Ви є тут

Промислове виробництво в Україні у 2018 році

25.01.2019

Минулий рік став третім роком поспіль, коли спостерігався приріст промислового виробництва в Україні, індекс якого порівняно з попереднім роком склав 101,1%.

На жаль такого зростання вкрай недостатньо для швидкого відновлення промисловості навіть до рівня 2013 року.

У грудні 2018 року по відношенню до відповідного місяця попереднього року промислове виробництво скоротилося на 3,5%, зменшився його темп і порівняно із листопадом та склав 98,3%.

У розрізі основних сфер промислового виробництва упродовж січня-грудня  ц. р. тенденції були наступними:

  • у добувній промисловості і розробленні кар’єрів за підсумками року зберігалося зростання, яке склало 2,1%. Приріст був характерним для діяльності з видобутку газу природного (+1,5%), газового конденсату (+1,9%), щебню (+2,1%), кам’яного вугілля (+5,5%), агломерованих залізорудних концентратів (+4,2%), нафти (+7,2%)  та солі (+20,7%). Водночас падіння торкнулося видобутку залізних руд неагломерованих (−2,9%), піску будівельного (−15,5%), вапняку (−10,7%);

  • у переробній промисловості темп виробництва у 2018 році порівняно із попереднім зменшився на 4,6 відсоткових пункти та склав лише 100,2%. Протягом року наростили обсяги хімічна та нафтова промисловість, машинобудування, зросло виробництво у меблевій, деревообробній та фармацевтичній діяльності. Спад відбувся у харчовій промисловості, текстильному виробництві, виробництві гумових і пластмасових виробів. Обсяги металургійного виробництва утрималися на рівні попереднього року;

  • у постачанні і розподіленні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря темп зростання, серед провідних видів промислової діяльності, був найвищим та склав 102,8%. Виробництво електроенергії зросло за рік на 1,1%. Високий приріст забезпечено у виробництві енергії з альтернативних джерел − вітрової (+15,2%) та сонячної (+33,4%). Гідроенергетика зросла на 13,6%. При цьому скоротилося генерування електроенергії  атомними електростанціями на 1,4%.  

У регіональному розрізі у 2018 році приріст промислового виробництва зафіксовано у 16, падіння – у 9 областях. Найкращі показники на Сумщині та Івано-Франківщині, де приріст досяг 10,0%.

Найістотніше скоротилося промислове виробництво у Луганській області – на 18,0%. До регіонів, яким у минулому році не вдалося спинити промисловий спад належать також Житомирська, Одеська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Херсонська, Чернігівська області та місто Київ. 

Довідково: у 2018 році темпи приросту промислового виробництва у Білорусі, Польщі, Казахстан та Росії помітно перевищують українські.