Ви є тут

Заборгованість із виплати заробітної плати станом на 1 червня 2019 року

01.07.2019

В Україні триває нарощування боргів із виплати заробітної плати.

Станом на 01.06.2019 заборгованість склала 2 718 млн. грн., що на 103 млн. грн., або на 3,9% більше, ніж місяцем раніше.

Порівняно із відповідною датою 2018 року сума боргу зросла на 6,2%, або на 157 млн. гривень.

Борг перед працівниками економічно активних підприємств[1] становить більше половини (майже 57%) від загальної суми заборгованості. При цьому, упродовж місяця така заборгованість приросла на 125 млн. грн., або на 8,8% та на 1 червня склала 1 541 млн. гривень.

У розрізі організаційно-правових форм господарювання найбільше заборгували працівникам економічно активних підприємств акціонерні товариства – майже 42% від загальної суми боргу, другу і третю позицію за сумами заборгованості посідають: філії (відокремлені підрозділи) – 23% та державні підприємства – 22%.

Серед видів економічної діяльності основна частка боргу припадає на промислові підприємства, де заборгованість перед працівниками становить 2 158 млн. гривень, або 79% від загальної суми боргів по зарплаті. Протягом травня загальна сума заборгованості у промисловості збільшилася на 5,0% (у т. ч. перед працівниками економічно активних підприємств – на 9,9%).

Лідерами по заборгованості з виплати заробітної плати у промисловому комплексі є підприємства переробної промисловості, частка боргів яких становить 66% від їх загальної суми. При цьому, частка добувної промисловості і розроблення кар’єрів у невиплатах становить 28%; сектору з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – менше 1%; водопостачання, каналізації, поводження з відходами – 5,5%.

За підсумками травня борги збільшилися перед працівниками підприємств всіх основних видів промислової діяльності: у переробній промисловості – на 1,5%, у добувній промисловості та розробленні кар’єрів – на 14,5%, у сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 25,6% та у сфері водопостачання, каналізації та поводження з відходами – на 3,0%.

У травні приріст заборгованості з виплати заробітної плати був властивим для 14 регіонів. Найістотніше наростила борг перед працівниками Львівська область: загальний борг збільшився за місяць у 2,1 рази, в тому числі перед працівниками економічно активних підприємств – майже у 2,5 рази.

Натомість у 11 областях відбулося зниження суми заборгованості з виплати заробітної плати, а найвищий темп такого скорочення спостерігався у Чернівецькій області, де борги упродовж травня зменшилися майже на 80%.

Як і у попередні місяці, у абсолютному вимірі найбільші суми боргу мають Луганська та Донецька області – 457 млн. гривень та 508 млн. грн. відповідно. Найменше заборгували працівникам підприємства Чернівецької області – 0,1 млн. гривень.

Примітно, що у 14 регіонах основна сума заборгованості – це борг перед працівниками економічно активних підприємств, частка якого у загальному його обсязі знаходиться у межах 61%−96%.

З початку поточного року найстрімкіше зросла заборгованість у Вінницькій та Львівській областях, де упродовж січня−травня борг перед працівниками економічно активних підприємств збільшився у 7,1 та 5,7 рази відповідно.

____________________________

[1] Довідково: загальна сума заборгованості складається з даних трьох категорій підприємств: економічно активних; суб’єктів господарювання, щодо яких реалізовуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (підприємств-банкрутів); підприємств, які призупинили або припинили діяльність і не повідомили про погашення заборгованості (економічно неактивних).