Ви є тут

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) повідомляє, що індекс цін на продовольство у червні 2019 року відповідав минулорічному показникові

09.07.2019

За інформацією ФАО, у червні поточного року зафіксовано незначне зниження індексу цін на продовольство[1], що відповідає рівню цього показника станом на червень 2018 року.

Так, середнє значення індексу цін на продовольство ФАО у червні ц. р. становило 173 пункти, що на 0,3% нижче ніж у травні. Зниження цін на молочну продукцію та рослинні олії компенсувалося ростом цін на зернові культури, цукор і м'ясо, тим самим зупинивши п’ятимісячну тенденцію до неухильного підвищення сумарного значення Індексу цін ФАО.

Індекс цін на зерно. Середнє значення індексу склало в червні 173,2 пункти, що на 6,7% (майже на 11 пунктів) вище травневого показника і на 3,8% перевищує рівень червня 2018 року. Причиною такого збільшення є суттєвий ріст експортних котирувань на кукурудзу, які підвищуються третій місяць поспіль, передусім внаслідок очікуваного скорочення обсягів експортної пропозиції з боку США − найбільшого світового виробника і експортера кукурудзи. Світові ціни на пшеницю, які знижувалися протягом двох місяців поспіль, зросли, частково через невизначеність щодо прогнозів її виробництва, а також під впливом підвищення цін на кукурудзу. Світові ціни на рис, навпаки, залишалисяу червні на стабільному рівні: триваюче зміцнення курсу тайського бата і високий попит на рис сорту басматі знівелювалися слабким купівельним попитом на індійські і японські сорти рису.

Індекс цін на олії рослинні. Середнє значення індексу у червні знизилося на 2,0 пункти (або 1,6%) порівняно з минулим місяцем, склавши 125,5 пункти, і досягло найнижчого рівня, починаючи від грудня 2018 року.

Таке зниження викликане, перш за все, послабленням котирувань пальмової та соєвої олій. Разом з тим, ціни на соняшникову і ріпакову олії незначно зросли.

Міжнародні котирування на пальмову олію продовжують зменшуватися  через слабкий світовий імпортний попит і прогнозоване сезонне збільшення обсягів виробництва в головних країнах-експортерах.

Ціни на соєву олію дещо знизилися під впливом стриманих експортних прогнозів та очікуваного зростання пропозиції на світових ринках.

Котирування соняшникової та ріпакової олій, навпаки, підросли. Для соняшникової олії це пояснюється стабільно високим імпортним попитом, а для ріпакової − побоюваннями у зв'язку з несприятливими оцінками врожаю у найбільших країнах-виробниках.

Індекс цін на молочні продукти. Середнє значення індексу у червні склало 199,2 пункти, що на 26,9 пункти (11,9%) нижче травневого показника. Проте, незважаючи на перше за п'ять місяців зниження значення індексу, він все ще на 9,4% перевищує рівень, що спостерігався на початку цього року. У червні знизилися котирування цін на всі чотири категорії молочної продукції, включені до обрахунку індексу, а найбільше це стосувалося цін на сир і масло. Червневе зниження цін було викликано збільшенням обсягів експортної пропозиції і слабким імпортним попитом.

Індекс цін на м'ясо. Середнє значення індексу склало у червні 176,0 пункти, що на 2,6 пункти (1,5%) перевищує травневе значення, тобто зберігається тенденція останніх п’яти місяців до помірного щомісячного підвищення цін.

У червні зросли котирування на баранину, свинину і м'ясо птиці внаслідок активного імпортного попиту, особливо з боку країн Східної Азії, де поширення африканської чуми свиней негативно позначається на обсягах внутрішнього виробництва. Активним був світовий імпортний попит на яловичину, однак ціни залишалися на стабільному рівні, оскільки зросли обсяги експортної пропозиції з Океанії.

Індекс цін на цукор. Середнє значення індексу у червні склало 183,3 пункти, що на 7,4 пункти (4,2%) вище травневого рівня.

На світові ціни на цукор значно вплинуло зростання курсу бразильського реала по відношенню до долара США. Зміцнення реала підтримує рівень цін, оскільки впливає на пропозицію цукру на світові ринки з Бразилії, де виробники надають перевагу переробці цукрової тростини на етанол для продажу на внутрішньому ринку, а не експорту цукру за менш вигідними цінами. Зростанню світових цін на цукор також сприяли повідомлення про скорочення обсягів його експорту з Євросоюзу.

________________________________

[1]Індекс цін на продовольство ФАО – показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п’ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи у експорті у 2002-2004 роках.