Ви є тут

Індекси споживчих цін в Україні та окремих країнах світу у І кварталі 2018 року

12.04.2018

У січні-березні 2018 року економіка країни все ще перебувала під впливом інфляції, хоча, порівняно з минулорічним періодом, її темпи дещо пригальмували.  

Так, у І кварталі ц. р. індекс споживчих цін (далі – ІСЦ) склав 103,5% (у І кв. 2017 року ІСЦ – 103,9%). 

Базовий індекс споживчих цін[1] (далі – БІСЦ) з початку року (березень/грудень) зафіксовано на рівні 102,7%.

Серед основних груп товарів та послуг, за якими обраховується ІСЦ, за 3 місяці цього року (березень 2018 р. до грудня 2017 р.) найбільше подорожчання спостерігалося у групі «продукти харчування та безалкогольні напої» − на 4,2%. У цій групі відбулося зростання цін практично на всі види продовольства, за винятком цукру, а лідерами продовольчої інфляції у І кварталі року стали фрукти (+18,4%) та овочі (+18,1%).

На другій позиції за темпами інфляційних процесів у січні-березні ц. р. знаходилися послуги зв’язку (+4,1%). На 3,8%  зросли ціни і тарифи у групах «транспорт» та «алкогольні напої і тютюнові вироби».

Загалом ІСЦ у розрізі більшості груп товарів та послуг у І кварталі ц. р. був нижчим, ніж роком раніше. Виняток склали лише групи «зв'язок», «охорона здоров’я» та «відпочинок і культура».

У останньому місяці кварталу – березні, ІСЦ склав 1,1% відсотка. Подорожчання торкнулося всіх товарних груп, за виключенням групи «транспорт», де завдяки зниженню цін на палива та мастила, ІСЦ склав 99,3%. Найпомітніше у минулому місяці подорожчали товари у групі «одяг і взуття» − на 9,6%, що обумовлено початком продажу нових весняно-літних колекцій цих товарів. Традиційно додали в ціні алкогольні напої та тютюнові вироби – 1,3%.

Споживчі ціни у групі «продукти харчування та безалкогольні напої підвищилися» на 1,1%. Найбільше у цій соціальній групі зросли ціни на: овочі (+5,0%) та фрукти (+ 3,0%). При цьому, на цукор, яйця та гречані крупи ціни знизилися.

У річному вимірі інфляція становила 13,2% (березень 2018 р. до березня 2017 р.). Зростання цін упродовж року було характерним для всіх груп товарів та послуг. При цьому, найбільше подорожчали:

  • алкогольні напої, тютюнові вироби – на 20,2%;
  • продукти харчування та безалкогольні напої – на 17,3%;
  • послуги ресторанів та готелів – на 16,9%;
  • освіта – на 15,3%;
  • транспорт – на 14,9%.

У діаграмі, представленій нижче, можна ознайомитися із останніми даними про рівень інфляції в окремих країнах світу. Слід відмітити, що серед досліджуваних країн, у річному вимірі в Україні інфляція  все ще залишається найвищою.

 

__________________________

[1] Згідно із Методикою розрахунку базового індексу споживчих цін (наказ Держстату від 30.12.2016 № 263) БІСЦ характеризує інфляцію, яка спричинена тиском з боку попиту та, відповідно, найбільш повно відображає ефекти від зміни реальних монетарних умов. Він показує стійку динаміку цін з мінімізацією короткострокових нерівномірних змін цін, викликаних шоками пропозиції, адміністративним регулюванням.