Ви є тут

Електронні сигарети. За чи проти?

01.04.2016

До Економічного дискусійного клубу надійшло звернення стосовно ситуації з обігом в Україні електронних сигарет.

З метою з’ясування всіх обставин функціонування зазначеного  ринку, Клуб зробив запит до органу, який відповідає за здоров’я нації, – Міністерство охорони здоров’я.

Як виявилось, питання обігу електронних сигарет на ринку України МОЗом вивчається давно, про що свідчить надана нам копія прес-релізу, датою виходу якого був 2010 рік.

Станом на сьогодні в Україні поширення електронних сигарет відбувається без дозволу відповідних регулюючих органів, оскільки на законодавчому рівні дане питання не врегульоване, і цей товар не підпадає ні під категорію медичних засобів, ні тютюнових виробів.

Лише статтею 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» встановлено перелік громадських місць, де заборонено куріння електронних сигарет. Однак, на законодавчому рівні визначення терміну  що «електронна сигарета» відсутнє, що фактично дає можливість не дотримуватися норм вищезгаданого Закону.

Дослідження ринку електронних сигарет в контексті їх впливу на здоров’я людини в Україні не проводилось. Проте, у 2009 та 2010 роках таке дослідження здійснювали  США та ВООЗ.

Так, управління з контролю за продуктами харчування та ліками США провело випробування електронних сигарет і виявило невідповідність між вказаними на них та реальними показниками вмісту нікотину. У ході цих випробувань було виявлено, що електронні сигарети виділяють речовини, які можуть викликати рак (нітрозаміни) та інші шкідливі для здоров’я речовини, але споживачів про це не інформують.

Наукова група ВООЗ з регулювання тютюнових виробів у 2010 році розглядала питання щодо систем електронного надходження нікотину. Було випущено звіт де зазначено про відсутність доказів того, що електронні сигарети є безпечними для людей. До того ж, при їх вживанні споживач не в змозі контролювати дозу нікотину, який міститься у електронних сигаретах.

До того ж, продаж та/або реклама електронних сигарет заборонена в Австралії, Канаді, Туреччині, Бразилії, Данії, Норвегії та інших країнах світу, що також підтверджує небезпечність їх вживання.

Безперечно, з метою збереження здоров’я нації треба вжити негайних заходів із попередження безконтрольного продажу та реклами електронних сигарет. Станом на сьогодні на розгляді у Верховній Раді України знаходиться відповідний законопроект від  13.05.2015 № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну» (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55081), який передбачає врегулювання  даних питань.