Ви є тут

Заборгованість із виплати заробітної плати станом на 1 липня 2019 року

31.07.2019

Упродовж червня в Україні заборгованість із виплати заробітної плати продовжувала зростання, передусім перед працівниками економічно активних підприємств.

Станом на 01.07.2019 заборгованість склала 2 858 млн. грн., що на 140 млн. грн., або на 5,1% більше, ніж місяцем раніше.

Порівняно із відповідною датою 2018 року сума боргу зросла на 4,9%, або на 135 млн. гривень.

Борг перед працівниками економічно активних підприємств[1] становить більше половини (майже 59%) від загальної суми заборгованості. При цьому, упродовж місяця така заборгованість приросла на 154 млн. грн., або на 10% та на 1 липня склала 1 695 млн. гривень.

У розрізі організаційно-правових форм господарювання найбільше заборгували працівникам економічно активних підприємств акціонерні товариства – майже 40% від загальної суми боргу, другу і третю позицію за сумами заборгованості посідають: державні підприємства – 24% та філії (відокремлені підрозділи) – 18%.

Серед видів економічної діяльності основна частка боргу припадає на промислові підприємства, де заборгованість перед працівниками становить 2 299 млн. гривень, або 80% від загальної суми боргів по зарплаті. Протягом червня загальна сума заборгованості у промисловості збільшилася на 6,5% (у т. ч. перед працівниками економічно активних підприємств – на 11,9%).

Лідерами із заборгованості з виплати заробітної плати у промисловому комплексі є підприємства переробної промисловості, частка боргів яких становить 66% від їх загальної суми. При цьому, частка добувної промисловості і розроблення кар’єрів у невиплатах становить 26%; сектору з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – менше 3%; водопостачання, каналізації, поводження з відходами – 5%.

За підсумками червня борги зросли перед працівниками підприємств: переробної промисловості – на 6,2%; електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – у 4 рази; водопостачання, каналізації та поводження з відходами – на 9%. Натомість у добувній промисловості та розробленні кар’єрів борги з виплати зарплати скоротилися на 1,1%.

За звітний місяць заборгованість з виплати заробітної плати зросла у 18 регіонах. Найістотніше наростила борг перед працівниками Чернівецька область: загальний борг збільшився за місяць у 15 разів, але разом з тим, сума боргу є найнижчою серед регіонів країни.

У 7 областях відбулося зниження суми боргу з виплати заробітної плати, а найвищий темп такого скорочення спостерігався у Львівській області, де борги упродовж червня зменшилися майже на 48%.

Як і у попередні місяці, у абсолютному вимірі найбільші суми боргів мають Луганська та Донецька області – 465 млн. гривень та 575 млн. грн. відповідно. Найменше заборгували працівникам підприємства Чернівецької області – 1,5 млн. гривень.

Примітно, що у 17 регіонах основна сума заборгованості – це борг перед працівниками економічно активних підприємств, частка якого у загальному його обсязі знаходиться у межах 60%−93%.

Загальна кількість працівників економічно активних підприємств, яким не виплатили заробітну плату в Україні нараховує 113,3 тис. осіб. При цьому, середня сума боргу в розрахунку на одного працівника становить 14 953 грн., що в 1,4 рази перевищує середній рівень заробітної плати в Україні за червень цього року. Найвищу суму боргу за виконану роботу у розрахунку на одного працівника зафіксовано у Сумській області, де він на 01.07.2019 склав 54 899 гривень.

Упродовж І півріччя поточного року найстрімкіше наростили заборгованість перед працівниками економічно активних підприємств Вінницька і Чернівецька області.

___________________________________

[1] Довідково: загальна сума заборгованості складається з даних трьох категорій підприємств: економічно активних; суб’єктів господарювання, щодо яких реалізовуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (підприємств-банкрутів); підприємств, які призупинили або припинили діяльність і не повідомили про погашення заборгованості (економічно неактивних).