Ви є тут

Індекси споживчих цін в Україні та окремих країнах світу у вересні 2017 року

10.10.2017

Початок цьогорічної осені ознаменувався посиленням інфляційних процесів у нашій державі. Так, у вересні ц. р. індекс споживчих цін (далі – ІСЦ) порівняно з попереднім місяцем склав 102,0% (у вересні 2016 року ІСЦ – 101,8%). 

З початку року споживчі товари та послуги для українців  подорожчали на 10,2%.

Базовий індекс споживчих цін[1] (далі – БІСЦ) у місячному вимірі зафіксовано на рівні 101,9%, а порівняно з груднем 2016 року він становив 106,2%.

Каталізаторами прискорення інфляції у вересні стало стрімке подорожчання освітніх послуг – на 12,0%, а також підвищення цін на одяг та взуття – на 8,9%. Разом з цим подорожчання не оминуло і всі інші групи товарів та послуг, за якими розраховується ІСЦ, хоча цінове зростання тут було не таким відчутним. Зокрема, індекс споживчих цін на продукти харчування склав 102,0%. У цій групі ціни зросли на всі основні види продовольства, за винятком сезонного подешевшання  плодоовочевої продукції, цукру, а також риби і рибопродуктів. При цьому найбільше зросли в ціні яйця − на 31,0%.

Більш, ніж на один відсоток у вересні подорожчали товари і послуги у групах «алкогольні напої, тютюнові вироби» (+2,7%), «транспорт» (+1,5%), «ресторани та готелі» (+1,4%). 

Загалом за три квартали цього року (вересень 2017 р. до грудня 2016 р.) індекс споживчих цін склав 110,2%: від 101,3% по групі «різні товари та послуги» до 117,7% по групі «алкогольні напої, тютюнові вироби».

У річному вимірі інфляція становила 16,4% (вересень 2017 р. до вересня 2016 р.). Підвищення цін упродовж року було характерним для всіх груп товарів та послуг. У першу трійку лідерів цінового зростання увійшли:

  • алкогольні напої, тютюнові вироби («плюс» 25,8%);
  • житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива («плюс» 23,2%);
  • продукти харчування та безалкогольні напої («плюс» 18,8%).

Слід зазначити, що у першій половині поточного року, за рахунок низки урядових заходів, зокрема подвійного збільшення рівня мінімальної заробітної плати, намітилася тенденція до випереджувального зростання темпів реальної заробітної плати порівняно із темпами інфляції. Проте, у другому півріччі виникла загроза зміни цієї позитивної тенденції на протилежну. І на кінець року не виключена можливість того, що стрімкі інфляційні процеси знівелюють ріст доходів працюючого населення.

У діаграмі, представленій нижче, можна ознайомитися із останніми даними про рівень інфляції в окремих країнах світу. Слід відмітити, що серед досліджуваних країн, у інфляційних процесах Україна зберігає лідерство.

__________________________

[1] Згідно із Методикою розрахунку базового індексу споживчих цін (наказ Держстату від 30.12.2016 № 263) БІСЦ характеризує інфляцію, яка спричинена тиском з боку попиту та, відповідно, найбільш повно відображає ефекти від зміни реальних монетарних умов. Він показує стійку динаміку цін з мінімізацією короткострокових нерівномірних змін цін, викликаних шоками пропозиції, адміністративним регулюванням.