Ви є тут

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) інформує про збереження тенденції до зростання індексу цін на продовольство

11.10.2017

За інформацією ФАО, у вересні 2017 року зберігалася тенденція до підвищення індексу цін на продовольство[1].

Так, середнє значення індексу цін на продовольство ФАО у вересні ц. р. склало 178,4 пункти, що на 1,4 пункти (0,8%) вище показника серпня та на 7,4 пункти (4,3%) перевищує рівень вересня минулого року. Зростання індексу пов’язано з укріпленням цін на олії рослинні та молочну продукцію.

Індекс цін на зерно. Середнє значення індексу у вересні склало 152,2 пункти, що на 1,6 пункти (1,0%) нижче рівня попереднього місяця. Незважаючи на те, що зниження індексу триває другий місяць поспіль, він все ще на 8% вище показника відповідного періоду минулого року.

Ціни на кукурудзу у вересні знизилися через наявність її значної пропозиції в Південній Америці та гарні очікування на врожай у Північній півкулі. Котирування пшениці також знизилися, в основному, внаслідок постійного покращення оцінок валового збору зерна у Росії. У той же час, сезонне скорочення пропозиції ароматного рису і стабільний попит на його високоякісні сорти дозволили утримати ціни на рис на незмінному рівні упродовж минулого місяця.

Індекс цін на олії рослинні. Середнє значення індексу у вересні склало 171,9 пункти, що на 7,5 пункти вище рівня серпня. Показник зростає другий місяць поспіль, а його значення є максимальним за останні 7 місяців. Збільшення його значення пов'язане, насамперед, зі зростанням цін на пальмову олію, обумовленого погіршенням прогнозу врожаю у  Південно-Східній Азії, а також стабільним імпортним попитом на фоні низьких обсягів запасів цього товару у основних країнах−імпортерах.

Світові ціни на соєву олію підвищилися, передусім, через затримку початку посівної кампанії у Південній Америці. Водночас стримати ріст цін допомогло покращення оцінки урожаю сої у США. На зростання індексу також вплинуло зміцнення котирувань на ріпакову та соняшникову олії.

Індекс цін на молочні продукти. Середнє  значення  індексу у вересні склало 224,2 пункти, що на 4,5 пункти (2,1%) вище рівня попереднього місяця. Отже, значення індексу на 27,4% вище рівня вересня минулого року, але однак на 18,6% нижче його пікового значення, якого він досяг у лютому 2014 року.

Вересневе зростання пояснюється збереженням  обмеженої пропозиції товарів з боку Австралії, Нової Зеландії та ЄС, а також досить незначним зростанням пропозиції у США.

Найвищим попитом, насамперед в Азії, користуються вершкове масло і сири. У той же час світові ціни на сухе знежирене молоко і цільне сухе молоко знизилися внаслідок обмеженого купівельного попиту.

Індекс цін на м'ясо. Середнє значення  індексу у вересні не змінилося порівняно із серпневим показником і склало 173,2 пункти, що на 9,5 пункти (5,8%) вище за показник відповідного місяця 2016 року.

Зростання світових цін на баранину компенсувало зниження котирувань на свинину, а ціни на яловичину і м'ясо птиці залишилися практично незмінними.

Ціни на баранину зросли під впливом високого імпортного попиту, особливо з боку країн Близького Сходу і Південно-Східної Азії, а також внаслідок збереження обмеженої пропозиції товарів з Океанії.

Разом з цим ціни на свинину дещо знизилися, чому сприяло нарощування поставок м’яса із Бразилії.

Ціни на м'ясо птиці та яловичину практично не змінилися, що обумовлено наявністю достатнього рівня пропозиції цих товарів.  

Індекс цін на цукор. Середнє значення  індексу у вересні становило 204,2 пункти, або практично не змінилося порівняно із серпневим показником. При цьому, вересневий індекс на 101 пункт (33%) нижче показника відповідного місяця минулого року.

Стрімке зниження котирувань на цукор, яке спостерігається з початку поточного року, пояснюється надлишком пропозиції цього товару на світових ринках при одночасному звуженні попиту. 

____________________________________

[1]Індекс цін на продовольство ФАО – показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п’ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи у експорті у 2002-2004 роках.