Ви є тут

Як змінилися споживчі ціни на соціально значущі продовольчі товари у 2017 році?

04.01.2018

2017 рік ввійде в історію, серед іншого, як рік стрімкого подорожчання найбільш соціально значущих продуктів харчування.

Зростання цін спостерігалося практично на весь перелік соціальних продовольчих товарів, за винятком цукру та крупів гречаних.

На «п’єдесталі» цінового зростання у минулому році опинилися буряки («плюс» 73% приросту), сало («плюс» 67% ) та морква(«плюс» 60%).

Майже 40% додала до ціни свинина, на третину подорожчала яловичина, більш, ніж на чверть зросли ціни на м'ясо птиці, сир м’який, сметану та ковбаси варені. «Перестрибнули» 20-ти відсоткову позначку зростання, ціни на яйця, молоко, масло, рис, цибулю та хліб.

У абсолютному виразі, найвищий приріст до ціни продемонстрували 5 позицій із соціально значущого переліку, а саме: яловичина («плюс» 28,89 грн. на кілограмі), свинина («плюс» 28,32 грн. на кілограмі), сало («плюс» 27,25 грн. на кілограмі), масло вершкове(«плюс» 27,67 грн. на кілограмі) та сир м’який («плюс» 20,98 грн. на кілограмі).

Основними факторами, які у останньому місяці року впливали на поведінку споживчих цін на основні соціальні продукти харчування були:

  • активізація попиту на продовольство, напередодні новорічно-різдвяних свят; 
  • скорочення сезонної пропозиції яєць та молокосировини; 
  • зростання логістичних витрат внаслідок погіршення погодних умов та подорожчання бензину та дизпалива;
  • девальвація національної валюти.

Під впливом зазначених чинників у грудні порівняно з попереднім місяцем, темпи зростання споживчих цін прискорилися, а саме:

  • зросли ціни на 18 найменувань товарів із 23 позицій, що підлягають моніторингу.

Найвищий відносний приріст продемонстрували ціни на буряки («плюс» 15,8%), капусту («плюс» 9,5%) та яйця («плюс» 9,2%).

У абсолютному виразі найбільше до споживчої ціни кілограму  товару додали: свинина («плюс» 2,70 гривні), яловичина («плюс» 2,50 гривні), сир м’який  («плюс» 2,68 гривні) та масло вершкове («плюс» 2,22 гривні);

  • знизилися ціни лише на 5 найменувань продуктів харчування.

Найпомітніше подешевіли крупи гречані («мінус» 3,5%) та цукор («мінус» 2,5%). У межах одного відсотка зменшилися середні споживчі ціни на рис, сало та олію соняшникову.

Загалом вартість набору із 23-х соціально значущих продовольчих  товарів, на які здійснюється моніторинг цін органами статистики, у грудні 2017 року порівняно із листопадом зросла на 1,7%, або майже на 16 гривень. Протягом 2017 року набір подорожчав на 185 гривень («плюс» 25%), і в середньому по Україні його вартість склала 932 гривні.

Збільшення вартості набору відбулося у всіх регіонах країни. Найвищий темп подорожчання упродовж року зафіксовано у Миколаївській області – 30,1% («плюс» 25 гривень). Ще у 6 регіонах приріст вартості перевищив 25%. Найменше подорожчав набір соціальних продуктів у Кіровоградській та Чернівецькій областях – 19% та 18% відповідно.

Традиційно найдешевший набір із соціально значущих продовольчих товарів можна було придбати на Тернопільщині (за 868 грн.), а найдорожчий – у місті Києві (за 1 058 гривень). 

Порівняння темпів зростання вартості соціального продовольчого набору та темпів приросту реальної заробітної плати[1] свідчить, що в цілому по Україні вартість такого набору на 6 відсоткових пункти перевищила темп зростання реальної заробітної плати.

Разом з тим у 10 областях країни ріст реальних заробітних плат перевищив темпи зростання вартості соціального продовольчого набору.

_____________________________________

[1] показник зміни реальної заробітної плати наведений за період січня-листопада 2017 року – останні актуальні дані, що оприлюднені Держстатом. Показник зміни вартості набору продуктів харчування наведений за січень-грудень 2017 року. При цьому, експерти ЕДК вважають, що порівняння зазначених показників є цілком допустимим, оскільки заробітна плата виплачується за вже відпрацьований час (тобто на місяць пізніше).

Файли: