Ви є тут

Споживчі ціни на основні види продуктів харчування в Україні та окремих країнах світу. Літо 2021 року

09.08.2021

Економічний дискусійний клуб оприлюднює літній огляд із щоквартальної рубрики «Споживчі ціни на основні види продуктів харчування в Україні та окремих країнах світу».[1]

Згідно із даними поточного моніторингу, споживчі ціни в Україні (у еквіваленті євровалюти) на переважну більшість основних продуктів харчування залишаються нижчими порівняно з країнами−об’єктами нашого цінового дослідження.

У зв’язку із подорожчанням гривні по відношенню до євро, яке спостерігається з початку поточного року, а також зростанням цін на продовольство на внутрішньому ринку, кількість продуктів харчування, на які українські ціни перевищують ціни у країнах, що охоплені моніторингом ЕДК, зросла. Так, влітку поточного року за кордоном можна купити дешевше ніж, в Україні, такі продукти із переліку нашого моніторингу:

  • у Польщі – це 10 позицій (хліб пшеничний, борошно пшеничне, рис, макаронні вироби, молоко, масло вершкове, м'ясо птиці, олія соняшникова, цукор, яблука);
  • в Угорщині – це 6 позицій (борошно пшеничне, молоко, м'ясо птиці, олія соняшникова, цукор, сіль);
  • в Іспанії – це 5 позицій (борошно пшеничне, рис, молоко, олія соняшникова, цукор);
  • у Білорусі – це 6 позицій (борошно пшеничне, молоко, масло вершкове, м'ясо птиці, олія соняшникова, цукор);
  • у Росії – це 4 позицій (молоко, м'ясо птиці, олія соняшникова, цукор).

Загалом влітку 2021 року сумарна вартість набору із 18 соціально чутливих продуктів харчування, на які ЕДК здійснює ціновий моніторинг, в Україні була:

  • нижчою ніж у Іспанії – на 24% (влітку 2020 року цей показник становив 39%), Угорщині – на 15,9% (+39% влітку 2020 року), Росії – на 11,6% (минулоріч перевищення складало 7,5%);
  • вищою ніж у: Білорусі – на 4,5% (влітку 2020 року цей показник становив 9%), у Польщі – на  8,0% (минулоріч вартість перевищувала український показник на 2,5%).

За середньомісячну зарплату середньостатистичний білорус може придбати 18 таких набори, росіянин – близько 21, угорець – понад 37, поляк − близько 50, іспанець – 55, тоді як українець дозволить собі купити лише біля шістнадцяти.

У таблиці нижче наведена інформація, яка дозволяє оцінити заробітну плату в еквіваленті вартості продуктів харчування.

Наприклад, влітку цього року найбільший обсяг цукру на середню заробітну плату можна придбати в Іспанії – 2 511 кілограмів. В той же час українцеві вдасться купити на свій середньомісячний заробіток в 4,5 рази менше – 552 кілограми.

____________________________________

 [1] з методологічними підходами, які використовуються при здійсненні цінового моніторингу, можна ознайомитися на сайті ЕДК у першій та другій публікаціях з цієї рубрики.