Ви є тут

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) повідомляє, що індекс цін на продовольство у червні 2020 року підвищився

07.07.2020

За інформацією ФАО, у червні, вперше з початку поточного року, зафіксовано зростання індексу цін на продовольство[1].

Так, середнє значення індексу цін на продовольство ФАО у червні ц. р. становило 93,2 пункта, що на 2,4% (на 2,2 пункта) вище травневого показника. В умовах нестабільної ситуації на ринках, обумовленої пандемією СOVID-19, ціни на рослинні олії, цукор та  молочну продукцію досягли максимальних значень за останні декілька місяців, відновившись після стрімкого падіння у травні. При цьому зберігається тренд до зниження цін на зернові та м'ясо.

Індекс цін на зерно. Середнє значення індексу склало в червні 96,9 пункта, що на 0,6% нижче травневого показника і на 1,9% (на 1,9 пункта) нижче червня 2019 року.

У червні низхідний тренд на котирування пшениці посилився, що пов’язано як з початком надходження зерна нового врожаю, так і з покращенням оцінок врожаю у низці країн-експортерів, перед усім причорноморських.

Уповільнення темпів торгівлі та зміна курсів національної валюти деяких країн-експортерів спричинили вперше з початку цього року незначне зниження цін на рис.

Крім того, у червні зафіксовано зниження експортних цін на ячмінь та сорго, обумовлене сприятливими оцінками врожаю та слабким міжнародним попитом.

Одночасно після багатомісячного зниження у червні відбулося незначне укріплення міжнародних котирувань на кукурудзу, що обумовлювалося певною активізацією попиту і несприятливими погодними умовами для вирощування цієї культури, які спостерігалися у США.

Індекс цін на олії рослинні. Середнє значення індексу у червні зросло на 8,8 пункта (або 11,3%) порівняно з минулим місяцем, склавши 86,6 пункта, що є найвищим показником за останні 4 місяці.

Таке підвищення викликане зростанням цін на пальмову олію і відновленням цін на соєву, соняшникову і ріпакову олії.

Зафіксований у червні стрімкий ріст міжнародних котирувань на пальмову олію, пов’язаний як з активізацією міжнародного імпортного попиту на фоні послаблення карантинних заходів у багатьох країнах, так і з пересторогами через можливе зниження обсягів виробництва, що обумовлюється дефіцитом працівників-мігрантів.

Активізація світового попиту також позитивно позначилася на котируваннях інших рослинних олій. При цьому головною причиною, що викликала ріст цін на соєву та соняшникову олії було зниження експортних запасів цих олій у провідних країнах-експортерах.

Зростанню цін на ріпакову олію сприяло пожвавлення попиту з боку виробників біодизельного палива в ЄС.  

Індекс цін на молочні продукти. Середнє значення індексу у червні склало 98,2 пункта, що на 3,8 пункта (4,0%) вище травневого показника. У червні значення цього індексу зросло вперше після чотиримісячного падіння, хоча при цьому рівень індексу залишився на 4,6% меншим, ніж у відповідному періоді 2019 року.

Зростання цін відбулося на всі види молочної продукції, проте вони не досягли рівня до початку пандемії.

Ріст цін спричинили такі фактори, як активізація попиту на спотових ринках, особливо в країнах Близького Сходу та Східної Азії, а також сезоне зниження пропозиції в Європі та обмежений обсяг незаконтрактованої пропозиції в Океанії.

Індекс цін на м'ясо. Середнє значення індексу склало у червні 95,2 пункта, що на 0,6% менше травневого значення, та на 6,1 пункта (6,0%) нижче показника червня 2019 року.

Зниження міжнародних котирувань на м’ясо птиці та яловичину, передусім пов’язано зі збільшенням експортної пропозиції в основних регіонах-виробниках, яка перевищує високий імпортний попит з боку Китаю та країн Близького Сходу.

Разом з тим ціни на свинину незначно зросли на фоні певного пожвавлення економіки в Європі, де очікується послаблення ринкових обмежень, обумовлених пандемією коронавірусу.

Ціни на баранину зросли найбільше, чому сприяло скорочення пропозиції з Океанії, внаслідок ремонту стада, так і збереження імпортного попиту в цілому. 

Індекс цін на цукор. Середнє значення індексу у червні склало 75,0 пунктів, що на 7,2 пункта (10,6%) вище травневого рівня.

Стрімке зростання цін на сиру нафту надало потужну підтримку ринкам цукру, що спричинило збільшення частки цукрової тростини, яка спрямовується на виробництво біоетанолу у Бразилії, а відповідно, до зниження виробництва цукру та скороченню його експортної пропозиції.

Крім того, зростанню цін на цукор сприяли нещодавні повідомлення про труднощі, які виникли у бразильських портах внаслідок впровадження заходів щодо стримування поширення коронавірусу.

___________________________________

[1]Індекс цін на продовольство ФАО – показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п’ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи у експорті у 2014-2016 роках.