Ви є тут

Міжнародна торгівля товарами в Україні та Євросоюзі у І півріччі 2018 року

21.08.2018

У І півріччі 2018 року тривала тенденція до зростання обсягів зовнішньої торгівлі товарами. Так, у січні−червні ц. р. загальна вартість українського товарного експорту склала 23,3 млрд. доларів. США (20,4 млрд. євро), що на 12,7% більше порівняно з відповідним періодом минулого року.

Обсяги імпорту товарів в Україну також збільшилися на 14,5% та склали  25,9 млрд. доларів США (22,7 млрд. євро).

При цьому сальдо зовнішньої торгівлі товарами залишилося негативним «мінус» 2,7 млрд. доларів США («мінус» 2,3 млрд. євро). Слід відзначити, що за результатами першої половини минулого року було зафіксовано також негативне сальдо, однак на 35% менше ніж цьогоріч, та становило 2,0 млрд. доларів США.

Як і у відповідному періоді минулого року, у І півріччі ц. р. у Євросоюзі зафіксовано нарощування обсягів міжнародної торгівлі товарами[1], проте темпи їх приросту є набагато нижчими, ніж торік  (у І пів. 2017 р. приріст обсягів експорту/імпорту склав 9,6% та 10,7% відповідно). Сальдо зовнішньої торгівлі ЄС за результатами 6 місяців ц. р. є негативним – «мінус» 3,9 млрд. євро проти «плюс» 2,5 млрд. євро роком раніше.

Близько 60% загального експорту товарів за межі Євросоюзу здійснювали 4 країни: Німеччина (28,0%), Великобританія (11,0%), Італія (10,3%) та Франція (10,0%).

Найбільшими імпортерами товарів до ЄС були Німеччина (18,8% від загальної вартості імпорту), Нідерланди (14,7%) та Великобританія (13,4%).

Позитивне зовнішньоекономічне сальдо у торгівлі з іншими країнами у минулому році забезпечили 11 із 28 країн ЄС: Данія, Німеччина, Естонія, Франція, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Австрія, Фінляндія та Швеція.   

З урахуванням обсягів торгівлі між країнами-членами ЄС, у І кварталі 2018 року негативне сальдо зафіксовано у 18 країнах (від «мінус» 77,2 млрд. євро у Великобританії до «мінус» 0,5 млрд. євро у Фінляндії). Найвище позитивне сальдо у торгівлі товарами спостерігалося у Німеччини – «плюс» 124,2 млрд. євро. 

Традиційно у структурі вітчизняного товарного експорту переважає сировинна продукція. До трійки лідерів українського сировинного експорту у І півріччі цього року увійшли: чорні метали – 23% від загальної вартості експорту, зернові культури – 14%, олії рослинні – 10%.

Питома вага товарів з високою часткою доданої вартості в українському експорті залишається низькою. При цьому помітний незначний прогрес: частка експорту товарів групи «Машини, обладнання та механізми» у першій половині року зросла на 0,6 відсоткових пункти порівняно з І півріччям минулого року.

Основними позиціями імпорту в Україну є паливні ресурси (23,5%), машини та обладнання (20,2%), а також продукти хімічної промисловості (13,7%).

Зовнішня торгівля Євросоюзу орієнтована на товари з високим ступенем переробки. Так, у січні−червні 2018 року першість у структурі зовнішньої торгівлі країн ЄС посідали машини та обладнання (експорт – 41%, імпорт − 31%). Частка аграрної продукції, сировинних товарів та енергоносіїв у експорті становила близько 14%, у імпорті − 33%.

Основним торговельним партнером України у І півріччі ц. р. залишається Євросоюз, частка якого в українському експорті становить понад 42,1% (9,8 млрд. євро), імпорті – 41,5% (10,8 млрд. євро). Друге місце у зовнішньоторговельному обороті України зберігає Росія, третє − Китай.

Для Євросоюзу головним торговельним партнером є Сполучені Штати Америки, на які припадає близько 21% експорту та 14% імпорту. До трійки основних торговельних партнерів ЄС увійшли Китай та Швейцарія. 

Частка України у структурі товарного експорту/імпорту ЄС−28 знаходиться у межах одного відсотка.

_________________________________

[1] під міжнародною торгівлею товарами тут слід розуміти торгівлю країн – членів Євросоюзу з іншими країнами (без врахування торгівлі між країнами ЄС)