Ви є тут

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) повідомляє про збереження тенденції до зростання світових цін на продовольство

09.10.2020

За інформацією ФАО, у вересні поточного року, четвертий місяць поспіль фіксується зростання індексу цін на продовольство[1].

Так, середнє значення індексу цін на продовольство ФАО у вересні ц. р. становило 97,9 пункта, що на 2,1% (на 2,0 пункта) вище серпневого показника та на 5,0% (4,6 пункта) перевищує відповідний показник минулого року. У вересні індекс цін досяг найвищого рівня з лютого 2020 року. Причиною зростання є укріплення цін на рослинні олії та зернові культури. Ціни на молочні продукти практично не змінилися, а ціни на цукор та м'ясо в порівнянні із серпнем знизилися. 

Індекс цін на зерно. Середнє значення індексу зростає третій місяць поспіль і склановило у вересні 104,0 пункта, що на 5,1% вище показника серпня і аж на 13,6% (на 12,5 пункта) вище рівня вересня 2019 року.

Під впливом активної торгівлі та на фоні побоювань щодо можливого зниження врожаю у південній півкулі та посушливих погодних умов, які негативно позначаються на стані посівів озимини, у країнах Європи стрімко зросли ціни на пшеницю.

Помітно також підвищилися світові ціни на кукурудзу через погіршення оцінок врожаю, передусім у ЄС, та очікуваним значним скороченням її пропозиції у США в результаті перегляду у бік зниження перехідних запасів.

Ціни на сорго підвищуються третій місяць поспіль за рахунок активного імпортного попиту з боку Китаю. Одночасно світові ціни на рис знизилися на 1,4% внаслідок наближення збиральної компанії у країнах-постачальниках північної півкулі при одночасному сповільненні росту попиту.

Індекс цін на олії рослинні. Середнє значення індексу у вересні зросло на 5,9 пункта (або 6,0%) порівняно з минулим місяцем та склало 104,6 пункта, що є найвищим показником за останні 8 місяців.

Таке підвищення викликане ростом цін на пальмову, соєву та соняшникову олії.

Зафіксоване четвертий місяць поспіль підвищення цін на пальмову олію пов’язано із зростанням світового імпортного попиту, а також із більш низьким, порівняно з очікуваним, рівнем запасів у Малайзії, а також невизначеністю щодо темпів виробництва олії у Південно-Східній Азії у найближчі місяці. 

Крім того, у вересні стрімко зросли світові ціни на соняшникову олію, що обумовлювалося погіршенням врожаю у Чорноморському регіоні.

Росту котирувань на соєву олію сприяло зниження темпів її виробництва у Південній Америці та стабільний попит з боку виробників біодизельного палива у США.

Індекс цін на молочні продукти. Середнє значення індексу у вересні склало 102,2 пункта і порівняно із серпневим показником практично не змінилося, натомість на 2,5 пункта (2,5%) перевищило показник вересня 2019 року.

Помірний ріст цін на вершкове масло, сир та знежирене сухе молоко було компенсовано падінням котирувань на цільне сухе молоко.

Ціни на масло вершкове зросли через високий попит на продукцію з коротким терміном поставки та скороченням обсягів переробки у Європі. Ціни на сир дещо піднялися завдяки збільшенню імпортного та внутрішнього попиту в Європі.

Котирування на знежирене сухе молоко також підвищилися за рахунок сезонного скорочення виробництва молокосировини у Європі.

Ціни на цільне сухе молоко, навпаки, знизилися внаслідок послаблення імпортного попиту з боку країн Ближнього Сходу, а також наближення піку його сезонного виробництва в Океанії.

Індекс цін на м'ясо. Середнє значення індексу склало у вересні 91,6 пункта, що на 0,9% нижче серпневого значення, та на 9,5 пункта (9,4%) менше показника вересня 2019 року.

У вересні знизилися котирування на свинину, що пояснюється рішенням Китаю ввести заборону  на імпорт із Німеччини у зв’язку з виявленням африканської чуми свиней у диких кабанів. Водночас ціни на баранину знизилися на фоні великих обсягів її сезонних поставок з Австралії.

Котирування на м'ясо птиці, навпаки, зросли під впливом активної міжнародної торгівлі при обмежених обсягах експортної пропозиції Бразилії.

Ціни на яловичину залишилися на попередньому рівні: підвищення котирувань на продукцію із Бразилії було повністю компенсовано зниженням котирувань на продукцію із Австралії.

Індекс цін на цукор. Середнє значення індексу у вересні склало 79,0 пункта, що на 2,1 пункта (2,6%) нижче серпневого рівня.  

Зниження світових котирувань на цукор обумовлено із прогнозованим глобальним перевиробництвом цукру у новому сезоні 2020/2021 років. Остання інформація свідчить про потужне відновлення виробництва в Індії, яка є другим у світі виробником цукру, а також про нарощування виробництва у Бразилії – найбільшим світовим експортером цукру.

Крім того, зниженню цін на цукор сприяло послаблення обмінного курсу бразильського реала до долара США. 

________________________________________

[1]Індекс цін на продовольство ФАО – показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п’ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи у експорті у 2014-2016 роках.