Ви є тут

Споживчі ціни на основні види продуктів харчування в Україні та окремих країнах світу. Осінь 2020 року

03.11.2020

Економічний дискусійний клуб оприлюднює осінній огляд із щоквартальної рубрики «Споживчі ціни на основні види продуктів харчування в Україні та окремих країнах світу»[1].

Згідно із даними поточного моніторингу, споживчі ціни в Україні (у еквіваленті євровалюти) на переважну більшість основних продуктів харчування залишаються нижчими порівняно з країнами−об’єктами нашого цінового дослідження.

Навіть незважаючи на знецінення гривні, яке відбулося влітку-восени ц. р. кількість позицій продовольчих товарів, на які українські ціни перевищують ціни у країнах, що охоплені моніторингом ЕДК, зросла. Восени за кордоном можна купити дешевше ніж в Україні такі продукти харчування:

  • у Польщі – це 7 позицій (хліб пшеничний, молоко, масло вершкове, м'ясо птиці, олія соняшникова, картопля, сіль);
  • в Угорщині – це 3 позиції (хліб пшеничний, молоко, сіль);
  • в Іспанії – це 2 позиції (молоко, олія);
  • у Білорусі – це 8 позицій (молоко, масло вершкове, яловичина, свинина, м'ясо птиці, олія соняшникова, картопля, сіль);
  • у Росії – це 7 позицій (молоко, яловичина, свинина, м'ясо птиці, цукор, картопля, сіль).

Загалом восени 2020 року сумарна вартість набору із 18 соціально чутливих продуктів харчування, на які ЕДК здійснює ціновий моніторинг, в Україні була:

нижчою ніж у: Польщі – на 5,9% (влітку перевищення складало 2,5%), Росії – на 3,9% (+ 7,5% влітку), Угорщині – на 38% (+39 влітку), Іспанії – на 50% (+39% влітку);

вищою ніж у: Білорусі – на 12% (влітку цей показник також становив 12%).

За свою середньомісячну зарплату середньостатистичний білорус може придбати майже 21 такий набір, росіянин – 22, угорець – 35, поляк − 48, іспанець –52, тоді як українець дозволить собі купити лише п’ятнадцять.

У таблиці нижче наведена інформація, яка дозволяє оцінити заробітну плату в еквіваленті вартості продуктів харчування.

Зокрема, восени цього року найбільший обсяг яблук на середню заробітну плату можна придбати в Іспанії – 1 823 кілограми, а найменший – у Росії − 425 кілограмів.

________________________________________

[1] з методологічними підходами, які використовуються при здійсненні цінового моніторингу, можна ознайомитися на сайті ЕДК у першій та другій публікаціях з цієї рубрики.

Файли: