Ви є тут

Рубрика «ЦІКАВО ЗНАТИ». Позиції України за всіма компонентами індексу глобальної конкурентоспроможності − 2018

22.10.2018

Про нещодавню публікацію Всесвітнім економічним форумом (далі – Форум) чергової доповіді та рейтингу країн світу за Індексом глобальної конкурентоспроможності (The Global Competitiveness Index) мабуть відомо всім, хто цікавиться економікою країни. 

Водночас Економічний дискусійний клуб сподівається, що нашим читачам буде цікаво знати, особливості формування цьогорічного рейтингу, а також ознайомитися із позиціями, які посіла України за всіма без винятку компонентами Індексу глобальної конкурентоспроможності.  

Цікаво знати, що майже через 40 років після першої щорічної оцінки світової економіки, в доповіді Форуму за 2018 рік використовується нова методологія, яка дає змогу якомога повніше врахувати вплив четвертої промислової революції на розвиток економік країн світу.

Оновлений індекс оцінює 140 економік країн світу за 98-ма індикаторами, які розділені за 12-ма групами або драйверами продуктивності. Для кожного індикатора, використовується шкала від 0 до 100, що вказує на те, наскільки близька економіка до ідеального стану або знаходиться на «кордоні» конкурентоспроможності.

Основним мессиджем опублікованого Форумом звіту є необхідність системного підходу до підвищення конкурентоспроможності − висока продуктивність в одній сфері не може компенсувати слабку продуктивність в інший. Це особливо актуально, коли мова йде про інновації: справді − сильна зорієнтованість на технології може забезпечити «стрибок» економіки країн з низьким і середнім рівнем доходу, проте уряди не повинні залишати поза увагою «старі» проблеми розвитку, зокрема управління, інфраструктуру, освіту.  

Цікаво знати, що у 2018 році, за сумою всіх 98 показників найкращий результат продемонстрували США з рахунком 85,6 бали, випередивши Сінгапур і Німеччину. До першої десятки країн з найбільш продуктивними економіками світу також ввійшли Швейцарія, Японія, Нідерланди, Гонконг, Великобританія, Швеція та Данія. На іншому кінці шкали Гаїті, Ємен і Чад, які були визнані найменш конкурентоспроможними країнами. Середній бал для світової економіки становить 60,40 пункти.

Цікаво знати, що Україна з 57,0 балами цього року посіла 83-е місце. Сусідами нашої країни виявилися Аргентина (81), Домінікана (82), Македонія (84) та Шрі-Ланка (85).

Згідно з даними дослідження, у розрізі 12, обраних Форумом, драйверів продуктивності, у першій половині рейтингів Україна зайняла позиції за складовими «Кваліфікація» (46 місце), «Ємність ринку» (47), «Інфраструктура» (57), «Спроможність до інновацій» (58).

Ближче до «хвоста» наша країна знаходиться за складовими «Макроекономічна стабільність» (131), «Фінансова система» (117), «Інституції» (110).

За даними вищенаведеної таблиці можливо порівняти результати Індексу для України та Польщі, яка посідала цього року 37 позицію. Навіть за тими драйверами, якими країна демонструє найкращі результати, все одно спостерігається суттєве відставання від польських показників.

Однак є і «світло» в кінці тунелю. Цікаво знати, що все-таки існує один індикатор із 98, за яким наша країна, щоправда із 66 іншими, розділила перше місце – це рівень електрифікації.

Детальніше зі всіма компонентами Індексу конкурентоспроможності для України можна ознайомитись у нижче наведеній таблиці.