Ви є тут

Рубрика «ЦІКАВО ЗНАТИ». Самооцінка стану здоров'я населенням Європейського Союзу та України

03.04.2018

Економічний дискусійний клуб сподівається, що нашим читачам буде цікаво знати, що майже 67% населення ЄС-28[1] оцінюють свій стан здоров’я як дуже добрий та добрий. В той же час в Україні[2] цей показник становить 49%. Тобто у Євросоюзі частка населення, яке має гарне самопочуття на 18% вища, ніж в Україні.

Натомість розбіжність щодо частки населення, яке вважає своє здоров’я поганим чи дуже поганим, не така вражаюча і становить близько 1%, знову ж таки на користь ЄС.

Цікаво знати, що найбільш здорове населення проживає у Ірландії, майже 82,4% мешканців якої оцінили власний стан здоров’я як добрий та дуже добрий (із них 83% чоловіки та 81,7% жінки). Найменша частка осіб, які вважають своє здоров’я добрим проживає у Литві – 43,4% (із них 49,1% чоловіки та 40,0% жінки).

Цікаво знати, що в Україні найздоровіші за самовідчуттям люди проживають у Карпатському економічному районі[3] (62,6% населення декларує свій стан здоров’я як добрий). При цьому, згідно із самооцінкою, найгірше у плані здоров’я почуваються мешканці Донецького району, серед яких добре самопочуття мають лише 40,1% осіб, а погане − майже 13%, що є найгіршими показниками серед регіонів країни.

Природно, що як у країнах Європейського Союзу, так і в Україні, із збільшенням віку, частка осіб, які себе почувають погано, зростає.

Цікаво знати, що  у Євросоюзі, найбільша частка осіб (78%), які сприймають своє самопочуття як добре і дуже добре, мають найвищі статки (належать до найвищого квінтіля за рівнем доходів). І навпаки, частка осіб, які вважають себе здоровими, є найменшою серед найбідніших жителів ЄС (60%).

Натомість в Україні ситуація інша, і на наш погляд, дуже інтригуюча. За даними опитування, частка осіб, які оцінили стан свого здоров’я як добрий у найбідніших і найбагатших осіб співпала і склала 51%. Відразу виникає чимало запитань: це що брак діагностики у бідних і її надлишок у багатих? Все зло від надмірностей? Український підхід − краще погрішити стан справ, щоб не наврочили?

Пропонуємо нашому читачеві пофантазувати на цю тему…

_______________________________

[1] тут і далі по країнах ЄС наведені статистичні дані за 2016 рік. Дані включають самооцінку здоров’я особами від 16 років і старше;

[2] тут і далі по Україні наведені статистичні дані за 2017 рік. Дані включають самооцінку здоров’я особами від 0 років і старше;

[3] склад 8 економічних районів України (за виключенням тимчасово окупованої території АРК та м. Севастополя) в розрізі областей:

1. Східний:(Полтавська, Сумська, Харківська області);

2. Донецький: (Донецька, Луганська області);

3. Придніпровський: (Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська області);

4. Причорноморський: (Одеська, Миколаївська, Херсонська області);

5. Подільський: (Вінницька, Тернопільська, Хмельницька області);

6. Центральний: (м. Київ, Київська та Черкаська області);

7. Карпатський: (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Чернівецька області);

8. Поліський: (Волинська, Житомирська, Рівненська, Чернігівська області).