Ви є тут

Рівень розвитку інформаційно-комунікаційних технологій в Україні та світі

21.08.2015

Відповідно до "Глобального звіту про розвиток інформаційних технологій-2015" (The Global Information Technology Report), який, починаючи з 2002 року, щорічно видається Всесвітнім економічним форумом (World Economic Forum), Україна цьогоріч посіла 71 позицію серед 143 країн світу у рейтингу за рівнем розвитку інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ).

За основу рейтингової оцінки береться Індекс мережевої готовності (Networked Readiness Index), що визначає рівень розвитку ІКТ у країнах світу. Він складається з чотирьох субіндексів – наявність умов для розвитку ІКТ; готовність; використання та вплив, розподілених за складовими (індикаторами), які характеризують роль уряду, бізнесу і суспільства у формуванні середовища для розвитку ІКТ.

Загальне значення Індексу мережевої готовності розраховується як середнє арифметичне згаданих вище субіндексів.

Рейтингова оцінка України та деяких країн світу за Індексом мережевої готовності

Найвищу рейтингову позицію за Індексом мережевої готовності Україна продемонструвала у 2009 році (62 місце). Після цього упродовж двох наступних років було втрачено 28 пунктів, внаслідок чого у 2011 році наша країна перемістилася на 90 позицію серед 138 країн світу. В  останні роки, з урахуванням розширення кола країн-учасниць рейтингу, Україна знаходиться у сьомому десятку та поступається країнам СНД і Східної Європи.

Динаміка розвитку ІКТ в Україні та інших країнах світу

Зокрема, у 2015 році суттєво поліпшили свої позиції та випередили Україну в рейтинговій оцінці Латвія, Росія, Вірменія, які також увійшли у десятку країн, що з 2012 року динамічно поліпшують свої позиції. 

Причиною досить низьких позицій України у світовому рейтингу поточного року є, передусім, відставання за складовими, що характеризують політичне і регуляторне середовище – 122 позиція та низький рівень використання ІКТ урядом – 124 позиція.

Фактором, що стримує розвиток ІКТ у нашій країні є прогалини судової системи, про що свідчить 139 позиція за оцінкою незалежності судів, та 131 – за легкістю оскарження дій уряду приватним бізнесом. Крім того, 136 місце України у світовому рейтингу вказує на відсутність в уряду чіткого плану впровадження і використання ІКТ для підвищення рівня конкурентоспроможності країни.

Незважаючи на те, що конкурентними перевагами України є доступність ІКТ, що дозволило їй посісти 10 рядок серед 143 країн світу, у поточному році порівняно з минулим 2014-м за цим показником втрачено 7 пунктів в цілому та погіршено рейтинг за його складовими (за оцінкою тарифів на передплачений мобільний зв'язок - «мінус» 43 пункти, за оцінкою конкуренції на ринку телекомунікаційних послуг – «мінус» 3 пункти).

Детальніше зі складовими (індикаторами) Індексу мережевої готовності України можна ознайомитися з наступної таблиці.

Файли: