Ви є тут

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) повідомила про зростання індексу цін на продовольство за підсумками 2020 року

11.01.2021

За інформацією ФАО, за підсумками 2020 року середнє значення індексу цін на продовольство[1] досягло трирічного максимуму та склало 97,9 пункта, що на 2,9 пункта (3,1%) перевищує показник 2019 року, проте є набагато нижчим максимального середньорічного значення, зафіксованого у 2011 році, яке становило 131,9 пункта.

У грудні 2020 року, середнє значення індексу цін на продовольство ФАО склало 107,5 пункта, що на 2,3 пункта (2,2%) перевищує показник листопада, тобто його ріст триває сьомий місяць поспіль. У грудні зросли значення усіх підіндексів, які входять до складу індексу цін на продовольство, за винятком індексу цін на цукор. Як і попереднього разу, найбільше зріс підіндекс цін на рослинні олії, дещо менше − підіндекси цін на молочну продукцію, м'ясо і зерно.

Індекс цін на зерно. Середнє значення у грудні склало 115,7 пункту, що на 1,3 пункта (1,1%) вище рівня листопада, тобто зростання триває шостий місяць поспіль. У грудні продовжився ріст експортних цін на пшеницю, обумовлений скороченням пропозиції з боку найбільших експортерів, погодними ризиками у деяких регіонах США та Росії, а також новинами щодо скорочення обсягів поставок пшениці з Росії, яка оголосила про введення експортного мита/квоти.

Що стосується фуражних зернових, то у грудні суттєво зросли ціни на сорго, зважаючи на підтримку США високого рівня продажів, головним чином до Китаю.

Підвищенню експортних цін на кукурудзу сприяли погіршення оцінок щодо обсягів врожаю у Південній Америці, а також стрімке підвищення цін на соєві боби.

У грудні також зросли світові ціни на рис, що було обумовлено скороченням пропозиції з боку Таїланду і В'єтнаму, а також підвищенням купівельного попиту на поставки з Індії і Пакистану.

За підсумками 2020 року середнє значення Індексу цін на зернові ФАО склало 102,7 пункта, що на 6,4 пункта (6,6%) перевищує рівень 2019 року, та є найвищим середньорічним показником з 2014 року. У результаті скорочення пропозиції і підвищення попиту ціни на пшеницю і кукурудзу в порівнянні з 2019 роком зросли на 5,6% і 7,6% відповідно. Що стосується рису, то, хоч у 2020 році світовий імпортний попит і залишався на досить низькому рівні, експортні ціни зросли в порівнянні з невисокими показниками 2019 року на 8,6%, досягнувши шестирічного максимуму. Причиною цьому стало обмеження виробництва в окремих країнах-експортерах, введення деякими постачальниками тимчасових обмежень на експорт у другому кварталі 2020 року і виникнення логістичних проблем.

Індекс цін на олії рослинні. Середнє значення  індексу у грудні склало 127,6 пункта, що на 5,7 пункта (4,7%) вище у порівнянні з попереднім місяцем, і досягло найвищого рівня з вересня 2012 року. Продовження зростання індексу у грудні обумовлене, передусім, підвищенням цін на пальмову олію, а також збільшенням котирувань на соєву, ріпакову та соняшникову олії. Світові ціни на пальмову олію зростають сьомий місяць поспіль, що пояснюється насамперед  подальшим скороченням пропозиції з боку провідних країн-виробників. Крім того, на експорті позначилося різке збільшення експортних мит в Індонезії, яка є головним постачальником пальмової олії у світі. Що стосується соєвої олії, то світові ціни на неї досягли максимального за останні сім років рівня, в основному через скорочення експортної пропозиції з Аргентини, де тривалі страйки позначилися на її виробництві та портовій логістиці. Підвищенню цін на ріпакову і соняшникову олії сприяли зміцнення котирувань на пальмову олії, а також активний імпортний попит.

За підсумками року середнє значення Індексу цін на рослинні олії ФАО склало 99,1 пункта, що на 15,9 пункта (19,1%) вище рівня 2019 року і є найвищим показником за останні три роки.

Індекс цін на молочні продукти. Середнє значення  індексу у грудні 2020 року склало 108,8 пункта, що на 3,4 пункта (3,2%) вище за рівень листопада, тобто, зростання цього показника триває сьомий місяць поспіль. У грудні зросли світові ціни на всі включені до цього індексу молочні товари, внаслідок активного світового імпортного попиту, який головним чином обумовлений ризиками, пов’язаними із несприятливими погодними умовами для виробництва молока в Океанії. Певну роль зіграв також високий внутрішній попит і скорочення обсягів виробництва деяких молочних продуктів у Західній Європі.

Разом з тим, за підсумками 2020 року, в цілому середнє значення Індексу цін на молочну продукцію ФАО склало 101,8 пункта, що на 1,0 пункт (1,0%) нижче рівня 2019 року. З усіх груп молочної продукції найбільше знизилися ціни на вершкове масло, меншою мірою − на незбиране сухе молоко, а ціни на знежирене сухе молоко і сир, навпаки, зросли.

Індекс цін на м'ясо. Середнє значення  індексу у грудні минулого року склало 94,3 пункта, що на 1,6 пункта (1,7%) вище показника у листопаді, але на 12,3 пункта (11,6%) нижче рівня грудня 2019 року. Таким чином, в грудні ріст цього індексу продовжувався третій місяць поспіль.

Котирування м'яса птиці у грудні зміцнилися під впливом підвищення імпортного попиту, в першу чергу на Близькому Сході, значних обсягів внутрішніх продажів у провідних країнах-виробниках, а також негативних наслідків для виробництва від спалахів пташиного грипу в Європі.

Зросли котирування цін на яловичину і баранину, насамперед через скорочення пропозиції з боку Океанії обумовленого високим попитом на худобу для ремонту стада.

Ціни на свинину, навпаки, дещо знизилися, незважаючи навіть на те, що експорт на основні азіатські ринки продукції провідних європейських країн-виробників, у першу чергу Німеччини, як і раніше призупинений через спалахи африканської чуми свиней.

За підсумками року середнє значення Індексу цін на м'ясо ФАО склало 95,5 пункта, що на 4,5 пункта (4,5%) нижче рівня 2019 року. З усіх категорій м'ясної продукції найбільше знизилися ціни на м'ясо птиці, дещо менше − на баранину, свинину і яловичину.

Індекс цін на цукор. Середнє значення  індексу у грудні склало 87,0 пунктів, або незначно знизилося (на 0,5 пункта) після стрімкого росту у листопаді. На відносну стабільність цін на цукор вплинули останні торгові дані, згідно з якими обсяги імпорту цукру Китаєм, другим провідним імпортером цукру у світі, за період з січня по листопад 2020 року збільшилися на 37% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У Індонезії також відмічається зростання попиту на цукор-рафінад з боку харчової промисловості.

Водночас у зв'язку з очікуваним зростанням виробництва у Бразилії, яка є найбільшим світовим виробником цукру, та Індії, де очікується збільшення на 17% обсягів виробництва цукру сезоні 2020/2021 років, підвищення цінових котирувань цукру не спостерігалося.

Понижувальний тиск на ціни на цукор спричинило  також затвердження урядом Індії експортних субсидій на маркетинговий період 2020/2021 років.

Середньорічний індекс цін на цукор за підсумками 2020 року склав 79,5 пункта, що на 0,9 пункта (1,1%) вище рівня 2019 року і є наслідком недостатньої пропозиції цукру на світовому ринку у 2020 році.

____________________

[1]Індекс цін на продовольство ФАО – показник зміни за місяць міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів. Він розраховується на основі середніх значень індексів цін на п’ять товарних груп, зважених з урахуванням середнього показника частки кожної групи у експорті у 2014-2016 роках.