Ви є тут

На що витрачають кошти домогосподарства України та ЄС

05.02.2016

Якість життя населення будь-якої країни можна оцінити не лише за рівнем заробітної плати, пенсії та середньодушовим обсягом валового внутрішнього продукту. Про рівень забезпеченості домогосподарства можуть також розповісти і його витрати.

Скориставшись інформацією офіційної статистики, Економічний дискусійний клуб проаналізував статті витрат домогосподарств України та країн ЄС.

Держстат порахував, що у 2014 році споживчі витрати одного українського домогосподарства становили 44,5 тисяч гривень, або в перерахунку – 2830 євро. У ЄС-28 цей показник за останніми наявними даними[1]  становив 25 010 євро на домогосподарство.

У розрізі країн ЄС найбільші споживчі витрати можуть дозволити собі жителі Люксембургу (55,2 тис. євро), Данії, Кіпру та Ірландії (понад 39 тис. євро).

Найменше із країн ЄС витрачали на споживання домогосподарства Болгарії − 4659 євро, що, однак у 1,6 рази вище ніж в Україні. Якщо порівнювати споживчі витрати у розрахунку на одного члена домогосподарства, то відмінність буде більш помітною з огляду на середній розмір домогосподарства. 

Структура споживчих витрат українців та жителів Євросоюзу має багато відмінностей:

Так, у 2014 році основну статтю споживчих витрат українців складали витрати на харчування – майже 57% від витрат[2]. Необхідно зазначити, що показник рівня витрат на харчування у світовій практиці використовується як один із індикаторів, за яким оцінюється рівень продовольчої безпеки країни. Відповідно до українського законодавства, граничний (пороговий) критерій для цього показника визначений на рівні 60%. Тобто, якщо частка витрат на харчування у домогосподарствах перевищуватиме 60% від усіх сукупних витрат, то вважається, що є загроза продовольчій безпеці.

За показником витрат на харчування можливо оцінити рівень забезпеченості населення загалом. У країнах ЄС на харчування домогосподарства спрямовують 12% від загальних споживчих витрат.

Згідно з даними Євростату, найменше витрачали на їжу жителі Великобританії та Австрії (8,6% та 9,8% відповідно). Найвища питома вага витрат на харчування була у країнах Балтії (Литва – 23,3%, Естонія – 20,6%, Латвія – 20,4%).

Найбільша частка витрат домогосподарств Євросоюзу займають витрати на утримання житла та придбання палива − 24% (від 10,9% на Мальті до 29,5% у Данії),  у той час як в Україні вони становлять 10%.

Також дуже помітна різниця між витратами домогосподарств України та ЄС на ресторани та готелі (3% та 8% відповідно), а також  відпочинок і культуру (2% і 9% відповідно). Такі показники є цілком закономірними – заможне населення має більше можливостей для відпочинку та дозвілля. 

Серед країн ЄС найбільше витрачали на відпочинок і культуру у Швеції, Нідерландах, Данії, Фінляндії, Великобританії, Австрії, Мальті – понад 10% від усіх споживчих витрат. Натомість, у Греції цей показник найнижчий – 4,9%.


[1] дані за 2010 рік, оскільки періодичність збору інформації Євростатом щодо розміру  споживчих сукупних витрат домогосподарств становить  5 років 

[2] детальніше із  структурою споживчих витрат на харчування в Україні можна ознайомитися за посиланням: http://edclub.com.ua/analityka/oglyad-prodovolchoyi-bezpeky-ukrayiny-u-2014-roci-ta-blic-prognoz-na-2015-rik