Ви є тут

Споживчі ціни на соціально значущі продовольчі товари у травні 2017 року

01.06.2017

На внутрішньому ринку у травні 2017 року зберігалася тенденція попереднього місяця до активного росту цін на переважну більшість продуктів харчування із переліку соціально значущих товарів, що підлягає моніторингу Держстатом. 

Найвищі темпи зростання споживчих цін  у минулому місяці зафіксовані на картоплю та овочі борщового набору, які зросли на: буряки − на 5,3% («плюс» 32 коп. на кілограмі), моркву − на 10,6% («плюс» 1,13 грн.), картоплю − на 13,5% («плюс» 1,05 грн.), цибулю − на 46,1% («плюс» 2,96 грн. на кілограмі). Ціни на капусту, після їх суттєвого росту у перші 2 декади травня, під тиском масового надходження у продаж капусти нового врожаю, у третій декаді почали стрімко знижуватися, і за результатами місяця навіть продемонстрували загальне зниження на 0,2% («мінус» 32 копійки).

Минулого місяця тривало зростання цін на м’ясопродукти, за винятком м’яса птиці, яке незначно подешевшало (на 0,2% або 10 коп. на кілограмі). Серед м’ясних продуктів у травні найбільше подорожчала свинина – на 7,6%, що додало до її ціни 6,22 гривні на кілограмі. Ціна на сало зросла на 2,2% («плюс» 91 коп. на кілограмі), на яловичину − на 1,4% («плюс» 1,41 грн.), ковбаси варені – на 1,2% («плюс» 76 копійок).

У групі «хліб та хлібопродукти» найбільше подорожчав рис – на 2,3% («плюс» 40 копійок на кілограмі). Упродовж травня тривало перманентне підвищення цін на хліб масових сортів, які подорожчали на 0,3% − 0,7% («плюс» 4−8 коп. на кілограмі).  Загалом, з початку 2017 року кілограм хліба пшеничного зріс у ціні на 11,4% або на 1,23 грн., житньо-пшеничного – на 10,8% або на 1,15 гривні.

У минулому місяці започатковано сезонний нисхідний ціновий тренд на молочні продукти. У цьому сегменті ринку ціни протягом місяця знизилися на (0,20%−0,4%). Винятком був сир м’який, на який ще зберігався ріст цін (1,8% або «плюс» 1,67 грн. на кілограмі).

Найбільше у травні знизилися ціни на  крупу гречану (на 5,6%, або 1,58 грн. на кілограмі). Також подешевшали яйця курячі (на 1,8%, або 18 коп. на одному десятку), однак у третій декаді місяця, після декількамісячного періоду падіння, ріст цін на них поновився.

Загалом вартість набору із 23-х соціально значущих продовольчих товарів, за яким здійснюється моніторинг цін органами статистики, у травні ц. р. порівняно із квітнем ц. р. зросла на 14,02 гривні («плюс» 1,7%), а з початку 2017 року на 77,62 гривні («плюс» 10,4%), і в середньому по Україні склала 824,83 гривні.

Збільшення вартості набору зафіксовано у більшості регіонів , за винятком Житомирської та Херсонської областей. Найвищий приріст вартості набору у травні зафіксовано у Київській області – 3,9% (плюс» 32 гривні). Як і у попередньому місяці, найдешевший набір продовольства можна було придбати у Тернопільській області (742 гривні), найдорожчий – у місті Києві (922 гривні).

У травні ц. р. до факторів, які впливали на формування споживчих цін на основні види соціально значущих продуктів харчування, можна віднести:

  • сезонне зменшення пропозиції овочів минулорічного врожаю та погіршення їх якісних показників;
  • неочікуване погіршення природних умов у квітні-травні, що негативно позначилося на логістиці продовольства, передусім, овочевої групи, а також віддалило надходження на ринок врожаю овочів відкритого ґрунту;
  • надходження на ринок свіжих овочів, вирощених у закритому ґрунті, за цінами, які є помітно вищими, ніж роком раніше;
  • зростання попиту на м’ясну продукцію з боку споживачів, у період травневих свят;
  • сезонне збільшення пропозиції молокосировини та яєць, в першу чергу, від сільських домогосподарств;
  • відсутність державного контролю за формуванням цін на соціально значущі продовольчі товари, а також ігнорування цивілізованих механізмів регулювання ринків продовольчих ресурсів.

Файли: