансові витрати, а також кінцевий результат процесу вирішення питань неплатоспроможності підприємства.

З допомогою таблиці, що додається, можна наглядно виявити всі конкурентні переваги і недоліки, які потребують нагального вирішення Україною для покращення життя бізнесу.