Ви є тут

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) повідомляє про зростання індексу цін на продовольство у травні 2018 року

11.06.2018

За інформацією ФАО, індекс цін на продовольство[1] у травні 2018 року перевищив показник відповідного місяця минулого року.

Так, середнє значення індексу цін на продовольство ФАО у травні ц. р. становило 176,2 пункти, що на 2,2 пункти (1,2%) вище показника квітня, та є найвищим його значенням за останні 7 місяців. Ріст індексу обумовлений стрімким збільшенням котирувань на молочну продукцію та помірним зростанням цін на зерно. На ринках цукру та олій рослинних тривало зниження цін, а ціни на м'ясо практично залишилися без змін.

Індекс цін на зерно. Середнє значення індексу у травні склало 172,9 пункти, що на 4,1 пункти (2,4%) вище рівня попереднього місяця та на 17% перевищує позначку травня 2017 року. Загалом травневий індекс цін на зерно є найвищим показником із січня 2015 року.

За останні декілька місяців котирування цін на зерно суттєво підвищилися. Ріст котирувань цін на пшеницю, передусім, обумовлено невизначеністю щодо обсягів її валового збору основними країнами-експортерами у наступному сезоні.

Світові ціни на основні фуражні зернові культури зросли внаслідок погіршення оцінок урожаю в Аргентині та Бразилії.

Разом з тим, значні обсяги ароматичного та пропареного рису, придбані покупцями із Південно-Східної Азії, незважаючи на знецінення валют низки країн-експортерів, забезпечили стабільно високий рівень цін на рис.

Індекс цін на олії рослинні. Середнє значення  індексу у травні склало 150,6 пункти, що на 4,0 пункти (2,6%) нижче рівня квітня, та є мінімальним показником за останні 27 місяців.

Падіння цін обумовлено, насамперед, зниженням котирувань на пальмову, соєву та соняшникову олії. Водночас ціни на ріпакову олію поновили своє зростання після квітневого мінімуму.

Ціни на пальмову олію, незважаючи на уповільнення темпів її виробництва країнами Південно-Східної Азії, знизилися через слабкий світовий імпортний попит та високі обсяги запасів. 

Триваюче зниження цін на соєву олію є наслідком високої пропозиції цього товару та, відповідно, високих її залишків у зв’язку із переходом на отриманням олії із макухи.

Ріст цін на ріпакову олію викликаний несприятливими погодними умовами у сільськогосподарських районах низки європейських країн.

Індекс цін на молочні продукти. Середнє  значення  індексу у травні склало 215,2 пункти, що на 11,0 пунктів (5,5%) вище квітневого показника, та на 11,5% перевищує позначку травня 2017 року, але все ще залишається нижче свого максимуму, який було зафіксовано у лютому 2014 року.

Приріст показника у травні ц. р. обумовлений підвищенням котирувань на сир, знежирене сухе молоко та масло. При цьому котирування на цільне сухе молоко практично не змінилися.

Зростання напруги на світових ринках молочних продуктів відбувається внаслідок дефіциту пропозиції молочної сировини з боку Новій Зеландії − провідної країни−експортера молокопродуктів .

Індекс цін на м'ясо. Середнє значення  індексу у травні цього року склало 169,6 пункти, що на 0,5 пункти нижче квітневого показника.

Причиною незначного зменшення індексу було зниження цін на свинину та баранину, що обумовлено скороченням імпорту свинини з Китаю, та укріпленням долара США.

За оцінками, ціни на м'ясо птиці дещо зросли. При цьому ФАО зазначає, що моніторинг стану цього ринку в останні тижні був утруднений через невизначеність ситуації у Бразилії, яка є найбільшим експортером птиці. Це пов’язано зі страйком водіїв вантажного транспорту, внаслідок чого довелось забити декілька мільйонів голів птиці. 

Ціни на яловичину залишаються стабільними, що є наслідком  збалансованості ринку.

Індекс цін на цукор. Середнє значення  індексу у травні склало 175,3  пункти, що на 0,5% нижче показника квітня.

Падіння цін на цукор, що триває останні півроку, обумовлене, перш за все, сприятливими погодними умовами, які позитивно впливають на прогнози щодо високого врожаю цукрової тростини у Бразилії − найбільшому виробникові та експортері цукру. Навіть побоювання відносно зниження врожайності у окремих регіонах країни через засуху є не досить вагомим аргументом для зміни ринкових тенденцій. Не здатна переломити ситуацію на світовому ринку цукру також інформація про те, що цукрові заводи Бразилії спрямовують більшу частину тростини на виробництво етанолу, а не цукру (лише 37% тростини використовується для виробництва цукру).

__________________________________

[1]Індекс цін на продовольство ФАО – показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п’ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи у експорті у 2002-2004 роках.