Ви є тут

Північний потік-2 вже в дорозі. Що робити Україні?

Автор:
Данилишин Богдан
05.04.2018

Схоже, що економічне удушення нашої країни стало для російської правлячої еліти питанням принципу

В кінці березня Німеччина надала всі необхідні дозволи для будівництва на її території і в її виключній економічній зоні газопроводу Північний потік-2. Так ФРН переслідує свої інтереси: домагається диверсифікації шляхів отримання природного газу. Звичайно, це не прикрашає проблеми, які виникнуть для України після початку повноцінної роботи нового газопроводу.

«У Росії є тільки два вірних союзники – армія і флот». Фраза, яку півтора століття назад виголосив російський імператор Олександр III, стала крилатою. Але після приходу до влади Путіна, у Росії з'явився ще один вірний союзник – природний газ. Він же – найважливіша зброя РФ. І Україна, і держави ЄС не раз відчували це на собі.

Керівництво Росії не завжди зважає на інтереси акціонерів «Газпрому». Влітку 2014-го Путін заявив: «Якщо хтось думає, що можна вирішити проблеми енергетичного постачання України шляхом реверсних поставок, то глибоко помиляється. Якщо ми побачимо, що хтось порушує наші контракти щодо постачання газу, ми будемо скорочувати обсяг, і фізичних обсягів на європейському ринку буде просто недостатньо». Сказано – зроблено. На початку 2015 року, в спробі ліквідувати ресурсну базу для реверсу газу з ЄС в Україну, «Газпром» зменшив обсяг поставок «блакитного палива» до Європи як через нашу ГТС, так і через Північний потік-1. В результаті річний виторг «Газпрому» зменшився на $4 млрд. При цьому Україна не залишилася без газу.

Ця невдача лише підштовхнула Росію – керівники країни і шефи «Газпрому» невпинно заявляли про намір побудувати газопроводи, які дадуть можливість не транзитувати газ через Україну. Безумовно, це політичне рішення. «Обвідні газопроводи знижують доходи і «Газпрому» і бюджету РФ в порівнянні з транзитом газу по Україні. Економічне удушення нашої країни, схоже, стало для російської правлячої еліти питанням принципу.

У «Газпрому» існує мета за часом – 31 грудня 2019 року спливає чинний договір про транзит газу по території України. Щоб не укладати новий, Росія має намір побудувати і ввести в експлуатацію Північний потік-2 і Турецький потік (останній став заручником перетину інтересів Туреччини і Росії в Сирії).

Північному потоку-2 належить отримати дозволи від Данії, Швеції і Фінляндії. Проблеми можуть бути лише з Данією. Тамтешній парламент прийняв закон, що дозволяє уряду відмовляти у видачі дозволів на прокладання газопроводів у датських територіальних водах, якщо це несе ризики безпеки. Якщо уряд Данії відмовить Північному потоку-2, трубопровід доведеться вести в обхід датських територіальних вод, що затримає його зведення на 3-4 місяці. Це додаткові час і витрати. Але якщо обійдеться без форс-мажорів, Північний потік-2 буде побудований.

Проте, плани Росії щодо Північного потоку-2 (з проектною потужністю 55 млрд м 3 газу на рік) зсуваються у часі. Для його повноцінної роботи необхідно ввести в роботу газопровід Eugal, який стане продовженням Північного потоку-2 на території Німеччини. Але газопровід Eugal буде повністю готовий лише в кінці 2020 року. До кінця 2019-го, коли прокладуть всі труби Північного потоку-2, буде готова лише одна гілка Eugal. Це дозволить за рік транспортувати з Лубмін (точка виходу Північного потоку-2 на суші) 10 млрд м 3 в Східну Німеччину і 21 млрд до німецько-чеського кордону. Ще близько 2,5-3 млрд м 3 на рік Північний потік-2 зможе доставляти в Нідерланди по газопроводу Nel.

Виходить, що в кращому для Росії (і в гіршому для України) випадку в 2020 році по Північному потоку-2 буде транспортовано не більше 34 млрд м 3 газу, на які, при збереженні попиту на російський газ на поточному рівні, знизиться обсяг транзиту по українській ГТС. Будемо виходити з ситуації минулого року, коли «Газпром» через нашу ГТС транспортував до Європи 93,5 млрд м 3газу. До перелічених 34 млрд м 3 потрібно додати ще 16, які будуть зняті з транзиту через Україну і підуть через Турецький потік для потреб Туреччини. Значить, на 2020 рік для транзиту через нашу країну залишиться 43,5 млрд м 3.

Думаю, крізь цю призму і потрібно розглядати намір «Газпрому» розірвати всі чинні договори з «Нафтогазом», зокрема й про транзит газу. Оголосивши про розрив контрактів з «Нафтогазом», «Газпром» йде на випереджальну ескалацію конфлікту, яку успішно застосовував у протистоянні з іншими країнами. Наприклад, в контрактній суперечці щодо ціни газу для Туркменії, «Газпром», починаючи з 2016 року, в односторонньому порядку припинив виконувати 25-річну угоду, також назвавши це «розривом контракту». Насправді сторони нічого не розривали, а встановили так звану «контрактну паузу», яка діє до 2019 року. Кількома роками раніше у «Газпрому» був судовий процес з німецькою компанією RWE, предметом якого були поставки газу в Чехію (де RWE є оператором). У 2012 році «Газпром» програв в арбітражному суді Відня. Починаючи з 2014 року для поставок RWE в Чехії також діє «контрактна пауза» від «Газпрому». Хоча заяви про розрив контракту були, по суті, елементом початку переговорів. І в обох випадках «Газпром» в кінцевому підсумку домагався кращих умов, ніж якби просто продовжував виконувати контракти. Юристам «Нафтогазу» необхідно ретельно готуватися до чергових баталій з «Газпромом».

Зовсім обнулити транзит газу в 2020 році через Україну не вийде. Не станеться цього й пізніше. Потужність ГТС оцінюється не тільки за річною, але й за максимально можливою добовою пропускною здатністю. Для нашої ГТС остання була зафіксована в січні і вересні минулого року – по 300 млн м 3 за 24 години. Максимальна добова пропускна здатність Північного потоку-2 складе 165 млн м 3. Якщо будуть прокладені дві експортні нитки Турецького потоку (поки є тільки внутрішня), - це ще 90 млн на добу. Якщо всі ці плани реалізують, «Газпрому» доведеться прокачувати через нашу ГТС 15-18 млрд м 3 газу на рік. Але таке зниження – дуже серйозна проблема. У минулому році Україна отримала близько $3 млрд за послуги транзиту 93,5 млрд м 3російського газу. Нескладно підрахувати, у скільки разів зменшиться ця сума через кілька років.

Які можливості є у нашої країни? Основна цінність нашої ГТС буде складатися в можливості оперативно поставляти великі обсяги російського газу відповідно до добових коливань попиту з боку європейських споживачів (на відміну від Північного потоку-2, який призначений тільки для рівномірного постачання). Варіювання добових поставок, що дозволяє гнучко реагувати на попит, що виникає внаслідок зміни погодних умов, забезпечували завдяки зберіганню газу в українських підземних сховищах газу (ПСГ). Ця функція, як і раніше буде користуватися попитом. Свіжий приклад – транзит російського газу через українську ГТС до Європи в березні цього року збільшився на 21,3% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Причина – холодна погода. Технічна можливість такого різкого збільшення обсягів транзиту була забезпечена завдяки українським ПСГ.

Ще одна можливість України полягає в тому, що достатніх потужностей для транспортування газу з морського узбережжя Німеччини в Центральну і Південну Європу немає. У разі збільшення німецьких потреб в газі, «Газпром» може додатково завантажити українську ГТС.

Але необхідно бути готовими до того, що через 2-3 роки надходження від транзиту російського газу в кілька разів знизяться. Зараз як ніколи необхідно переозброїти та модернізувати перспективні підприємства України, підвищити якість їх продукції, знизити її енерго- і матеріаломісткість і продовжувати шукати нові ринки збуту. Все це дозволить збільшити обсяги податкових надходжень – іншого варіанту замістити доходи, щ вибувають, мабуть, немає.

Британський історик Арнольд Тойнбі розробив теорію «виклик-відповідь», відповідно до якої зовнішньополітичний і економічний тиск часто були причиною, що спонукає країну до виживання і піднесення. Якщо нам дано чергове випробування, значить необхідно прийняти виклик. І нашою відповіддю повинна бути швидка і якісна трансформація економіки України в бік підвищення її технологічності. Тільки тоді економічний успіх нашої країни не буде залежати ні від погоди в Європі, ні від політичних примх агресивних сусідів.

https://nv.ua/ukr/opinion/danylyshyn/pivnichnij-potik-2-vzhe-v-dorozi-sh...