Ви є тут

Дешева робоча сила. Чому Чехія спростила умови працевлаштування для українців (Коментар Олега Пендзина виданню «НВ»)

25.05.2018

Чехія спрощує умови працевлаштування для українців. Міністерство праці і соціальних справ цієї країни готує програму, що прискорить легальне працевлаштування наших громадян.

Громадяни України - невичерпний ресурс для європейських країн

У рамках угоди між країнами передбачається, що майже 20 тис. українців зможуть отримати право працевлаштування на два роки. За словами міністра праці Чехії Ярослави Нємцової, нині в Чехії вільними є рекордна кількість робочих місць - понад 260 тис. вакансій. Це передусім медичні сестри і працівники соціальної сфери, а також робітники середньої технічної кваліфікації, будівельники.

"Це має позитивний вплив на курс гривні. Негативний ефект може бути у майбутньому, коли люди будуть виїжджати і залишати щось за кордоном. Зараз ця тенденція не така масштабна, як було в 2000-х роках, але якщо це знову переросте в такий процес, звичайно, це довгостроковий негативний ефект для економіки України, адже вона втрачає свою робочу силу, а роботодавці – своїх працівників", - зазначила міністр Нємцова.

Трудова міграція різнобічно впливає на українську економіку. Негативний вплив полягає у відтоку кваліфікованих кадрів, розбалансуванні ринку праці та системи соціальних і пенсійних виплат, адже трудові мігранти не платять податки до бюджету та Пенсійного фонду, пояснює економіст Центру економічної стратегії Юлія Руда.

Основна умова української економіки для трудових мігрантів - повернення на батьківщину

З іншого боку, дефіцит робочої сили в окремих галузях сприяє вирівнюванню зарплат на внутрішньому ринку. І позитив також зберігається доти, доки українці повертаються з-за кордону назад, і в Україні витрачають зароблені гроші.

Основний ресурс для розвитку економіки - людський капітал. А валовий внутрішній продукт створюється робочими руками, зазначив виконавчий директор громадської спілки Економічний дискусійний клуб Олег Пендзин.

"Чим більший рівень переробки, тим більше кінцевого продукту виробляється в країні. І чим більша додана вартість, тим більший валовий внутрішній продукт. Підготувати кваліфікованого працівника коштує дуже великих грошей  і держава, витрачаючи ці гроші, має бути впевнена, що ця людина не поїде за кордон і не вивезе ті капіталовкладення, що держава вклала в неї", - сказав Пендзин.

Українці - останній великий резерв робочої сили в Європі, наголосив голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Адже згідно з даними Держстату України, 1 млн 700 тис. українців не працюють або ж працюють в тіні. За його словами, у Європі існує природний процес старіння і вимирання, і водночас зростання економіки, що потребує додаткових робочих рук. Українці їдуть за кордон за більшими зарплатами, поки чекають змін у власній країні.

"Ситуацію можуть змінити тільки кардинальні реформи - боротьба з корупцією, залучення інвестицій, зміна судової та правоохоронної систем. Такі, які будуть дійсно захищати права власності. Тоді можливий дійсно економічний ріст десь на 8-9%. Тоді є надія, що десь років за 10 у нас настільки зменшиться трудова міграція і буде вистачати робочих місць тут", - зазначив експерт з міжнародного працевлаштування.

Раніше прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що центри зайнятості в Україні переорієнтують свою роботу з утримання на створення робочих місць та мотивацію працівників. А це в результаті посилить боротьбу з міграцією.

https://nv.ua/ukr/ukraine/events/desheva-robocha-sila-chomu-chekhija-spr...