Ви є тут

Данилишин Богдан

Голова Ради Національного банку України, український економіст, екс-Міністр економіки України

Блог автора
26.06
Автор: Данилишин Богдан
26.06.2020

Всі ми дуже втомилися від того, що розмови про необхідність реформ чутні з кожного телевізора і радіоприймача (по ходу технологічного прогресу скоро почуємо їх з праски та пилососа), а ось самі реформи пробуксовують. Пропоную в цій колонці обговорити дану проблему. У тому числі в аспекті ролі НАНУ в реформуванні української економіки.

19.06
Автор: Данилишин Богдан
19.06.2020

Нобелівські лауреати з економіки Джордж Акерлоф і Роберт Шиллер у книзі «Полювання на простака» пишуть, що простак - це людина, яка з якоїсь причини заковтує приманку. На їхню думку, переважання емоцій над здоровим глуздом і когнітивні упередження (як оптичний обман) призводять простака до спотворення реальності, змушуючи його діяти на основі свого помилкового тлумачення реальності. Уміння маніпулювати простаком вони назвали фішингом. Фішинг - це вміння змушувати людей робити те, що в інтересах Фішера (маніпулятора), і що не відповідає їх власним інтересам. Фішинг стає можливим, якщо перш за все існує інформаційна асиметрія: маніпулятор знає більше того, ким він збирається маніпулювати. І у того, ким маніпулюють не вистачає знань розкрити обман.

16.06
Автор: Данилишин Богдан
16.06.2020

Міністр нафтової промисловості Саудівської Аравії Ахмед Закі Ямані ще в 1970-ті роки сказав: «Кам'яний вік закінчився не тому, що в світі скінчилося каміння. Так само і нафтове століття завершиться не тому, що скінчиться нафта».

Справді, остання чверть XX століття і початок XXI століття були відзначені різким зростанням альтернативної енергетики, незважаючи на те, що світові запаси вуглеводнів далекі від вичерпання. В даний час ці процеси, швидше за все, прискоряться. Поясню чому і також розповім, як НАНУ повинна допомогти Україні вбудуватися в процеси, що йдуть в сучасній світовій енергетиці.

12.06
Автор: Данилишин Богдан
12.06.2020

З моменту початку своєї діяльності в Європі академії наук були покликані розвивати наукове знання - після того, як наука відокремилася від церкви. Хоча багато наукових відкриттів потім і були зроблені представниками церкви, як наприклад створення генетики ченцем-августинцем Георгом Менделем, починаючи з XVII століття основний науковий прогрес був досягнутий світськими вченими і науковими установами, в яких на провідних ролях були вчені з національних академій наук.

26.05
Автор: Данилишин Богдан
26.05.2020

14 травня стало відомо, що Федеральне мережеве агентство Німеччини відхилило заявку Nord Stream 2 про звільнення від вимог газової директиви ЄС, відповідно до якої «Газпром» не зможе використовувати «Північний потік-2» більше, ніж на 50%. До чого це приведе і які висновки потрібно зробити Україні?

20.05
Автор: Данилишин Богдан
20.05.2020

9 травня разом з річницею перемоги над нацизмом відзначалося 70-річчя декларації Шумана. Цей документ став основоположним документом європейського будівництва. Промова французького міністра закордонних справ Шумана, передбачала створення європейської організації з об'єднання французького і німецького виробництва вугілля і сталі. Після цього з часом і через ряд ітерацій виріс Європейський Союз в тому вигляді, до якого всі звикли. Нинішня ситуація з коронавірусом наклала дуже сильний негативний відбиток на економіку Євросоюзу, чому і буде присвячена ця моя колонка.

08.05
Автор: Данилишин Богдан
08.05.2020

Можна підбивати проміжні підсумки кризи. Ось дані за перший квартал по деяких країнах з світового рейтингу ТОП-10 за розміром економіки. ВВП США знизився на 4,8% (найбільше зниження з 2008 року). ВВП Франції впав на 5,8% (наймасштабніше падіння з часів Другої світової війни). ВВП Китаю знизився на 6,8% (перше квартальне падіння з 1992 року). ВВП зони євро (в неї входять 19 країн) у першому кварталі знизився на 3,8% (найбільше зниження з початку розрахунку цього показника в 1995 році).

05.05
Автор: Данилишин Богдан
05.05.2020

Під час карантину зросла кількість порад від екзальтованих індивідуумів щодо того, як розвивати економіку (напевно, у цих експертів з'явився додатковий вільний час, так як багато хто з них - члени найкоротшого Уряду за роки незалежності). Причому часто нам пропонують чудодійні рецепти, ґрунтуючись на якомусь універсальному факторі, який сам по собі, єдиний, може перетворити економіку нашої країни. Пропоную в цій колонці розібратися з такого роду типовими порадами та рекомендаціями.

27.04
Автор: Данилишин Богдан
27.04.2020

Криза - вдалий час для перебудови економіки. Ні, я не планую живописати проблеми, які світовій економіці щодня підкидає ситуація з COVID-19. У сьогоднішній колонці хочу поміркувати про те, якими стратегіями може скористатися Україна, як країна з низьким рівнем доходів, для перебудови економіки та диверсифікації виробництва.

23.04
Автор: Данилишин Богдан
23.04.2020

Провідні економічні інституції починають корегувати прогнози динаміки світової економіки. Так, банк JP Morgan різко знизив свій прогноз по зростанню економіки США, передбачивши падіння ВВП Штатів на 3,7% у другому кварталі (до першого кварталу). Якщо цей прогноз справдиться, то квартальне падіння буде навіть більшим, ніж в четвертому кварталі 2008 року, на піку тодішнього світової економічної кризи. Рейтингове агентство S&P передбачило глобальну рецесію у 2020 році.