Ви є тут

Рубрика «ЦІКАВО ЗНАТИ». Середні зарплати за видами економічної діяльності в Україні та окремих країнах світу

02.05.2019

Економічний дискусійний клуб сподівається, що нашим читачам буде цікаво знати та порівняти середні рівні заробітних плат за видами економічної діяльності, які склалися у 2018 році в Україні та ТОП−3 країн, куди найчастіше їдуть на заробітки наші співвітчизники (Польща, Чехія, Росія).

Цікаво знати, що середньомісячна заробітна плата[1] в України у 2018 році склала 8 865 грн., що в перерахунку на валюту Євросоюзу становить 276 євро. Зазначений показник є найнижчим порівняно із згадуваними нами країнами, а саме: меншим від російського майже у 2 рази, польського – у 3,9 рази, чеського – у 4,5 рази.

Цікаво знати, що в Україні, як і в інших країнах, найвищу заробітну плату отримують фахівці, які працюють у інформаційно-телекомунікаційній сфері або займаються фінансово-страховою діяльністю. Заробітки у зазначених сферах у 1,7−2,0 рази перевищують середні показники по всіх сферах економічної діяльності відповідних країн.

До високооплачуваних можна віднести також  сферу державного управління та науково-професійну діяльність. У всіх, згадуваних нами країнах ці види діяльності поділяють 3−4 місця рейтингу за рівнем оплати праці.

Цікаво знати, що в Україні, на відміну від Польщі, Чехії та Росії, на останній позиції за рівнем оплати праці знаходиться сфера охорони здоров’я, де у минулому році середньомісячна зарплата склала 182 євро, що в 1,5 рази нижче середнього показника по економіці країни.

Водночас у Росії та Польщі ця сфера за рівнем оплати праці знаходиться практично на рівні  середнього показника по економіці, а у Чехії оплата праці медичних працівників взагалі входить до ТОП-5 найбільш високооплачуваних спеціальностей та складає 1310 євро на місяць. 

Не досить престижною, з огляду на рівень оплати, в Україні є і освітня сфера, працівники якої у 2018 році, в середньому могли розраховувати лише на 7 041 грн. (219 євро) на місяць, тобто займали одну із прикінцевих сходинок зарплатної драбини.

У Польщі та Росії освіта також не належить до пріоритетних сфер за рівнем оплати праці, а от у Чехії освітяни отримують заробітну плату, яка практично відповідає середньому рівню по економіці і знаходиться у першій половині зарплатного рейтингу. 

Цікаво знати, що в усіх досліджуваних нами країнах  найменш привабливою за рівнем заробітку є сфера «тимчасове розміщування й організація харчування» (або те, що ми називаємо «готельне та ресторанне господарство»), а також діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (надання різних видів послуг). У Росії до малооплачуваних видів діяльності також долучився і аграрний сектор, зарплата в якому є в 1,5 рази нижчою, ніж в середньому по економіці. 

Цікаво знати, що найменший розрив між максимальним та мінімальним показником оплати праці у розрізі сфер економіки спостерігається в Польщі – 2,5 рази, найбільший – у Чехії − 3,5 рази. В Україні цей показник складає 2,8 рази, Росії – 3,0 рази.

Порівняльний аналіз виявив, що найпомітніші диспропорції в рівнях оплати праці спостерігаються у сферах охорони здоров’я та освіти в Україні та Чехії. Так, заробітна плата, яку отримують чеські педагогічні та медичні працівники у 5,6 та 7,2 рази відповідно перевищує її розмір в українських колег.

Загалом, у розрізі видів економічної діяльності зарплата у Польщі перевищує українську у 3,2−5,6 рази, Чехії – у 3,6−7,2 рази, 1,5−2,8 рази. Отож є над чим поміркувати...

___________________________

[1] тут і далі наведені дані за 2018 рік, отримані з офіційних статистичних джерел згадуваних країн та перераховані у євро за офіційними курсами національних валют