Ви є тут

Споживчі ціни на соціально значущі продовольчі товари у листопаді 2017 року

04.12.2017

У листопаді поточного року все ще тривало зростання цін на більшість соціально значущих продовольчих товарів, включених до переліку, що підлягають моніторингу Держстатом. Щоправда темпи такого росту, порівняно з жовтнем ц. р., уповільнилися, а перелік товарів, які додали в ціні, скоротився.

Ріст цін відбувся на 14 із 23 позицій продовольчих товарів.

Серед груп продовольства найвищий приріст демонстрували молокопродукти. Так, масло вершкове подорожчало на 4,0% («плюс» 6,22 грн. на кілограмі), від 0,1 до 2,5% підросли в ціні сметана, сир та молоко.

Не сповільнює темпів цінового зростання наш національний продукт. Сало у листопаді додало ще 2,0% («плюс» 1,33 грн. на кілограмі) і є цьогорічним рекордсменом цінового росту – з початку року подорожчання склало 68%. Із м’ясної групи товарів збільшилися споживчі ціни на яловичину та ковбаси варені на 1,4% та 1,2% відповідно.

Продовжують набирати цінової «ваги» і яйця – упродовж місяця ріст склав 1,8% («плюс» 42 коп. на десятку).

Звичним для споживача у поточному році стає подорожчання хліба масових сортів. Листопад не є виключенням. Ціни зросли на: хліб з борошна пшеничного 1 ґатунку − на 1,6% («плюс» 21 коп. на кілограмі); житньо-пшеничний хліб − на 1,8% («плюс» 23 коп. на кілограмі). З початку 2017 року кілограм хліба масових сортів подорожчав на 20%, або додав в ціні близько двох гривень на кілограмі.

Незначно підвищилися ціни на борошно, олію, макаронні вироби.

На 9 найменувань продуктів харчування ціни знизилися.

Найприємніше для споживача у абсолютному вимірі подешевшали:

  • свинина − на 2,94 грн. на кілограмі, або на 2,9%;
  • м'ясо птиці − на 1,33 грн. на кілограмі, або на 2,6%;
  • крупи гречані − на 1,31 грн. на кілограмі, або на 6,4%;
  • цукор − на 94 коп. на кілограмі, або на 6,8%.

У листопаді подекуди зберігався тренд до зменшення цін на овочі борщового набору (від 0,4% до 9,7%). Винятком у цій групі виявилися буряки, ціни на які неочікувано зросли на 6,4%.   

Загалом вартість набору із 23-х соціально значущих продовольчих  товарів, на які здійснюється моніторинг цін органами статистики, у листопаді ц. р. порівняно із жовтнем ц. р. зросла на 0,6%, або майже на 6,0 гривень. А із початку 2017 року набір подорожчав на 169 гривень («плюс» 23%), і в середньому по Україні його вартість склала 916 гривень.

Зростання вартості набору відбулося у 18 регіонах країни. Найвищий темп подорожчання упродовж місяця зафіксовано у Волинській області – 2,9% («плюс» 25 гривень). У Полтавській, Житомирській, Чернівецькій, Кіровоградській, Київській областях та місті Києві відмічалося зниження (на 0,2%−1,4%) його вартості.

Традиційно найдешевший набір із соціально значущих продовольчих товарів можна було придбати на Тернопільщині (за 857 грн.), а найдорожчий – у Києві (за 1 035 гривень).

До основних факторів, які впливатимуть на поведінку споживчих цін на основні види соціально значущих продуктів харчування у грудні, можна віднести:

  • певну активізацію попиту на продовольство, обумовлену наближенням новорічно-різдвяних свят; 
  • збереження тенденції до скорочення сезонної пропозиції яєць та молокосировини; 
  • зростання логістичних витрат внаслідок погіршення погодних умов та подорожчання бензину та дизпалива у попередньому місяці;
  • чергове поточне «просідання» курсу національної валюти.

Файли: