Ви є тут

Данилишин Богдан

Голова Ради Національного банку України, український економіст, екс-Міністр економіки України

Блог автора
12.08
Автор: Данилишин Богдан
12.08.2020

Насправді основний фундаментальний баланс економіки України – це формування заощаджень економіки та їх трансформація в інвестиції. Заощадження населення в здоровій економіці – основна складова національних заощаджень.

17.07
Автор: Данилишин Богдан
17.07.2020

У різноголоссі закликів про захист незалежності центрального банку, які значно посилилися останнім часом, легко захопитися формою, забувши про сутність. Схоже на те, що автори цієї інформаційної кампанії зробили ставку на гучність заяв замість професійної розмови щодо самої суті незалежності центрального банку.

26.06
Автор: Данилишин Богдан
26.06.2020

Всі ми дуже втомилися від того, що розмови про необхідність реформ чутні з кожного телевізора і радіоприймача (по ходу технологічного прогресу скоро почуємо їх з праски та пилососа), а ось самі реформи пробуксовують. Пропоную в цій колонці обговорити дану проблему. У тому числі в аспекті ролі НАНУ в реформуванні української економіки.

19.06
Автор: Данилишин Богдан
19.06.2020

Нобелівські лауреати з економіки Джордж Акерлоф і Роберт Шиллер у книзі «Полювання на простака» пишуть, що простак - це людина, яка з якоїсь причини заковтує приманку. На їхню думку, переважання емоцій над здоровим глуздом і когнітивні упередження (як оптичний обман) призводять простака до спотворення реальності, змушуючи його діяти на основі свого помилкового тлумачення реальності. Уміння маніпулювати простаком вони назвали фішингом. Фішинг - це вміння змушувати людей робити те, що в інтересах Фішера (маніпулятора), і що не відповідає їх власним інтересам. Фішинг стає можливим, якщо перш за все існує інформаційна асиметрія: маніпулятор знає більше того, ким він збирається маніпулювати. І у того, ким маніпулюють не вистачає знань розкрити обман.

16.06
Автор: Данилишин Богдан
16.06.2020

Міністр нафтової промисловості Саудівської Аравії Ахмед Закі Ямані ще в 1970-ті роки сказав: «Кам'яний вік закінчився не тому, що в світі скінчилося каміння. Так само і нафтове століття завершиться не тому, що скінчиться нафта».

Справді, остання чверть XX століття і початок XXI століття були відзначені різким зростанням альтернативної енергетики, незважаючи на те, що світові запаси вуглеводнів далекі від вичерпання. В даний час ці процеси, швидше за все, прискоряться. Поясню чому і також розповім, як НАНУ повинна допомогти Україні вбудуватися в процеси, що йдуть в сучасній світовій енергетиці.

12.06
Автор: Данилишин Богдан
12.06.2020

З моменту початку своєї діяльності в Європі академії наук були покликані розвивати наукове знання - після того, як наука відокремилася від церкви. Хоча багато наукових відкриттів потім і були зроблені представниками церкви, як наприклад створення генетики ченцем-августинцем Георгом Менделем, починаючи з XVII століття основний науковий прогрес був досягнутий світськими вченими і науковими установами, в яких на провідних ролях були вчені з національних академій наук.

26.05
Автор: Данилишин Богдан
26.05.2020

14 травня стало відомо, що Федеральне мережеве агентство Німеччини відхилило заявку Nord Stream 2 про звільнення від вимог газової директиви ЄС, відповідно до якої «Газпром» не зможе використовувати «Північний потік-2» більше, ніж на 50%. До чого це приведе і які висновки потрібно зробити Україні?

20.05
Автор: Данилишин Богдан
20.05.2020

9 травня разом з річницею перемоги над нацизмом відзначалося 70-річчя декларації Шумана. Цей документ став основоположним документом європейського будівництва. Промова французького міністра закордонних справ Шумана, передбачала створення європейської організації з об'єднання французького і німецького виробництва вугілля і сталі. Після цього з часом і через ряд ітерацій виріс Європейський Союз в тому вигляді, до якого всі звикли. Нинішня ситуація з коронавірусом наклала дуже сильний негативний відбиток на економіку Євросоюзу, чому і буде присвячена ця моя колонка.

08.05
Автор: Данилишин Богдан
08.05.2020

Можна підбивати проміжні підсумки кризи. Ось дані за перший квартал по деяких країнах з світового рейтингу ТОП-10 за розміром економіки. ВВП США знизився на 4,8% (найбільше зниження з 2008 року). ВВП Франції впав на 5,8% (наймасштабніше падіння з часів Другої світової війни). ВВП Китаю знизився на 6,8% (перше квартальне падіння з 1992 року). ВВП зони євро (в неї входять 19 країн) у першому кварталі знизився на 3,8% (найбільше зниження з початку розрахунку цього показника в 1995 році).

05.05
Автор: Данилишин Богдан
05.05.2020

Під час карантину зросла кількість порад від екзальтованих індивідуумів щодо того, як розвивати економіку (напевно, у цих експертів з'явився додатковий вільний час, так як багато хто з них - члени найкоротшого Уряду за роки незалежності). Причому часто нам пропонують чудодійні рецепти, ґрунтуючись на якомусь універсальному факторі, який сам по собі, єдиний, може перетворити економіку нашої країни. Пропоную в цій колонці розібратися з такого роду типовими порадами та рекомендаціями.