Ви є тут

Індекс верховенства права 2017-2018

06.02.2018

Міжнародною організацією World Justice Project опубліковано рейтингову оцінку дотримання принципів верховенства права в країнах світу, яка проводиться із застосуванням комбінованого показника – Індексу верховенства права 2017-2018 (The Rule of Law Index 2017-2018).

Індекс та місце країни в рейтингу визначається за вісьмома критеріями:

  1. Обмеження повноважень інститутів влади (оцінюється наявність чіткого законодавчого визначення повноважень, можливість притягнення посадових осіб до відповідальності у відповідності до закону, наявність систем стримування і противаг та законність переходу влади).
  2. Відсутність корупції (визначає рівень корупції, як використання публічної влади з метою особистої вигоди. Фактор враховує три форми корупції: хабарництво, неправомірний вплив з боку державних або приватних інтересів, незаконне привласнення державних коштів або інших ресурсів).
  3. Прозорість інститутів влади/відкритість влади (оцінка публікації урядових рішень та інформації, права на інформацію, участі громадськості, механізмів подачі скарг).
  4. Захист фундаментальних прав (оцінка відсутності дискримінацій та  дотримання прав людини на життя і безпеку, належний правовий захист, свободу думки, віросповідання, зібрань, невтручання в особисте життя і захисту прав працівників).
  5. Порядок і безпека (оцінка загроз порядку та безпеки, що включає злочинність, політичне насильство, насилля як засіб усунення особистих образ, оцінка захищеності населення від військового конфлікту та тероризму).
  6. Дотримання права (оцінка справедливого та ефективного впровадження регуляторних актів, застосування їх без неправомірного впливу посадових осіб або із переслідуванням приватних інтересів, дотримання своєчасного провадження адміністративних справ, відношення уряду до прав власності людей і корпорацій).
  7. Цивільне правосуддя (оцінка наявності засобів правового захисту та доступ до них, відсутності надмірних або необґрунтованих зборів і перешкод, дискримінації та корупції у системі правосуддя, вчасність вирішення судових спорів, доступ до альтернативних механізмів вирішення спорів).
  8. Кримінальне правосуддя (оцінка ефективності та своєчасності у системі кримінального правосуддя, дотримання принципів неупередженості, відсутності неправомірного впливу, дискримінацій та корупції в системі).

Як і два попередні роки, лідером із дотримання принципів верховенства права стала Данія. До першої десятки також увійшли Норвегія, Фінляндія, Швеція, Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Австрія, Канада та Австралія.

Країнами-аутсайдерами, як і торік, визначені Афганістан, Камбоджа та Венесуела.

Цього року Україна в рейтингу посіла 77 місце з-поміж 113 країн світу і тим самим за рік покращила свої позиції на один пункт.

Безпосередньо Індекс України покращився на 0,01 пункти і склав 0,50.  При чому, одиниця означає абсолютне верховенство права.

Порівняно з минулорічними даними, Україна отримала гірші рейтингові місця та безпосередньо гіршу індексну оцінку за критеріями, що характеризують корупцію в нашій країні, захист фундаментальних прав людини та кримінальне правосуддя.

Водночас, у поточному році помітно покращилась оцінка забезпечення в країні порядку і безпеки.

Файли: