Ви є тут

Індекс гендерного розриву-2017

07.11.2017

Світовий економічний форум (World Economic Forum) опублікував щорічне глобальне дослідження – Індекс гендерного розриву 2017 (The Global Gender Gap Index 2017) із супроводжуючим його рейтингом 144 країн світу.

У дослідженні вимірюється гендерна нерівність за різними показниками у чотирьох основних сферах: економічна участь та кар’єрні можливості; рівень освіти; здоров’я і тривалість життя; політичні права та можливості.

Індекс вимірюється за шкалою від 0 до 1, де нуль – повна нерівність статей, а одиниця – відповідно рівність.

Значення Індексу інтерпретується як процент розриву між жінками і чоловіками, що дозволяє порівнювати поточні показники із минулими та визначати прогрес у сфері.

Як відзначається, у поточному році вперше за всю історію підрахунку цього Індексу (починаючи з 2006 року), у світі зафіксовано погіршення ситуації із гендерною нерівністю. Розрив між чоловіками і жінками склав 68%, проти 68,3% у 2016 році, та 68,1% у 2015 році.

За таких темпів прогресу, для усунення загальної глобальної нерівності між чоловіками та жінками потрібно буде 100 років, проти 83 у минулому році. Найбільший розрив між жінками та чоловіками лишається в сфері економіки, подолання якого, при поточних темпах, потребуватиме 217 років.

Як зазначається дослідниками, покращення ситуації із гендерним паритетом може призвести до значних економічних дивідендів, які залежать від ситуації і проблем у конкретній країні. Зокрема, досягнення економічного гендерного паритету може збільшити на $ 250 млрд. ВВП Великобританії, $1 750 млрд. Сполучених Штатів, $550 млрд. Японії, $320 млрд. Франції та на $310 млрд. ВВП Німеччини.

Повної гендерної рівності не вдалося досягти жодній країні світу. Натомість, найкраща ситуація у Ісландії, де гендерний розрив закритий на 88%, і яка, як і торік, посідає перше місце рейтингу.

До першої десятки рейтингу також увійшли Норвегія, Фінляндія, Руанда, Швеція, Нікарагуа, Словенія, Ірландія, Нова Зеландія та Філіппіни. Останні сходинки у Сирії, Пакистану та Ємену.

Україна порівняно з попереднім дослідженням покращила свої позиції на 8 пунктів і посіла 61 місце рейтингу.

Україна, незважаючи на незначний цьогорічний прогрес, все ще займає найгірші позиції у гендерному співвідношенні у сфері політичних прав та можливостей. Значення Індексу тут склало 0,107.

Зокрема, за співвідношенням жінок і чоловіків у парламенті Україна має індекс 0,140; щодо розподілу посад міністрів – 0,150.

У цілому можна відмітити значний прогрес за показником рівня оплати праці жінок і чоловіків за аналогічну роботу, за яким у поточному році Україна посіла 37 місце рейтингу, проти 59 у минулорічному.