Ви є тут

Споживчі ціни на соціально значущі продовольчі товари у травні 2017 року

22.05.2017

У першій та другій декаді травня 2017 року на внутрішньому ринку спостерігалося зростання цін на більшість продуктів харчування із переліку соціально значущих товарів, що підлягає моніторингу Держстатом. 

Рекорд цінового зростання, як і минулого місяця,  знову продемонстрували картопля та овочі «борщового» набору. Упродовж двох декад травня споживчі ціни на ці товари зросли: буряки − на 5,3% («плюс» 32 коп. на кілограмі), капусту − на 7,7% («плюс» 74 коп.), моркву − на 11,4% («плюс» 1,22 грн.), картоплю − на 11,7% («плюс» 91 коп.), цибулю − на 25,7% («плюс» 1,65 грн. на кілограмі). 

Помітно з початку травня подорожчала свинина – на 4,1%, що додало до її ціни 3,35 гривні на кілограмі. На 1,6% (кожна позиція) подорожчали рис («плюс» 27 коп.), сало («плюс» 65 коп.) та сир м’який («плюс» 1,45 грн.).

Зростання цін на інші 5 позицій соціально значущих продовольчих товарів з початку травня ц. р. не перевищило одного відсотка.

Зокрема, триває «повзуче» підвищення цін на хліб масових сортів, які з початку травня подорожчали на 0,2% − 0,4% («плюс» 2−5 коп. на кілограмі). Загалом, з початку 2017 року кілограм хліба пшеничного зріс у ціні на 11,2% або на 1,21 грн., житньо-пшеничного – на 10,5% або на 1,12 гривні.

Зниження цін за дві декади травня зафіксовано на 9 позицій із переліку соціально значущих товарів, що підлягають моніторингу.  Найбільше, як і у квітні, «впали» ціни на яйця курячі, які подешевшали на 16,3%, що склало 1,66 грн. на одному десятку. Зберігалося зниження цін на крупу гречану (на 3,9%, або 1,11 грн. на кілограмі). Незначне (0,1%−0,4%)  зменшення споживчих цін було властивим для молокопродуктів (крім сиру м’якого), м'яса птиці, цукру, олії та макаронних виробів.

У травні ц. р. до факторів, які впливали на формування споживчих цін на основні види соціально значущих продуктів харчування, можна віднести:

  • сезонне зменшення пропозиції овочів минулорічного врожаю та погіршення їх якісних показників;
  • неочікуване погіршення природних умов у квітні-травні, що негативно позначилося на логістиці продовольства, передусім, овочевої групи, а також віддалило надходження на ринок врожаю овочів відкритого ґрунту;
  • надходження на ринок свіжих овочів, вирощених у закритому ґрунті, за цінами, які є помітно вищими, ніж роком раніше;
  • зростання попиту на м’ясну продукцію з боку споживачів, у період травневих свят;
  • сезонне збільшення пропозиції молокосировини та яєць, в першу чергу, від сільських домогосподарств;
  • відсутність державного контролю за формуванням цін на соціально значущі продовольчі товари, а також ігнорування цивілізованих механізмів регулювання ринків продовольчих ресурсів.
Файли: