Ви є тут

Що відбувається з біткоіном

Автор:
Данилишин Богдан
22.01.2018

Інвестори отримали можливість заробити не тільки на зростанні курсу біткоіну, але і на його зниженні

За три робочі тижні нового року на ринку криптовалют відбуваються цікаві події, не позбавлені драматизму. За підсумками 2017 року курс найпопулярнішої криптовалюти – біткоіна – виріс більш, ніж в 20 разів (на піку зростання, в грудні минулого року, за біткоін пропонували більше $ 20 000). Але після Нового року відбувся розворот тренда – відзначається стрімке зниження курсу біткоіна. Наприклад, тільки за один торговий день 16 січня вартість біткоіну впала на чверть. Разом з курсом біткоіну падали котирування інших популярних віртуальних валют: Ethereum за торговий день 16 січня подешевшав на 16%, Ripple – на 25%, Bitcoin – на 20%. 17 січня курс біткоіну опускався до $9,2 тисячі, правда потім коректувався в бік зростання.

Основними причинами падіння котирувань біткоіну стали намір влади Китаю суттєво посилити правила майнінгу криптовалют і жорсткість правил торгівлі ними в Південній Кореї. Зокрема, влада Південної Кореї зобов'язала анонімних трейдерів перевести віртуальні рахунки в іменні з метою створення можливостей для оподаткування операцій з криптовалютами. У разі відмови їм загрожує великий штраф. А в КНР Міжвідомча група з вивчення фінансових ризиків в інтернеті, що працює під керівництвом Народного банку Китаю, заявила про намір створити умови для суттєвого скорочення майнінгу біткоінів в країні через споживання «майнерами» колосального обсягу електроенергії, а також з метою зниження ажіотажу навколо спекуляцій віртуальними валютами. Думаю, що до примусового відключення «рубильника» на «майнінгових фермах» справа не дійде, проте, недооцінювати можливості державного впливу на ті чи інші процеси в Китаї недалекоглядно.

Втім, різкі коливання котирувань – звичайна ситуація для нового активу, який став користуватися колосальною популярністю, яка зацікавила велику кількість інвесторів і спекулянтів. Чи варто очікувати продовження обвалу на ринку криптовалют? Відповідальний кількісний прогноз дати неможливо. Але я хочу звернути увагу на кілька якісних питань, пов'язаних з ринком криптовалют.

Ряд країн розглядає можливість випуску національних криптовалют. Зараз найчастіше в зв'язку з цим згадують створення нацкриптовалюти у Венесуелі. Але чи є гарантії того, що венесуельською криптовалютою Petro керуватимуть краще, ніж венесуельським «фіатним» Боліваром? Їх немає, так як управління буде покладено на той же ЦБ Венесуели, який не може похвалитися успіхами ні в курсовій, ні в антиінфляційній політиці. Так наскільки буде корисним для цієї латиноамериканської країни випуск криптовалют? Очевидно, користь буде в плані обходу міжнародних санкцій. Втім, можливо, саме в цьому і полягає підгрунтя випуску Petro.

Так колишній головний економіст МВФ Кеннет Рогофф недавно заявив: «Напевно, спекулянти біткоіну роблять ставку на те, що завжди буде існувати консорціум країн-ізгоїв, які дозволяють анонімно користуватися біткоінами, а можливо, навіть і державні гравці, подібні до Північної Кореї, які будуть зловживати цієї анонімністю».

Наступне важливе питання. Багато експертів вважають, що технологія функціонування віртуальних валют може мати широке застосування для кібербезпеки, яка вже є однією з найбільших проблем стабільності глобальної фінансової системи. Для багатьох розробників мета досягнення більш дешевого, більш безпечного механізму платежів витіснила навіть амбіції заміни долару на біткоін. При цьому в якості переваги криптовалют називають те, що в процесі їх застосування немає необхідності нікому довіряти. Навіть стверджують, що в цьому полягає перевага віртуальних валют над «фіатними» – мовляв, не потрібно замислюватися про ступінь довіри або недовіри до Центробанків різних країн, які емітують «фіатні» гроші.

Але ситуація не така однозначна, як підносять прихильники цієї точки зору – замість потреби довіряти єдиному емісійному центру (ЦБ) постає питання довіри до цілої мережі децентралізованих учасників. І я б не поспішав стверджувати, що рівень довіри до цієї мережі повинен бути вищим, ніж до Центральних банків.

Взагалі, такий аргумент на користь криптовалют, як відсутність регулятора – це принадна рекламна вивіска, яка привертає величезну кількість людей. Особливо тих, хто є прихильником либертаріанської ідеології. Але цей аргумент певною мірою – лукавство. Тому що значна частина обчислювальних потужностей, розробників програмного забезпечення і майданчиків з обміну криптовалют розподілена серед невеликого числа майнерів. Наскільки мають рацію ті, хто вважає, що Центральні банки будуть поводитись менш відповідально, ніж непублічні структури, які беруть участь у забезпеченні функціонування ринку віртуальних валют?

В якості важливої конкурентної переваги віртуальних валют прийнято називати позбавлення від безлічі посередників при їх використанні. Чи так це? Пірінгова система активів, що базується на технології блокчейна, в реальності така, що в процесі створення, зберігання та передачі цих активів, роль посередників важлива. Якщо процес емісії криптовалют у високому ступені професіоналізований і значним чином контролюється вузьким колом найбільших майнерів, то в проведенні процедури ICO (аналог IPO) беруть участь ще й багато команд підприємців, які шукають і знаходять способи продати «маркери». Несправедливо стверджувати, що вони марні – навпаки, такі команди оцінюють потенційних інвесторів, прагнуть дати юридичну оцінку діяльності компанії, яка проводить розміщення за «маркери», працюють над структуруванням портфелів «токенів». Але все це свідчить про формування інфраструктури посередників на ринку криптовалют, яка потроху починає нагадувати елементи класичної системи нью-йоркської Wall Street або лондонського City. У зв'язку з цим примітним є те, що в липні минулого року Комісія з цінних паперів і бірж США визнала ICO віртуального інвестфонду The DAO продажем цінних паперів.

Ринок криптовалют активно розвивається, формується і розширюється його інфраструктура. Разом з цим ряд початкових переваг віртуальних валют певною мірою нівелюються. Добре це чи погано? Це не добре і не погано – йде еволюційний процес, до якого потрібно ставитися як до даності. Та й завдяки розширенню інфраструктури в учасників ринку криптовалют з'являються нові можливості.

А що ж буде з курсом найпопулярнішої в світі криптовалюти?

Колись, в кінці XIX століття, у одного великого американського спекулянта запитали – що буде з курсами акцій залізничних компаній. Відповідь була така – «вони будуть коливатися». Можливо, курс біткоіну, як бувало не раз, швидко відновиться і знову почне бурхливо рости. Не виключено, що його курс увійде в «бічний тред» і заробляти на ньому будуть переважно інтрадей-трейдери, що вловлюють невеликі внутрішньоденні коливання курсу, а стратегія «купив, забув, через три місяці вийшов з 200% прибутку» зійде нанівець. Не варто скидати з рахунків і можливість подальшого зниження курсу криптовалюта.

До речі, в кінці минулого року CME Group Inc., що організує найбільший північноамериканський ринок фінансових деривативів, почала торгівлю ф'ючерсними контрактами на біткоіни. Тобто, тепер інвестори отримали можливість заробити не тільки на зростанні курсу біткоіну, але і на його зниженні. Думаю, що простим українцям, які роздумують над тим, чи варто вкластися в криптовалюту з надією легко і швидко розбагатіти, має сенс подивитися гучний фільм «Гра на пониження». Як в плані підвищення рівня фінансової грамотності, так і тому, що фільм вийшов цікавим. Чи натякаю я на те, що котирування криптовалют можуть продовжити зниження? Ні. Я лише переслідую мету. Перша – щоб вже усталені і потенційні інвестори криптовалютного ринку розуміли, що і на зниженні курсу теж можна заробляти, отже, можуть проявити себе і ті гравці, хто буде зацікавлений в зниженні курсу криптовалют. Друга – щоб учасники криптовалютного ринку добре усвідомлювали ризики, властиві будь-якому ринковому активу, будь-то акції Apple, облігації Держказначейства США, нафта марки Brent або біткоіни.

https://nv.ua/ukr/opinion/danylyshyn/shcho-vidbuvajetsja-z-bitkoinom-244...