Ви є тут

Споживчі ціни на соціально значущі продовольчі товари у березні 2018 року (підготовлено за даними моніторингу Держстату)

16.04.2018

У березні ц. р., порівняно із попереднім місяцем, темпи зростання споживчих цін на соціально значущі продовольчі товари прискорилися.

Протягом першого місяця календарної весни споживчі ціни зросли на 19 із 23 позицій соціально значущих продовольчих товарів (у лютому ц. р. ціни збільшилися на 15 позицій).

Серед груп продовольства, у березні, як і у попередньому місяці, найвищий приріст цін зафіксовано на овочі борщового набору (цибулю – «плюс» 9%, картоплю – «плюс» 10%, капусту – «плюс» 27%, буряки – «плюс» 35%, моркву – «плюс» 38%). Зростання цін на овочі наприкінці зими−на початку весни, як правило, відбувається внаслідок дії об’єктивних причин: скорочення запасів сезонних овочів та збільшення витрат на їх зберігання. У поточному році до вказаних чинників  додалися вкрай несприятливі погодні умови, що значно ускладнювали логістику та пригальмувало терміни надходження на ринок овочів відкритого ґрунту нового врожаю.

Підготовка до Великодніх свят, які припали у цьому році на початок квітня, стала додатковим фактором до зростання у березні цін на м'ясо-молочну групу продовольства. Із м’ясної групи продуктів найпомітніше подорожчали свинина («плюс» 1,7%, або 1,87 грн. на кілограмі), яловичина («плюс» 1,5%, або 1,77 грн. на кілограмі) та ковбаси варені («плюс» 1,9%, або 1,62 грн. на кілограмі).

Під тиском низької пропозиції молокосировини, у березні тривало зростання цін на молочні товари, найбільше серед яких подорожчало масло вершкове − на 1,4% («плюс» 2,50 грн. на кілограмі).

Досить примітним є той факт, що у березні темпи зростання споживчих цін на масові види хліба перевищили темпи росту цін на м'ясомолочну продукцію. Протягом місяця ціни зросли на: хліб з борошна пшеничного 1 ґатунку − на 1,5% («плюс» 22 коп. на кілограмі); житньо-пшеничний хліб − на 2,0% («плюс» 31 коп. на кілограмі). Необхідно відмітити, що роком раніше хліб масових сортів коштував на 25%−37% менше, що в абсолютному виразі становить 3−4 гривні на кілограмі. 

У межах одного відсотка підвищилися ціни у минулому місяці на: борошно, макаронні вироби, рис та олію.

Для 4 позицій соціально значущих продовольчих товарів у березні  було характерним зниження споживчих цін.  

З початку року зберігають негативний ціновий тренд крупи гречані та цукор, які упродовж березня подешевіли на 4,0% та 1,0% відповідно.

Продовжували дешевшати у березні і яйця – на 0,8% («мінус» 21 коп. на кілограмі), але незважаючи на це поточний рівень цін на них удвічі перевищує торішній.

Символічне зниження середніх споживчих цін зафіксовано у минулому місяці на сало – на 0,2% («мінус» 16 коп. на кілограмі).

Загалом розрахункова середня вартість набору із 23-х соціально значущих продовольчих товарів, у березні 2018 року порівняно із лютим ц. р. зросла на 1,8%, або на 18 гривень. По відношенню до відповідного місяця 2017 року набір подорожчав на 230 гривень («плюс» 29%), і в середньому по Україні його вартість склала 1011 гривень.

Зростання вартості набору відбулося у всіх, без винятку, регіонах країни.

Найвищий темп подорожчання упродовж місяця зафіксовано у Вінницькій області – 3,1% («плюс» 29 гривень). Ще у 7 регіонах (Закарпатській, Одеській, Львівській, Сумській, Чернівецькій, Чернігівській областях та м. Києві) темп зростання перевищив середній показник по Україні.

Традиційно найдешевший набір із соціально значущих продовольчих товарів можна було придбати на Тернопільщині (за 923 грн.), а найдорожчий – у Києві (за 1 105 гривень).

Файли: