Ви є тут

Україна за рівнем економічної свободи 2018

05.02.2018

Американським дослідницьким центром The Heritage Foundation у співпраці з The Wall Street Journal опубліковано щорічний рейтинг країн світу за рівнем економічної свободи – Індекс економічної свободи 2018 (Index of Economic Freedom 2018).

Індекс економічної свободи є інструментом для поглибленого аналізу економік у всьому світі та розраховується на підставі 12 показників (раніше цих показників було 10), згрупованих в чотири широкі категорії, або стовпи економічної свободи:

  • верховенство права (захист прав власності, ефективність судової системи, урядова сумлінність);
  • обмеження уряду (податковий тягар, державні витрати, фіскальне здоров’я);
  • регуляторна ефективність (свобода бізнесу, свобода ринку праці, монетарна свобода);
  • відкритість ринків (свобода торгівлі, свобода інвестицій, фінансова свобода).

Кожний із показників оцінюється за шкалою від 0 до 100 балів і чим вищий бал, тим вищий ступінь свободи в країні за даним критерієм.

Загальна оцінка Індексу тієї чи іншої країни визначається шляхом виведення середнього арифметичного за 12-ма економічними свободами, з рівною вагою кожної з них.

Таким чином, теоретично в «абсолютно вільної економіки» у підсумку може вийти 100 балів, а там, де свободи немає в принципі, відповідно – нуль.

Усі країни світу в цьому індексі розділені на 5 умовних груп – «з вільною економікою», «з переважно вільною економікою», «з помірно вільною економікою», «переважно невільною економікою» та «з невільною економікою». Повний рейтинг дає загальну картину економічних свобод серед країн і територій світу.

До першої групи країн із вільною економікою увійшли країни, що набрали більше 80 балів: Гонконг, Сінгапур, Нова Зеландія, Швейцарія, Австралія та Ірландія.

Останні позиції рейтингу зайняли Нігер, Судан, Чад, Центральноафриканська Республіка, Ангола, Еквадор, Суринам, Східний Тимор, Того, Туркменістан, Мозамбік, Джибуті, Алжир, Болівія, Зімбабве, Екваторіальна Ґвінея, Еритрея, Конго, Куба, Венесуела та Північна Корея, як країни де економічні свободи пригнічуються або відсутні взагалі.

Відповідно до цьогорічного дослідження Україна набрала 51,9 бали зі 100 можливих і посіла у рейтингу 150-ту місце із 180 країн світу. Таким чином ми вчергове опинилися в групі країн з переважно невільною економікою.

Україна оцінена останньою серед 44 країн Європи, а її бал нижчий середніх регіонального та світового показників.

Слід відмітити, що протягом всієї історії існування цього рейтингу (починаючи з 1995 року) значення Індексу України жодного разу не перевищувало 56 балів із 100 можливих.

Водночас, за минулий рік Індекс економічної свободи України виріс на 3,8 пункти, що відбулося завдяки позитивним змінам у 8 з 12 показників. Три показники України оцінені гірше, ніж минулого року – право власності, урядова сумлінність та свобода торгівлі. Показник фінансової свободи залишився на торішньому рівні.

Дослідниками відмічаються істотні позитивні зміни в оцінці монетарної свободи та свободи інвестування. Натомість, наголошується на необхідності боротьби з корупцією, розвитку ринків капіталу, приватизації державних підприємств і вдосконаленні законодавчої бази і верховенства права.