Ви є тут

Індекси споживчих цін в Україні та окремих країнах світу у І півріччі 2018 року

10.07.2018

У першій половині 2018 року для української економіки все ще були властивими інфляційні процеси. Щоправда темпи цьогорічної інфляції порівняно з попереднім роком уповільнилися.  

Так, у І півріччі ц. р. індекс споживчих цін (далі – ІСЦ) склав 104,4% (у І пів. 2017 року ІСЦ – 107,9%). 

Базовий індекс споживчих цін[1] (далі – БІСЦ) з початку року (червень/грудень) зафіксовано на рівні 103,5%.

Серед основних груп товарів та послуг, за якими обраховується ІСЦ, за 6 місяців цього року (червень 2018 р. до грудня 2017 р.) найбільше зростання споживчих цін відбулося у групі «алкогольні напої і тютюнові вироби» − на 9,0%. П’ятивідсоткову позначку перетнула інфляція у групах «зв'язок» (+6,2%), «ресторани та готелі» (+5,8%), транспорт (+5,4%).

Разом з тим, у першій половині року суттєво пригальмували інфляційні процеси у найбільш соціально чутливій групі «продукти харчування та безалкогольні напої». На товари цієї групи у січні−червні ц. р. споживчі ціни зросли на 4,4% проти 11,8% у відповідному періоді минулого року. Лідерами цінового зростання у продовольчій групі стали фрукти (+13,2%) та овочі (+19,6%). Натомість подешевшали яйця (на 19,9%), цукор (на 6,3%) та молоко (на 3,9%).

Також примітним є той факт, що з початку поточного року темп зростання тарифів і цін на житлово-комунальні послуги та енергоносії вчетверо менший за минулорічний.

У місячному вимірі другий місяць поспіль Держстат фіксує нульовий рівень інфляції (ІСЦ=100,0%). При цьому, у червні порівняно з травнем подешевшали продукти харчування та безалкогольні напої (на 0,5%), чому сприяло, передусім, сезонне зниження споживчих цін на плоди та овочі, яйця, молокопродукти. До приємних новин можливо віднести зниження цін по групі «одяг та взуття» (на 2,4%), що обумовлено, більш за все, початком сезону знижок на весняно-літні колекції.

Натомість у червні найвідчутніше зросли ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби – на 1,6%, а також послуги ресторанів та готелів – на 1,1%.

У річному вимірі інфляція в Україні становила 9,9% (червень 2018 р. до червня 2017 р.). Ріст цін упродовж року був характерним для всіх груп товарів та послуг. При цьому, найбільше подорожчали:

  • алкогольні напої, тютюнові вироби – на 18,3%;
  • послуги ресторанів та готелів – на 15,9%;
  • освіта – на 15,3%;
  • транспорт – на 14,6%;
  • продукти харчування та безалкогольні напої – на 9,5%.

У діаграмі, наведеній нижче, можна ознайомитися із останніми даними про рівень інфляції в окремих країнах світу. Слід відмітити, що серед досліджуваних країн, у річному вимірі в Україні інфляція все ще залишається найвищою.

___________________________________

[1] Згідно із Методикою розрахунку базового індексу споживчих цін (наказ Держстату від 30.12.2016 № 263) БІСЦ характеризує інфляцію, яка спричинена тиском з боку попиту та, відповідно, найбільш повно відображає ефекти від зміни реальних монетарних умов. Він показує стійку динаміку цін з мінімізацією короткострокових нерівномірних змін цін, викликаних шоками пропозиції, адміністративним регулюванням.