Ви є тут

Обсяги та стан поводження з побутовими відходами в Європейському Союзі та Україні

06.04.2016

Згідно з нещодавно оприлюдненими даними Євростату, у 2014 році кожним мешканцем Євросоюзу було спродуковано 475 кг побутових (муніципальних[1]) відходів, що на 10% менше порівняно з піковим показником 2002 року (527 кг на особу). Починаючи з 2007 року кількість побутових відходів на особу постійно зменшується.

У розрізі країн-членів ЄС спостерігається досить широка варіація у рівні зібраних відходів. Найбільше відходів з розрахунку на особу зафіксовано у Данії (759 кг), Німеччині (618 кг), Люксембурзі (616 кг) та на Кіпрі (626 кг). Найнижчий рівень відходів у Польщі, Латвії та Румунії  − менше 300 кг на особу.

В Україні у 2014 році було зібрано[2] на особу 250 кг побутових відходів, що на 22% менше, ніж роком раніше.

Із загального обсягу зібраних  у ЄС відходів 97,9% (465 кг) піддається обробці.  У розрізі країн ЄС цей показник коливається від 59,5% у Словенії до 100,9% у Бельгії (показник вище 100% обумовлюється переробкою на території країни відходів з інших країн ЄС). При цьому, половина країн ЄС забезпечують стовідсоткову обробку  зібраних відходів.

За даними вітчизняної статистики, в Україні співвідношення між обробленими та зібраними відходами у 2014 році становило 54,8%. Тобто, понад 45%, або 4,8 млн. тонн побутових відходів залишилося у містах і селах лише у 2014 році  пам’ятником нашої безгосподарності.

У  ЄС структура обробки відходів виглядає таким чином: повторній переробці піддано 28% відходів, вивезено на звалища/захоронено – 27%, спалено – 27% та 16% компостовано.

З кожним роком частка побутових відходів у ЄС, які переробляються або компостуються, неухильно зростає, а саме: з 17% у 1995 році до 44% у 2014 році.

Німеччина є лідером серед країн ЄС з використання прогресивних методів обробки побутових відходів. Так, у 2014 році майже дві третини муніципальних відходів у Німеччині були піддані переробці або компостовані. Найнижчий рівень цього показника серед країн ЄС зафіксовано у Латвії (8%).

В Україні основним методом обробки відходів є вивезення їх на спеціалізовані звалища – майже 58%. При цьому переробці та компостуванню піддавалися лише 3% від загального обсягу відходів, які підлягали обробці.

Підсумовуючи викладене, слід наголосити, що налагодження цивілізованої системи збирання та обробки відходів може стати для української економіки однією із точок росту. При цьому відбуватимуться позитивні зміни не тільки в економічній,  а і у екологічній сферах.

________________________________________

[1] за методологією Євростату побутові (муніципальні) відходи складаються переважно з відходів домогосподарств, але також можуть включати аналогічні відходи суб’єктів малого бізнесу та державних установ.  Для районів не охоплених муніципальною схемою збирання відходів, їх кількість оцінюється;

за методологією Держстату побутові та подібні (муніципальні) відходи – відходи, що утворюються в процесі життя та діяльності людини в житлових і нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов'язаних із  виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем  їх накопичення; 

[2] за методологією Держстату збір відходів  – збирання відходів, уключаючи первісне сортування та початкове зберігання відходів з метою транспортування до місця обробки відходів.