Ви є тут

Чиї інтереси відстоює уряд України?!

Автор:
Гарбарук Ігор
27.02.2020

Кожна дія чиновників Кабміну все більше переконує мене в тому, що метою всіх новацій є зниження ефективності роботи національної економіки.

За словами заступника Міністра економіки Тараса Висоцького, Уряд в цьому році обмежить державну підтримку аграріїв на рівні 50 млн.грн. на одного суб'єкта господарювання, з урахуванням пов'язаних осіб.

І все це в ситуації безпрецедентно зниженої в цьому році держпідтримки аграрного сектора на рівні 4 млрд.грн., що в півтора два рази менше навіть ніж в попередні два роки.

Як може держава позбавляти ключову на сьогоднішній день галузь країни підтримки, якщо саме вона формує понад 40% експорту - не зрозуміло!

І це при тому, що у всіх розвинених країнах світу сільгоспвиробники отримують від своїх державних органів значну допомогу у вигляді дотацій за самим різними програмами. Обсяги допомоги аграріям в Європейському Союзі в останні 10 років стійко перебувають на рівні 70-80 мільярдів євро. Погодьтеся, сума не зрівнянна з 4 млрд. гривень!

Замість того, щоб створити додаткові стимули для розвитку галузі сільського господарства - наші держчиновники вводять під благим приводом чергові обмеження.

Погодьтеся, дотація на рівні $ 200 000 для фермерського господарства і для великого агрохолдингу - речі несумісні. Це повинні бути принципово різні програми!

Підтримка фермерських господарств - від найменших до максимально великих, а також цільові дотації підприємств національних агрохолдингів - це як два крила одного авіалайнера під назвою агропромислова галузь України.

Якщо в першому випадку стимулювання розвитку фермерства забезпечить питання самозайнятості населення в сільській місцевості, то державна підтримка агрохолдингів забезпечить створення нових переробних підприємств і з подальшим створенням високоякісного продукту кінцевого споживання, а відповідно створення нових робочих місць і автоматичне збільшення податкових надходжень до Бюджету Країни.

Для прикладу.

Ми дуже любимо дивитися як там за океаном і орієнтуватися на найсильнішу економіку світу - США. Так ось, якщо подивитися на рівень державних дотацій в США - фермери в середньому отримують $ 12 державної допомоги на 1 акр землі, а при цьому великі агрокомпанії = $ 29.

Якщо ж, наприклад, звернутися до статистики дослідження проведеного Інститутом Катона - 85% держ.дотацій виділяються 15% найбільшим американським агрокомпаніям.

За заявами Прем'єр-міністра України пана Гончарука, Уряд сфокусується на тому, щоб замість дотацій великим підприємствам, компенсувати процентну ставку фермерам по кредитах, щоб вони могли дозволити собі доступний ресурс для участі у купівлі земельних ділянок.

Начебто все правильно ...

Але, мабуть керівник Уряду погано уявляє собі ситуацію в цілому і не розуміє, що просто придбати землю для СХ-виробництва це мало. Потрібно ще багато чого інвестувати в цю землю, щоб вона дала урожай, який потім потрібно зібрати, переробити і створити з нього продукт споживання.

Не потрібно далеко ходити, дивимося на ЄС і бачимо, що дотації в аграрний сектор в Європі це дієвий інструмент для підтримки власних виробників, який в результаті призводить до того, що основні продукти харчування в тій же Польщі, вже дешевше ніж в Україні - наприклад м'ясо -молочна продукція. А зарплати при цьому в 5-6 разів вище.

До слова, крім вище зазначених дотацій на рівні самого ЄС, додатково існує ще й внутрішнє субсидування аграріїв кожним з урядів країн де вони працюють.

Ще раз повторю, дотації держави в бізнес - це автоматичне збільшення податкових надходжень до бюджету.

В якості прикладу:
• 2.5 млрд.грн. у вигляді держ.дотацій за три попередні роки було вкладено в розвиток виробничих потужностей компанії «Миронівський хлібопродукт» ( «МХП»)
• 11.7 млрд.грн. податків сплатила компанія «МХП» до бюджетів всіх рівнів нашої країни;
• 1 до 5 - вигода для держави!

Відповідно:

• потрібно підвищувати конкурентоспроможність нашої сільськогосподарської галузі,
• ключовим пріоритетом Уряду повинна стати підтримка саме національного товаровиробника,
• завданням Уряду на найближчі 2 роки повинна стати питання повного скасування квотування експортних поставок нашої сх-продукції в Європу або хоча б значного збільшення даних квот - щоб ми отримали можливість значно збільшити поставки сх-продукції, а особливо продуктів кінцевого споживання, що становлять основу споживчого кошика європейців до країн ЄС. А на ті обсяги експорту, які не потрапляють в рамки дії квот - зниження оподаткування з боку країн ЄС.

І коли це станеться, ось тоді ми й будемо говорити, що Європа надає нам дієву партнерську допомогу в сьогоднішній складній геополітичній ситуації обтяженою військовим протистоянням на сході нашої країни.

Нам не потрібні подачки у вигляді кредитних ресурсів. Нам необхідна можливість безперешкодно торгувати своєю продукцією в Європі - так, як це фактично відбувається з європейськими товарами на території України.

https://www.unn.com.ua/uk/blog/316-chiyi-interesi-vidstoyuye-uryad-ukrayini