Ви є тут

Чи дешевшатиме пальне? (Коментарі експертів ЕДК виданню «Економічні Відомості»)

23.03.2018

Ціни на нафту у світі з середини лютого загалом стали зростати, щоправда, дво-триденне зростання змінюється невеликим падінням, однак загалом, як свідчать експерти, тренд повільного зростання залишається. Як це відіб’ється на цінах на українських заправках?

Якщо на світових біржах ціна нафти марки WTI 1 березня становила $61,38 за барель, 9 березня – $62,10, то 16 березня – $62,16. Невелике зростання є. Відповідно, ціна одного бареля нафти марки Brent була цими днями на таких позначках – $64,26, $65,57 та $65,84. Зауважимо, барель нафти цієї марки 12 лютого коштував $62,68, інформують Економічні Відомості.

Якщо простежити динаміку цін на автомобільне пальне в Україні в січні-березні 2018 р., то можна дійти висновку, що після більш ніж півторамісячного зростання і бензин, і дизпаливо, на відміну від цін на сиру нафту у світі, стали дешевшати.

Так, якщо 9 січня ціна 1 л бензину А-95 була 26,63 грн, 19 лютого – 29,9 грн, то наприкінці лютого – на початку березня вона, навпаки, падала і станом на 16 березня знизилася до 28 грн. Цей тренд тримається вже близько місяця. Те саме можна сказати й про дизпаливо: на початку лютого літр коштував 28,2 грн, на початку березня – 27,1 грн, 16 березня – вже 26 грн.

Можливо, говорити про підвищення цін на нафтопродукти в Україні поки що рано. «Дійсно, нині ціни на бензин та дизельне паливо мають тенденцію до падіння. Пояснити я таке можу чинником зміцнення національної валюти щодо світових валют і також падінням цін на нафту, що сталося в лютому цього року. Можна навіть спрогнозувати падіння цін на бензин та дизпаливо більш ніж на 1 гривню порівняно з його нинішніми показниками. Проте поки що стверджувати, що ми маємо справу з «твердим» трендом, я б не став. Адже все може змінитися за один день, і знову нафтопродукти в країні почнуть дорожчати», – заявив «і» експерт консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.

Однак не тільки ці чинники впливають на збільшення чи зниження цін на бензини та дизпаливо. Нагадаємо, з 1 січня 2018 р. в Україні заборонено обіг нафтопродуктів екологічного класу Євро-4, і тепер на легальних заправках можна купувати паливо лише класу Євро-5, що відрізняється набагато меншим вмістом сірки й інших небезпечних для людини та навколишнього середовища речовин. Однак на нелегальних заправках в Україні ще з більшим успіхом можна заправлятися по-старому – більш небезпечними бензинами та дизпаливом і, звісно, за нижчими цінами.

«Якщо держава відновить системні перевірки якості автомобільного палива, то тоді з ринку нелегали просто підуть і ціни на бензин та паливо цілком можливо, що зростатимуть. Адже залишатимуться дорогі та якісні марки палива. Інакше, у разі засилля нелегалів, що пропонуватимуть нижчу ціну за свій неякісний бензин, ціни зростати не будуть. Однак ще раз уточню – лише панування якісних бензину та дизпалива не приведе до підвищення цін на ринку. Це станеться лише в разі, коли держава жорстко контролюватиме ринок підприємств нафтопродуктозабезпечення», – вважає директор Науково-технічного центру «Психея» Сергій Сапегін. Він оцінює частку «чорного» ринку палива (кустарного виробництва) у 20-25%.

Тим часом, як вважає аналітик компанії UPECO Олександр Сіренко, якщо вартість нафти на світовому ринку встановиться на позначці $100 і вище за барель, то, наприклад, роздрібна ціна бензину А-95 буде не меншою за 37,4 грн/літр, а дизельного палива – 35,5 грн за літр. Однак експерт упевнений, що це лише середній показник на ринку і до нього треба додати ще 2,5-3 грн за літр. Отже, А-95 коштуватиме не менше ніж 40 грн за літр, а дизпаливо – 38 грн за літр.

Олександр Сіренко нагадує, що Україна не може впливати на світовий ринок нафти та нафтопродуктів, проте деякі кроки щодо попередження зростання цін на бензин і дизпаливо наші урядовці можуть зробити. Так, на думку експерта, потрібно ввести плавну ставку акцизу: якщо нафтові котирування зростають (як це відбувається зараз), то акциз на бензин і дизельне паливо має знижуватися. І навпаки.

Енергетичний експерт Геннадій Рябцев сказав «і», що причин для збільшення цін на нафту в 2018 р. майже немає: «У сьогоднішній світовій ціні на сиру нафту сильно завищено спекулятивну складову. А реальна ціна на нафту, чи точніше нафтові котирування (для її купівлі в майбутньому), на 50% менша від теперішніх цін. Так, реальна вартість нафти на сьогодні – не більше $35-40 за барель», – говорить він.

Чому так відбувається? «З 2014 р. нафтові компанії, коли було дуже сильно знижено обсяги видобутку нафти, зазнали серйозних економічних збитків. Тепер їм треба відновлювати втрачене, тож у ЗМІ вкидається хибна інформація, на зразок такої: «Попит на нафту сьогодні на світовому ринку вдвічі перевищує пропозицію», щоб її купували ще швидше», – пояснює експерт.

Рябцев вважає, що передумов для збільшення цін на нафту до позначки $100 за барель у 2018 р. немає. Отже, якщо спрацює чинник «міцної» гривні, то протягом цього року ціни на нафтопродукти також не мають підвищуватися, а можливо, навіть знижуватися далі.

Деякі аналітики впевнені, що курс долара щодо гривні до літа знижуватиметься. Тож до червня-липня 2018 р. бензин може подешевшати ще на 1 грн за літр (наприклад, літр А-95 коштуватиме 28,20-28,30 грн, дизпалива – не більше 26 грн).

Щодо зниження акцизів на нафтопродукти після падіння світових котирувань на нафту, Геннадій Рябцев також вважає, що таке з технічного та законодавчого погляду зробити неможливо. Адже акцизи закладаються в проект державних бюджетів і затверджуються потім як закони. Змінювати ставки по декілька разів на рік просто так не можна.

А ось стримує зменшення цін на нафтопродукти (поки що тимчасово) сьогодні та обставина, що деякі нафтопереробні заводи України закрито на планові ремонти. Щойно такі ремонти ближче до травня-червня закінчаться, пропозиція нафтопродуктів в Україні значно збільшиться, а їхня вартість знизиться.

Інша дуже важлива обставина також може зробити свій позитивний внесок у формування розумних цін на нафтопродукти в Україні. Йдеться про збільшення власного видобутку нафти та газового конденсату. Всі попередні роки, починаючи з 2005 р., видобуток неухильно знижувався. Проте є деякі передумови, що незабаром вдасться переламати цю тенденцію.

2018-й є найкращим роком такого можливого розвитку цього позитивного тренду. Так, у країні нині діє непогане законодавство щодо стягнення помірної рентної плати за користування надрами під час видобутку нафти та газового конденсату. Також тепер можна для приватних видобувних компаній набагато легше, ніж раніше, отримати дозвільні документи на видобуток корисних копалин, включно й чорного золота.

Крім того, раніше парламент ухвалив законопроект №3096-Д (наразі перебуває на підписі в президента), що передбачає спрощення процедури надання землі для розвідки та видобутку нафти та газу. Зараз ця процедура є вкрай зарегульованою. Вона в середньому триває чотири роки та містить 44 узгодження в 16 установах. Окрім цього, процедура також містить корупційні ризики.

Щоправда, сьогодні ще не повною мірою працює найбільше державне вітчизняне підприємство, яке, зокрема, здійснює видобуток нафти, – «Укрнафта». У цій компанії ще не вирішили питання щодо конфлікту з органами центральної виконавчої влади (аж до різних судових позовів на цю держкомпанію) з питань неповернення податкового боргу.

Тішить, що останнім часом й Антимонопольний комітет пильнує за можливими картельними змовами компаній нафтопродуктозабезпечення із завищення цін на бензин та дизельне паливо. Так, сьогодні Комітет вирішує питання щодо стягнення штрафів із шести автозаправних компаній, що підвищили ціни на бензин. А їхні розміри можуть бути досить значними. Усі ці обставини, безперечно, сприяють тому, що вартість автомобільного палива в Україні знижується та знижуватиметься й надалі. У цьому впевнена більшість експертів ринку.

http://eizvestia.com/uk/markets-ukr/full/2103-chi-deshevshatime-palne