Ви є тут

У чому феномен біткоіна?

Автор:
Данилишин Богдан
21.11.2017

Це питання займає і тих, хто торгує криптовалютою, і тих, хто із заздрістю спостерігає за фінансовим успіхом торговців.

Навряд чи хтось заперечить твердження, що претендентом №1 на статус феномена 2017 року у світі фінансів є біткоін — найбільш популярна з криптовалют. В останні пару тижнів він привернув до себе чергову хвилю уваги. 8 листопада був досягнутий історичний максимум на той момент — $7882 дол. за біткоін. Після цього за чотири торгові сесії криптовалюта обвалилася на 30%, до 5519 дол. за біткоін. Далі почалося впевнене відновлення курсу, і 17 листопада найпопулярніша криптовалюта встановила черговий рекорд, досягши значення в $7998 за біткоін. 20 листопада курс встановив новий рекорд в $8100.

Експерти (і не тільки вони) не перестають сперечатися про те, чи є біткоіни (як і інші криптовалюти) «пірамідою» або міхуром. Я вже пояснював, чому біткоіни не варто класифікувати як фінансову піраміду і чому ознаки міхура можна угледіти в динаміці його курсу. Але, напевно того, хто 1 січня цього року купив біткоін за сформованим на той момент курсом в 923 дол. і продав його в минулі вихідні за 7998 дол., отримавши за 10,5 місяців прибуток в 767%, навряд чи сильно цікавить — збагатився він завдяки «фінансовій піраміді», з якої вдалося вчасно вийти, або завдяки міхуру, який надувався запаморочливими темпами і не луснув у невідповідний момент. Примітно, що якщо раніше курс біткоіна падав на десятки відсотків, то для його відновлення потрібні кілька місяців, зараз же для цього вистачає тижня.

У чому феномен біткоіна? Це питання займає і тих, хто торгує криптовалютою, і тих, хто із заздрістю спостерігає за фінансовим успіхом торговців, і тих, хто розмірковує про можливість регулювання ринку криптовалют, і тих, хто розглядає питання крізь призму суто наукового інтересу. За певної частки фантазії може скластися враження, що біткоіни відноситься до класу так званих «товарів Гіффена». Таким терміном описують товар, попит на який збільшується в міру підвищення його ціни. Це товари, крива попиту на які нахилена вгору. Передісторія виникнення терміну наступна. Англійський економіст Роберт Гіффен в другій половині XIX століття звернув увагу на цікавий факт — під час голоду в Ірландії обсяг попиту на картоплю, ціна якого постійно зростала, істотно збільшувався, що виглядало відверто нелогічно.

Однак, подібний парадоксальний ефект спостерігався вкрай рідко, та й лише щодо товарів, без яких рішуче неможливо обійтися. Це було в описаному випадку з «картопляним голодом» в Ірландії, подібне відбувалося з рисом в Китаї. Очевидно, що біткоіни не відноситься до життєво необхідних товарів. Швидше, «товар Гіффена» є цікавою аномалією, що головним чином приносить користь при перевірці розуміння студентами тонкощів ефектів доходу і заміщення. Але чому динаміка курсу і обсяги торгів біткоінів відповідають тому, як поводяться ціни і обсяги продажів «товарів Гіффена»? Мабуть, тому, що в світі все більшою популярністю користується точка зору: біткоіни — відмінний варіант зберегти і примножити заощадження. Поки все говорить про правильність цієї тези. Однак, невідомо, як довго збережеться нинішня ситуація.

Якщо ж подивитися на динаміку курсу біткоіну крізь призму фундаментального аналізу, то, на відміну від захоплюючих ворожінь ( «піраміда» або пузир») або цікавих економічних чудасій («товар Гіффена») можна знайти цілком логічні пояснення його недавньої курсової динаміки. По-перше, настороженість щодо звичних фіатних грошей, помножена на численні раніше відмічені цінові ралі біткоіну, призводить до того, що в свідомості кріптоінвесторів і звичайних людей зараз біткоіни вважається одночасно і «тихою фінансової гаванню», і сверхвисокодоходним активом. Все більше учасників ринку намагаються заробити на біткоіні, фінансові потоки множаться, курс зростає. По-друге, найбільша в світі ф'ючерсна біржа CME Group недавно повідомила, що планує організувати торгівлю деривативами на біткоіни ще до закінчення 2017 року. Це можна розцінювати як черговий доказ того, що класичні інвестори розглядають криптовалюту як загальновизнаний інструмент діяльності. Не виключено, що курс біткоіну, що підігрівається бажанням інвесторів отримати в розпорядження ф'ючерси нового типу, продовжить зростання. По-третє, циркулює інформація про те, що влада Китаю готується оголосити рішення про зняття обмежень з ринку криптовалют. Складно спрогнозувати — чи справді це станеться. З одного боку, частина відтоку капіталу з КНР відбувається за допомогою криптовалюти. З іншого боку, майнінг і торгівля криптовалютою є однією зі складових економічного зростання Китаю, і уряду Піднебесної невигідно зростання гальмувати. Та й, як показала практика, складно протистояти обігу біткоіну.

Чому складно регулювати і контролювати ринок криптовалют? Багато в чому, тому, що транскордонність обміну даними не дає можливості прив'язати учасників ринку криптовалют і проведені операції до якоїсь конкретної юрисдикції. Регулювання криптовалют і блокчейну відноситься одночасно до валютного, фінансового законодавства та регулювання ринку цінних паперів — локальних сфер законодавства, причому тут слабка міжнародна кооперація в регулюванні.

Система норм, які встановлені державою, називається правовим регулюванням. Через неї проявляються функції держави. Протягом декількох століть обсяги функцій держави збільшувалися, а сфера держрегулювання розширювалася. Але в останні півтора десятка років відбувається серйозна переоцінка ролі держави — в зв'язку із черговим витком науково-технічного прогресу. Законодавство у засобах масової інформації має не так вже й багато можливостей регулювати діяльність в блогах соцмереж. Органи «електронної демократії» в ряді країн значно спростили процеси виборів. Агрегатори служб таксі, які поєднують з навігаторами, зробили зайвим правове регулювання у відповідній сфері — потреба в наглядових органах по відношенню до служб таксі сходить нанівець.

Чи потрібно регулювати ринок криптовалют? В кінці жовтня відбулося засідання Вищої експертної ради при Раді НБУ, його результатом стали рекомендації органам фінансової та юридичної влади активізувати роботу зі створення законодавчої бази, яка повинна сформулювати понятійний апарат ринку криптовалют і їх правовий статус. Тому, що поки реакції на рекомендації від держорганів немає, є і об'єктивне пояснення — зміна парадигми, яка необхідна для ефективного вирішення принципово нових завдань, вимагає часу. Але повна неврегульованість несе і чималі ризики. Наприклад, сумлінні підприємці, якщо вони використовують у своїй діяльності криптовалюту, не зможуть обґрунтувати доходи, отримані від операцій з ними.

Якщо узагальнити думки, що найбільш часто зустрічаються, є чотири базиси для початку правового опису статусу криптовалют:

Прирівняти криптовалюту до звичайної валюти;

Прирівняти криптовалюту до цінних паперів;

Прирівняти криптовалюту до матеріальних речей (товарів);

Сформулювати принципово нове регулювання, що підходить для криптовалют.

Найменш методологічно вірним мені видається варіант №3, всі інші — певним чином реалістичні.

Напрацювання законодавчої бази необхідне — адже невизначеність навіть на рівні понять відлякує певну кількість учасників ринку криптовалют. Правове регулювання ринку криптовалют, акуратне і невороже по відношенню до його операторів, що виключає заборони, необхідно і державі, і учасникам ринку. Поступове введення криптовалют в правове поле, над створенням якого вітчизняним фінансовим і юридичним регуляторам необхідно починати роботу, важливо в першу чергу ось чому — для все більшої кількості людей в нашій країні біткоіни (або інші криптовалюти) стають зручною формою заощаджень і розрахунків. Але це зручно в тому випадку, якщо учасники ринку не тільки довіряють один одному, але і мають систему, що описує об'єкт операцій і моделі можливих дій. Ось тому Україні необхідно створювати спеціалізоване законодавство для кріптовалютних операцій, а також компаній і громадян, що беруть участь в цьому ринку.

Так у чому ж все ж таки феномен популярності біткоіну? Варіантів відповіді багато, найбільш популярні — анонімність, транскордонність, високотехнологічність. Поки точно можна сказати лише те, що біткоін зростає в силу того, що попит на нього збільшується. Але дуже складно передбачити, що буде далі — будь-який актив може як зростати в ціні, так і падати. Тому необхідно, щоб нинішні і потенційні учасники криптовалютного ринку чітко розуміли — можливі різні варіанти спрямованості курсової динаміки і знали, що всі операції з криптовалютою вони проводять на свій персональний страх і ризик, а пред'являти претензії до держави в разі несприятливої курсової ситуації з криптовалютою, якщо/коли такі можуть статися, безглуздо і необгрунтовано. Напевно, в цьому теж полягає феномен біткоіну.

http://nv.ua/ukr/opinion/danylyshyn/u-chomu-fenomen-bitkoini-2235296.html