Ви є тут

Рубрика «ЦІКАВО ЗНАТИ». Чи прибутково працювати підприємствам в Україні?

21.06.2019

Економічний дискусійний клуб сподівається, що нашим читачам буде цікаво знати, чи змогли у минулому році покращити фінансові результати своєї роботи підприємства України. 

Цікаво знати, що згідно з нещодавно оприлюдненими статистичними даними, у 2018 році підприємства, які представляють всі сфери економіки країни, отримали чистий прибуток[1] у сумі 293,2 млрд. гривень, що на 115,5 млрд. гривень, або у 1,6 рази перевищує показник 2017 року. При цьому, прибутковою виявилася діяльність 73,9% підприємств, що на 1,4 відсоткових пункти вище рівня попереднього року, а сума їх загального прибутку склала 584,1 млрд. гривень.

Серед видів економічної діяльності найбільше прибуткових підприємств, як і роком раніше, зафіксована у сільському, лісовому та рибному господарстві, частка яких у загальній кількості склала 86,2%. Натомість, найвища питома вага підприємств, що отримали у минулому році збитки від своєї господарської діяльності функціонували у сфері мистецтва, спорту, розваг та відпочинку − 37,1% від їх загального числа.

У абсолютному вимірі найбільшу суму чистих збитків минулоріч отримано у сфері транспорту, складського господарства та поштової діяльності – 22,4 млрд. грн. проти 16,4 млрд. грн. у 2017 році.

Найприбутковіше спрацювала промисловість, а обсяг чистого прибутку за цим видом діяльності склав 112,7 мдрд. грн., що удвічі перевищує показник попереднього року.

Цікаво знати, що у 2018 році рентабельність операційної діяльності[2] підприємств України порівняно з попереднім, знизилися та загалом по економіці становила 8,1% проти 8,9% у 2017 році.

Рентабельними були всі види діяльності за винятком, сфер мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (збитковість – 1,1%), а також транспорту, складського господарства та поштової діяльності (збитковість – 1,6%).

До трійки лідерів за рівнем рентабельності увійшли такі види діяльності: оптова та роздрібна торгівля − 23,7%, сільське, лісове та рибне господарства – 17,9%, операції з нерухомим майном – 17,8%.

Цікаво знати, що серед галузей промисловості найкращою, з фінансової точки зору, була ситуація у добувній промисловості та розробленні кар’єрів, 64% підприємств якої спрацювали з прибутком, а показник рентабельності склав 38,0%. Збитковою виявилася діяльність підприємств з водопостачання, каналізації та поводження з відходами («мінус» 6,9%).

Цікаво знати, що один із локомотивів економіки країни – переробна промисловість, у 2018 році покращила  фінансові результати роботи і завершила рік із чистим прибутком на рівні 34,4 млрд. грн. проти 7,4 млрд. грн. у 2017 році.

Найвищу рентабельність операційної діяльності зафіксовано на підприємствах переробної промисловості, які здійснювали діяльність з виробництва фармацевтичної продукції (15,3%). Одночасно, збитково спрацювали підприємства з виробництва гумових і пластмасових виробів («мінус» 2,6%). 

 

___________________________

[1] Чистий прибуток (збиток) розраховується як алгебраїчна сума прибутку (збитку) до оподаткування, податку на прибуток та прибутку (збитку) від припиненої діяльності після оподаткування.

[2] Операційна діяльність – основна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю.