Ви є тут

Побутові відходи в Україні та ЄС: обсяги та стан поводження у 2017 році

31.01.2019

Переймаючись проблемами забезпечення чистоти довкілля, як одного із основних показників цивілізованості нації, Економічний дискусійний клуб вже декілька років поспіль знайомить своїх читачів із ситуацією, яка складається із збиранням та обробкою побутових відходів в Україні та Європейському Союзі.

Спираючись на останню актуалізовану статистичну інформацію проаналізуємо, що ж змінилося у цьому напрямі за останній період.

Держстат інформує, що у 2017 році було зібрано 11,3 млн. тонн побутових відходів, або 265,3 кг з розрахунку на одного мешканця країни, що на 2,1% менше ніж роком раніше.

Із загального обсягу зібраних відходів лише 6,5 млн. тонн (152,3 кг на особу), або 57% було видалено до місць їх зберігання, оброблення, утилізації.

При цьому 68% видалених відходів було вивезено на спеціально обладнані звалища, ще 3,8% спалено, 0,3% було утилізовано та 0,1% компостовано.

У регіональному розрізі найбільший обсяг побутових відходів на одного мешканця утворилося у Київській області – 631 кг, найменше згенерували відходів Луганська та Херсонська області – 68 та 64 кілограми відповідно.

Серед регіонів країни жоден не забезпечив стовідсоткову обробку побутових відходів. Найкращі показники щодо оброблення відходів (видалення на сміттєзвалища, утилізація, спалення) мали 9 регіонів країни, де частка таких відходів перевищувала 80% ( див графік). Найгірша ситуація зафіксована у Тернопільській, Харківській, Кіровоградській областях та місті Києві, де частка оброблених відходів не перевищувала 50%.

Слід зазначити, що в Євросоюзі ситуація із обробкою побутових відходів та якістю такої обробки є набагато кращою порівняно з Україною.

Так, у 2017 році у середньому на одного мешканця Євросоюзу було згенеровано 487 кг побутових відходів. У розрізі країн-членів ЄС спостерігається досить широка варіація обсягів утворення відходів. Найбільше відходів з розрахунку на особу зафіксовано у Данії (781 кг), Кіпрі (637), Німеччині (633 кг), Люксембурзі (607 кг) та на Мальті (604 кг). Найменше відходів спродукували румуни, поляки та чехи − не перевищили 350 кг на особу.

Із загального обсягу зібраних у ЄС відходів 98,6% (480 кг) піддано обробці. При цьому у 12 країнах ЄС забезпечено стовідсоткове оброблення побутових відходів, і лише у Словенії та Латвії частка оброблених відходів є меншою за 90%.

Структура обробки побутових відходів виглядає таким чином: повторній переробці піддано 30% відходів, захоронено на звалищах – 24%, спалено – 28% та 17% компостовано.

Слід зазначити, що країни Євросоюзу за останні два десятиліття досягли значного прогресу у питанні поводження з відходами. Так, у 1997 році левова частка відходів – 60%− направлялася на звалища, на спалювання припадало 14%, повторну переробку та компостування − 20%.

Таким чином, за останні 20 років у ЄС обсяги захоронення відходів на звалищах зменшилися у 2,6 рази – з 299 кг до 114 кілограмів на особу. Водночас у 2,2 рази зросли обсяги повторно перероблених та компостованих відходів.

Знову ж таки, у розрізі країн ЄС ситуація дуже відрізняється. Так, якщо у Бельгії, Данії, Німеччині, Фінляндії та Швеції на звалищах захоронюється не більше 1% побутових відходів, то на Мальті, у Греції, Хорватії, Кіпрі, Румунії цей показник перевищує позначку у 70%.