Ви є тут

Індекс куті−2021

04.01.2021

Незабаром найчарівніше свято року – Різдво Христове Це означає, що кожна українська родина у Святвечір збереться за святковим столом, головною стравою на якому з давніх-давен є кутя.

Експерти Економічного дискусійного клубу обрахували вартість приготування куті на родину за традиційним рецептом (взято на сайті receptystrav.com.ua). Оскільки інгредієнти для приготування куті та узвару не належать до товарів, цінові тенденції на які підлягають моніторингу, тому їх вартість розрахована, виходячи із цін, за якими реалізовувалася відповідна продукція на сільськогосподарських ринках у місті Києві на початку січня 2021 року.

Так ось. За нашими розрахунками та київськими цінами, господиням приготування куті на родину (1,5 кг) на Святвечір−2021 коштуватиме 96 гривень, або близько 16 гривень на порцію 250 грамів.

На узвар (без додавання цукру) орієнтовно необхідно буде витратити ще 28 гривень.

Якщо порівнювати із січнем 2020 року, то вартість куті зросла майже на 15%, за рахунок подорожчання практично всіх інгредієнтів страви.

Вартість узвару на прийдешнє Різдво обійдеться на 10% дорожче, ніж роком раніше, внаслідок подорожчання традиційних для України сухофруктів (груш та яблук).

Поміж тим, навіть за столичними цінам, кутя залишатиметься доступною для українців стравою.

Але ж не кутею єдиною… Крім куті та узвару у Святвечір на столі мають бути присутніми ще 10 пісних страв із овочів, крупів, риби та грибів.

А Різдвяний ранок повинен ознаменуватися різноманіттям страв із м’яса, молока та яєць.

Як свідчать статистичні дані, темпи зростання споживчих цін на переважну більшість соціально значущих продовольчих товарів у 2020 році були повільнішими, ніж роком раніше. Тим не менш, подорожчання торкнулося більшості продуктів харчування, які складають основу споживчого кошика українця (див. графік нижче). Щоправда виняток склали традиційні овочі та картопля, які є помітно дешевшими, ніж роком раніше.