Ви є тут

Індекс цін на продовольство ФАО продовжує зростати

08.04.2021

За інформацією ФАО[1], індекс цін на продовольство[2] зростає десятий місяць поспіль і досяг найвищого рівня з червня 2014 року.

Так, середнє значення індексу цін на продовольство ФАО у березні ц. р. становило 118,5 пункти, що на 2,4 пункти (2,1%) вище рівня лютого поточного року. Такий ріст обумовлений, передусім, значним підвищенням індексів цін на рослинні олії, м'ясо і молочну продукцію, в той час як індекси цін на зерно і цукор знизилися.

Індекс цін на зерно. Середнє значення індексу у березні склало 123,6 пункти, що на 2,2 пункти (1,7%) нижче рівня попереднього місяця. Незважаючи на те, що вперше за останні вісім місяців цей показник знизився, він на 25,9 пункти (26,5%) перевищив рівень березня 2020 року.

Серед основних видів зернових культур найбільше (на 2,4%) знизилися експортні ціни на пшеницю, проте вони виявилися на 19,5% вищими, ніж у березні 2020 року. Зниження цін на пшеницю у порівнянні з попереднім місяцем пояснюється, насамперед, значним обсягом її пропозиції і сприятливими прогнозами щодо врожаю у 2021 році.

У березні знизилися світові ціни також на кукурудзу і ячмінь. Однак їх зниження було несуттєвим через незмінно високий імпортний попит з боку Китаю. Ціни на сорго, навпаки, зросли.

Після трьох місяців поступового підвищення, у березні дещо знизилися світові ціни на рис, що обумовлено надходженням на ринок нового врожаю і збереженням слабкого попиту на різні сорти рису, за винятком японських, з боку всіх великих експортерів, крім Індії.

Індекс цін на олії рослинні. Середнє значення індексу у березні склало 159,2 пункти, що на 11,8 пункти (8,0%) вище рівня лютого, і досягло найвищого показника з червня 2011 року.

Збереження високих значень цього індексу, в основному, обумовлено підвищенням цін на пальмову, соєву, ріпакову та соняшникову олії. Ріст світових цін на пальмову олію продовжується десятий місяць поспіль на фоні побоювань щодо низького рівня її запасів у провідних країнах-експортерах, а також поступового відновлення світового попиту.

У той же час, під впливом активного попиту з боку біодизельного сектора, стрімко зросли ціни на соєву олію. Підвищенню цін на ріпакову та соняшникову олії сприяло подальше скорочення їх пропозиції у Канаді і Чорноморському регіоні відповідно.

Індекс цін на молочні продукти. Середнє значення  індексу у березні склало 117,4 пункти, що на 4,4 пункти (3,9%) вище показника лютого. Тобто, зростання індексу триває вже десятий місяць поспіль, а його значення майже на 16% перевищує відповідний період минулого року.

У березні зросли світові ціни на вершкове масло, що пояснюється певним скороченням пропозиції в Європі, де сезон виробництва молока починається із запізненням, а внутрішній попит активізується у зв'язку з очікуваним поновленням роботи сфери громадського харчування.

Ціни на сухе молоко також підвищилися за рахунок збільшення обсягів імпорту з азіатських країн, особливо Китаю, в зв'язку з ризиками щодо можливих короткострокових проблем з поставками продукції на тлі сезонного зниження виробництва молока в Океанії і дефіциту транспортної тари в Європі і Північній Америці.

Ціни на сир, навпаки, вже третій місяць поспіль незначно знижуються внаслідок обмеженого попиту на спотові поставки.

Індекс цін на м'ясо. Середнє  значення  індексу у березні ц. р. склало 98,9 пункти, що на 2,2 пункти (2,3%) вище лютневого показника. При цьому ріст індексу триває шостий місяць поспіль, однак його значення все ж на 0,5% нижче, ніж в березні минулого року.

Котирування цін на м'ясо птиці та свинину зросли під впливом активного імпорту з боку азіатських країн, насамперед Китаю. Підвищенню цін на свинину також сприяло стрімке нарощування обсягів внутрішніх продажів у Європі напередодні Великодня.

Ціни на яловичину залишалися приблизно на тому ж рівні, що і в лютому: зростання котирувань на яловичину з Бразилії та США компенсувало зниження експортних цін на яловичину з Австралії.

Ціни на баранину знизилися на фоні збільшення обсягів поставок з Нової Зеландії, де фермери почали реалізацію худоби раніше через посушливі погодні умови.

Індекс цін на цукор. Середнє значення  індексу у березні склало 96,4 пункти, що на 4,0 пункти (4,0%) нижче показника лютого. Це перше зниження значення індексу після двох місяців неухильного росту.

Разом з тим котирування на цукор більш ніж на 30% перевищують рівень березня 2020 року, що пояснюється побоюваннями щодо скорочення світової пропозиції в сезоні 2020/2021 років. Зниження світових цін на цукор у березні ц. р. викликане прогнозованим збільшенням обсягів експорту з Індії, незважаючи на збереження логістичних проблем.

Більш істотному зниженню цін протягом останніх тижнів завадив  активний імпортний попит на цукор, зокрема з боку Китаю, і збільшення котирувань на сиру нафту.

_____________________________________

[1] ФАО – Продовольча і сільськогосподарська організація ООН;

[2] Індекс цін на продовольство ФАО – показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п’ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи у експорті у 2014-2016 роках.