Ви є тут

Україна в рейтингу Світового банку легкості ведення бізнесу. Чи насправді є позитивні зрушення?

09.11.2015

Нещодавно оприлюднене Світовим банком глобальне дослідження Doing Business-2016 та супроводжуючий його рейтинг щодо створених в країнах світу сприятливих умов для ведення бізнесу викликав неабиякий резонанс. Спричинило його покращення Україною своїх позицій у рейтингу на 4 пункти, порівняно з минулорічним дослідженням (Україна піднялася з 87 на 83 місце).

І справді, будь-яке покращення позицій у світових рейтингах дає привід пишатися своєю країною. Але чи є привід для свята у цьому конкретному випадку?

Анонсований рейтинг охоплює 189 держав світу і умови для ведення бізнесу протягом ІІ півріччя 2014 – І півріччя 2015 років, у межах якого здійснена оцінка за 10-ма показниками, що характеризують наступні умови:

  • реєстрації підприємства;
  • отримання дозволу на будівництво;
  • підключення до систем енергозабезпечення;
  • реєстрації власності;
  • отримання кредиту;
  • захисту міноритарних інвесторів;
  • оподаткування;
  • міжнародної торгівлі;
  • забезпечення виконання контрактів;
  • вирішення проблем неплатоспроможності.

Дослідження оцінює регуляторний клімат в країні, або як впроваджуються зміни у законодавство з метою покращення умов для підприємницької діяльності (без оцінки якості інфраструктури, кваліфікації працівників, рівня корупції і т. п.).

Лідером рейтингу є Сінгапур, який очолює його вже багато років поспіль. До першої десятки країн із найбільш сприятливими умовами для ведення бізнесу також увійшли Нова Зеландія, Данія, Південна Корея, Гонконг (Особливий адміністративний район Китаю), Великобританія, США, Швеція, Норвегія та Фінляндія.

Найгіршими країнами для ведення підприємницької діяльності у цьому році визнані Південний Судан (187 місце), Лівія (188) та Еритрея (189).

За рівнем сприятливості умов для ведення бізнесу Україна зайняла місце між Саудівською Аравією (82) та Брунеєм (84).

Економічний дискусійний клуб вирішив з’ясувати, чого нам бракує для досягнення позицій, скажімо, Грузії, Білорусі або Молдови, які в цьогорічному рейтингу випередили Україну на 59, 39 та 32 пункти відповідно.

Так, Грузія у рейтингу легкості ведення бізнесу посіла почесне 24 місце і знаходиться у першій десятці за кількома показниками. Зокрема, Грузія займає 6 місце серед 189 держав світу за легкістю реєстрації підприємства (Україна – 30), 3 – за легкістю реєстрації власності (Україна – 61), 7 – за можливістю отримання кредиту (Україна –19).

Довідково: одне з кращих місць у рейтингу Україна має у легкості отримання кредитів (19 місце), за яким, утім, порівняно із попереднім дослідженням втратила дві позиції.

Для порівняння, нове підприємство в Грузії зареєструють за 2 дні, що потребуватиме здійснення всього 2 процедур. У той час, як в Україні для реєстрації слід здійснити вдвічі більше процедур, і це триватиме 7 днів. У Білорусі реєстрація бізнесу займає 3, а в Молдові – 4 дні.

Тим часом, в Україні єдиною реформою в межах дослідження експерти визнали саме покращення умов для реєстрації підприємства (згідно з даними попереднього рейтингу, в Україні реєстрація тривала 21 день, і вимагала виконання 6 процедур).

У питаннях реєстрації власності нам також є чому і кому позаздрити.

Під час дослідження враховується вся послідовність процедур, які слід здійснити компанії (покупцю), щоб придбати об’єкт нерухомості у іншої компанії (продавця), а також для передачі прав власності на майно покупцю, щоб він міг вільно використовувати його у своїй діяльності.

У Грузії для реєстрації власності компанія має виконати одну процедуру, а сам процес займе лише один день! У Білорусі – 2 процедури і 3 дні; у Молдові – 5 і 5,5 відповідно. В Україні бізнес має витратити сили на 7 офіційних процедур та чекати реєстрації 23 дні!

Окремої уваги потребують показники, за якими Україна посідає нижні рядки рейтингу.

Зокрема, за можливістю отримання дозволів на будівництво ми знаходимося на 140 сходинці з-поміж 189 країн.

Дослідження враховує всі офіційні процедури, які має здійснити будівельна компанія для будівництва складського приміщення, включаючи час і вартість проходження процедур.

В Україні для отримання дозволу на таке будівництво слід здійснити 10 процедур, проходження яких відбере чимало часу – 67 днів і вимагатиме офіційних витрат в обсязі 15,2% від вартості самого будівництва.

Довідково: витрати вказані у відсотках від фактичної вартості будівництва складського приміщення (припускається, що вартість об’єкта – 50-кратний розмір річного доходу країни на душу населення).

В Грузії (11 рейтингове місце за цим показником) ті ж самі дії вимагають здійснення 7 процедур, на які піде 48 днів, і коштуватиме це 0,2% від вартості будівництва.

За показником підключення того самого складського приміщення до систем енергозабезпечення Україна зайняла 137 місце, що, зокрема зумовлено необхідністю проходження 5 процедур, витрати часу на які сягають майже одного року (263 дні). В Грузії (62 місце за цим показником) – 4 процедури за 71 день, Білорусі (89) – 7 і 112, Молдові (104) – 7 процедур і 113 днів відповідно.

За показником міжнародної торгівлі Україна отримала в рейтингу  109 місце, яким суттєво поступається Грузії (78 місце), Молдові (33) та Білорусі (25). За ним вимірюються часові та фінансові витрати (за винятком мит) при проходженні етапів, необхідних при експорті чи імпорті товарів: на дотримання встановлених вимог до оформлення документів та на дотримання вимог прикордонного та митного контролів.

Довідково: під час оцінки часових та фінансових витрат на дотримання вимог прикордонного та митного контролів ураховуються витрати на дотримання діючих в країні обов’язкових процедур і перевірок, що проводяться перед видачею дозволу на переміщення товару через кордон, а також ураховуються витрати на обробку товару в порту чи на кордоні.

Найгірший рейтинговий показник в України – за вирішенням проблем неплатоспроможності (141 місце),  за яким досліджуються часові та фінансові витрати, а також кінцевий результат процесу вирішення питань неплатоспроможності підприємства.

За даними цього дослідження неважко простежити всі конкурентні переваги наших сусідів, а також наші внутрішні недоліки, які потребують нагального вирішення для покращення життя вітчизняного бізнесу. Було б лише бажання щось змінювати.

Порівняти рейтингові позиції України з деякими країнами світу можна за допомогою таблиці, що додається.