Ви є тут

Міжнародна торгівля товарами в Україні та Євросоюзі у січні−вересні 2018 року

21.11.2018

 

У січні-вересні 2018 року в Україні відбувалося збільшення обсягів зовнішньої торгівлі товарами. Одночасно, у ІІІ кварталі спостерігалося уповільнення темпів експорту та нарощування темпів імпорту.

Загальна вартість українського товарного експорту за 9 місяців поточного року порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 10,3% та склала 34,6 млрд. доларів. США (29,8 млрд. євро).Обсяги імпорту товарів в Україну зросли на 16,1% та становили 41,0 млрд. доларів США (35,3 млрд. євро).

Довідково: у І півріччі 2018 року темпи експорту становили 112,7%, імпорту – 114,5%.

Отже, сальдо зовнішньої торгівлі товарами залишається негативним − «мінус» 6,5 млрд. доларів США («мінус» 5,6 млрд. євро). За результатами трьох кварталів минулого року сальдо було також негативним, проте становило лише 4,0 млрд. доларів США. Отже, відбулося зменшення коефіцієнту покриття експортом імпорту, який становить 0,84 проти 0,89 у відповідному періоді торік.

З початку поточного року у Євросоюзі зафіксовано нарощування обсягів міжнародної торгівлі товарами[1]: експорт зріс – на 4,1%, імпорт – на 5,5%. Сальдо зовнішньої торгівлі товарами за результатами 9 місяців ц. р. виявилося негативним – «мінус» 14,6 млрд. євро проти «плюс» 5,0 млрд. євро роком раніше.

Близько 60% загального експорту товарів за межі Євросоюзу здійснюють 4 країни: Німеччина (28,0%), Великобританія (11,3%), Італія (10,2%) та Франція (10,1%).

Найбільшими імпортерами товарів до ЄС були Німеччина (18,7% від загальної вартості імпорту), Нідерланди (14,8%) та Великобританія (13,5%).

Позитивне зовнішньоекономічне сальдо у торгівлі з іншими країнами упродовж трьох кварталів цього року забезпечили  менше третини країн ЄС: Данія, Німеччина, Франція, Ірландія, Італія, Литва, Австрія, Фінляндія та Швеція. 

З урахуванням обсягів торгівлі між країнами-членами ЄС, у січні-вересні 2018 року негативне сальдо зафіксовано у 18 країнах (від «мінус» 111,5 млрд. євро у Великобританії до «мінус» 1,4 млрд. євро у Фінляндії). Найвище позитивне сальдо у торгівлі товарами спостерігалося у Німеччини – «плюс» 178,1 млрд. євро.

Незмінним залишається превалювання у структурі вітчизняного товарного експорту сировини та продукції з низьким ступенем обробки. Основними позиціями українського сировинного експорту у січні-вересні цього року були: чорні метали – 22% від загальної вартості експорту, зернові культури – 14%, олії рослинні – 9%.

Питома вага товарів з високою часткою доданої вартості в українському експорті залишається низькою. При цьому помітний незначний прогрес: частка експорту товарів групи «Машини, обладнання та механізми» упродовж 9 місяців зросла на 0,3 відсоткових пункти порівняно з минулорічним періодом.

Основними позиціями імпорту до України є паливні ресурси (23%), машини та обладнання (21%), а також продукти хімічної промисловості (13%).

Зовнішня торгівля Євросоюзу, навпаки, орієнтована на товари з високим ступенем переробки. Так, у січні−вересні 2018 року першість у структурі зовнішньої торгівлі країн ЄС посідали машини та обладнання (експорт – 41%, імпорт − 31%). Частка аграрної продукції, сировинних товарів та енергоносіїв у експорті становила 15%, у імпорті – 31%.

Основним торговельним партнером України у поточному році, як і у попередньому, залишається Євросоюз, частка якого в українському експорті становить понад 42,3% (12,6 млрд. євро), імпорті – 41,1% (14,5 млрд. євро). Друге місце у зовнішньоторговельному обороті України зберігає Росія, третє − Китай.

Для Євросоюзу головним торговельним партнером є Сполучені Штати Америки, на які припадає близько 21% експорту та 14% імпорту. До трійки основних торговельних партнерів ЄС традиційно увійшли Китай та Швейцарія.

Частка України у структурі товарного експорту/імпорту ЄС−28 не перевищує одного відсотка.

_______________________________

[1] під міжнародною торгівлею товарами тут слід розуміти торгівлю країн – членів Євросоюзу з іншими країнами (без врахування торгівлі між країнами ЄС)