Ви є тут

Заборгованість із виплати заробітної плати станом на 1 січня 2019 року

30.01.2019

У грудні 2018 року в Україні відмічалося скорочення заборгованості з виплати заробітної плати.

Станом на 1 січня 2019 року заборгованість склала 2 645,1 млн. грн., що на 174,3 млн. грн., або на 6,2% менше, ніж місяцем раніше. Проте, в цілому за минулий рік сума заборгованості зросла на 11,7%, або на 276,7 млн. гривень.

Борг працівникам економічно активних підприємств[1] становив більше половини (55%) від загальної суми заборгованості, та складав на 01.01.2019 1 455,7 млн. грн., що на 165,4 млн. грн., або на 10,2% менше, ніж місяцем раніше.

Серед видів економічної діяльності переважна частка боргу припадає на промислові підприємства, де заборгованість перед працівниками становить 2 090 млн. гривень, або 79% від загальної суми боргів по зарплаті. Протягом грудня загальна сума заборгованості у промисловості зменшилися на 4,1% (у т. ч. перед працівниками економічно активних підприємств – на 6,9%).

Основна частина заборгованості у промисловому комплексі – це борг перед працівниками підприємств переробної промисловості (65%). Частка добувної промисловості і розроблення кар’єрів у невиплатах становить 23%; сектору з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 8%; водопостачання, каналізації, поводження з відходами – 4%.

У грудні відбулося скорочення суми заборгованості з виплати заробітної плати перед працівниками всіх зазначених сфер промислової діяльності. При цьому найбільш помітно загальний борг зменшився перед працівниками у сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 19,1%, а у добувній промисловості перед працівниками економічно активних підприємств − на 23,3%.

Кінець 2018 року приніс позитивні новини працівникам 20 областей країни, де протягом місяця відмічалося скорочення обсягів заборгованості з виплати заробітної плати. Найвищий темп зменшення боргу по відношенню до попереднього місяця забезпечили Волинська, Житомирська, Закарпатська, Кіровоградська, Тернопільська та Чернівецька області, де він зменшився на 30%−50%. Натомість Вінницька, Одеська, Полтавська, Сумська та Хмельницька області спромоглися у грудні наростити заборгованість з виплати зарплати. При цьому на Одещині за місяць борг перед працівниками економічно активних підприємств зріс аж у 1,6 рази.

Як і у попередні місяці, найбільші суми боргу мають Луганська та Донецька області – 505,9 млн. гривень та 467,3 млн. грн. відповідно. При цьому, у Луганській області борг перед працівниками економічно активних підприємств становить 31% від загальної суми заборгованості, а у Донецькій області цей показник склав 88%.

Загалом протягом 2018 року загальна сума невиплачених заробітних плат найвідчутніше зросла у Херсонській області (у 4 рази), Тернопільській (у 2,9 рази), Сумській (у 2,3 рази) та Хмельницькій (у 2,3 рази) областях. Вражаючі темпи нарощування боргу перед працівниками економічно активних підприємств за минулий рік зафіксовані на Херсонщині (майже у 11 разів) та Хмельниччині (у 7,3 рази)

_________________________

[1] Довідково: загальна сума заборгованості складається з даних трьох категорій підприємств: економічно активних; суб’єктів господарювання, щодо яких реалізовуються процедури відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (підприємств-банкрутів); підприємств, які призупинили або припинили діяльність і не повідомили про погашення заборгованості (економічно неактивних).