Ви є тут

Міжнародна торгівля товарами в Україні та Євросоюзі у І кварталі 2017 року

24.05.2017

У І кварталі 2017 році загальна вартість українського товарного експорту склала 10,4 млрд. доларів. США (або 9,7 млрд. євро), що на 34,4% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Імпорт товарів в Україну зріс упродовж кварталу на 27,3% та склав 11,1 млрд. доларів США (або 10,4 млрд. євро).

За результатами І кварталу ц. р. зберігається негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами − «мінус» 0,74 млрд. доларів США (або «мінус» 0,69 млрд. євро).

У січні-березні ц. р. у ЄС спостерігалося нарощування обсягів як експорту, так і імпорту у міжнародній торгівлі товарами[1] на 13%. При цьому сальдо зовнішньої торгівлі товарами за підсумками кварталу виявилося негативним – «мінус» 5,7 млрд. євро.

Понад 60% загального експорту товарів за межі Євросоюзу здійснювали 4 країни: Німеччина (28,5%), Великобританія (11,5%), Італія (10,2%) та Франція (9,9%).

Найбільші обсяги товарів імпортували Німеччина (19,1% від загальної вартості імпорту), Великобританія (14,4%) та Нідерланди (14,4%).

Позитивне зовнішньоекономічне сальдо у торгівлі з іншими країнами у І кварталі 2017 році продемонстрували 12 із 28 країн ЄС: Данія, Німеччина, Естонія, Ірландія, Франція, Хорватія, Італія, Латвія, Литва, Австрія, Фінляндія та Швеція.  

З урахуванням обсягів торгівлі між країнами-членами ЄС, у січні-березні 2017 року негативне сальдо було зафіксовано у 17 країнах (від «мінус» 41,5 млрд. євро у Великобританії до «мінус» 0,1 млрд. євро у Швеції). Найбільше позитивне сальдо у торгівлі товарами у Німеччини – «плюс» 61,2 млрд. євро.

У І кварталі 2017 року не відбулося оптимістичних, з точки зору подальшого розвитку економіки, змін у структурі українського експорту, який залишається орієнтований на сировинні ресурси. Левова частка (67%) вітчизняного експорту це аграрна продукція, залізорудна сировина та металопродукція.

Основними позиціями імпорту в Україну були паливні ресурси (24%), машини та обладнання (18%), а також продукти хімічної промисловості (15%).

У той же час зовнішня торгівля Євросоюзу орієнтована на товари з високим ступенем переробки. Так, у січні-березні першість у структурі зовнішньої торгівлі країн ЄС займали машини та обладнання (експорт – 41%, імпорт − 31%). Частка аграрної продукції, сировинних товарів та енергоносіїв у експорті становила 15%, у імпорті − 30%.

Основним торговельним партнером України у І кварталі залишається Євросоюз, частка якого в українському експорті становить понад 38% (3,7 млрд. євро), імпорті – майже 42% (4,3 млрд. євро). Друге місце у зовнішньоторговельному обороті України посідає Росія, третє − Китай.

Для Євросоюзу основним торговельним партнером є Сполучені Штати Америки, на які припадає майже 21% експорту та 14% імпорту. До трійки основних торговельних партнерів ЄС увійшли Китай та Швейцарія.

Частка України у структурі товарного експорту/імпорту ЄС−28 не перевищує одного відсотка.

_________________________________

[1] під міжнародною торгівлею товарами тут слід розуміти торгівлю країн – членів Євросоюзу з іншими країнами (без врахування торгівлі між країнами ЄС)