Ви є тут

Заборгованість із виплати заробітної плати станом на 1 серпня 2019 року

03.09.2019

Після чотиримісячного зростання, у липні в Україні зафіксовано скорочення боргів із виплати заробітної плати, передусім перед працівниками економічно активних підприємств.

Станом на 01.08.2019 заборгованість склала 2 740 млн. грн., що на 118 млн. грн., або на 4,1% менше, ніж місяцем раніше.

Порівняно із відповідною датою 2018 року сума боргу зросла на 0,2%, або на 6 млн. гривень, а з початку поточного року приріст боргу склав 95 млн. грн., або 3,6%.

Борг перед працівниками економічно активних підприємств[1] становить більше половини (58%) від загальної суми заборгованості. При цьому, упродовж місяця така заборгованість скоротилася  на 103 млн. грн., або на 6% та на 1 серпня склала 1 592 млн. гривень.

У розрізі організаційно-правових форм господарювання найбільше заборгували працівникам економічно активних підприємств акціонерні товариства – 44% від загальної суми боргу, другу і третю позицію за сумами заборгованості посідають: державні підприємства – 20% та філії (відокремлені підрозділи) – 20%. Слід зазначити, що протягом липня частка боргу державних та комунальних підприємств у структурі заборгованості скоротилася.

Серед видів економічної діяльності основна частка боргу припадає на промислові підприємства, де заборгованість перед працівниками становить 2 169 млн. гривень, або 79% від загальної суми боргів по зарплаті. Протягом липня загальна сума заборгованості у промисловості знизилася на 5,7% (у т. ч. перед працівниками економічно активних підприємств – на 8,0%).

Лідерами із заборгованості з виплати заробітної плати у промисловому комплексі є підприємства переробної промисловості, частка боргів яких становить 66% від їх загальної суми (1 439 млн. грн.). При цьому, частка добувної промисловості і розроблення кар’єрів у невиплатах склала 25%; сектору з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря –3%; водопостачання, каналізації, поводження з відходами – 6%.

За підсумками липня зменшилися борги перед працівниками підприємств переробної промисловості – на 4,8%; електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 22,9%; добувної промисловості – на 7,3%. Натомість на 0,9% зросла заборгованість у сфері водопостачання, каналізації та поводження з відходами.

За звітний місяць заборгованість з виплати заробітної плати скоротилася у 14 регіонах. Найістотніше зменшили борги перед працівниками Чернівецька, Миколаївська та Вінницька області – на 88%, 61% та 60% відповідно.

У 11 областях зафіксовано зростання суми боргу з виплати заробітної плати, а найвищі темпи такого росту спостерігалися у Одеській, Тернопільській та Чернігівській областях, де вони зросли на 12%−15%.

Як і у попередні місяці, у абсолютному вимірі найвищі суми боргів мають Луганська та Донецька області – 485 млн. гривень та 539 млн. грн. відповідно. Найменше заборгували працівникам підприємства Чернівецької області – 0,2 млн. гривень.

У 16 регіонах переважна сума заборгованості – це борг перед працівниками економічно активних підприємств, частка якого у загальному його обсязі знаходиться у межах 53%−95%.

Загальна по Україні кількість працівників економічно активних підприємств, яким не виплатили заробітну плату станом на 01.08.2019 нараховує 102,6 тис. осіб, що на 9,4% (на 10,7 тис. осіб) менше, ніж місяцем раніше. При цьому, середня сума боргу в розрахунку на одного працівника зросла на 562 грн. і склала 15 515 грн., що в 1,4 рази перевищує середній рівень заробітної плати в Україні за липень цього року. Найвищу суму боргу за виконану роботу у розрахунку на одного працівника зафіксовано у Сумській області, де він на 01.08.2019 склав 53 044 гривні.

З початку поточного року найстрімкіше наростили заборгованість перед працівниками економічно активних підприємств Дніпропетровська та Кіровоградська області – майже у 4 рази. Разом з тим, у Хмельницькій області, за вказаний період, борг скоротився у 20 разів.

_________________________________

[1] Довідково: загальна сума заборгованості складається з даних трьох категорій підприємств: економічно активних; суб’єктів господарювання, щодо яких реалізовуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (підприємств-банкрутів); підприємств, які призупинили або припинили діяльність і не повідомили про погашення заборгованості (економічно неактивних).